Καλά τα μπουκάλια δεν λέω, αλλά εμένα μου αρέσει να τα φτιάχνω όταν θέλω να τα χρησιμοποιήσω. Πέραν λοιπόν της διακόσμησης ο καλύτερος λόγος να φτιάξεις ένα μπουκάλι είναι ότι έχεις ένα καταπληκτικό λικέρ για να το γεμίσεις. Σκέφτηκα λοιπόν να ανοίξουμε αυτή τη συζήτηση για να δώσουμε ιδέες!

Άλλωστε τι καλύτερο δώρο και για το σπίτι μας αλλά και για τους αγαπημένους μας από ένα χειροποίητο λικέρ μέσα σε ένα χειροποίητο μπουκάλι!

Προβολές: 339

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Ξεκινάω λοιπόν! Ως λάτρης αυτού του είδους ποτών έχω να πω τα αγαπημένα μου, μαστίχα, ρακόμελο, λιμοντσέλο και βύσσινο!

Εδώ θα βρείτε 10 συνταγές γνωστών σπιτικών λικέρ. Θα επανέλθω με περισσότερες συνταγές. Εσείς έχετε καμία?

ναι φιλη μου ειναι ωραια ιδεα το μπουκαλι με το λικερ μονο που πρεπει να σκεφτουμε πρωτα το χρωμα του λικερ και να κανουμε  το  decoupage μας στο μπουκαλι ετσι ωστε τα χρωμα του λικερ να  ερχεται σε αντιθεση με τα χρωματα του decoupage και ετσι να εχουμε ωραιο αποτελεσμα Τι θελω να πω αν π.χ βαλουμε μεντα που ειναι πρασινη σαν λικερ πρεπει να αποφυγουμε το πρασινο και τις αποχρωσεις του γιατι το θεμα μας θα χανεται μπορουμε να βαλουμε αλλα χρωματα που  θα αναδειξουν ετσι το decoupage μας .Ευχαριστω

Καταπληκτική ιδέα Ελευθερία !  Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ως προς την χρήση των μπουκαλιών. Και ως λάτρης κι εγώ των σπιτικών λικέρ, το είχα ήδη σκεφθεί αλλά δεν το ξεκίνησα ακόμα. Κάθε χρόνο πειραματίζομαι με τα λικεράκια, πέρυσι, εκτός από μανταρίνι, πορτοκάλι και κεράσι, έφτιαξα για πρώτη φορά, λικέρ λουϊζα και όταν είδα πόσο άρεσε στην οικογένεια, έφτιαξα και ....αρμπαρόριζα. 

Οσον αφορά την διακόσμηση των μπουκαλιών, έχει δίκαιο η georgina, ως προς τα χρώματα. Θα πρέπει μάλλον να γίνεται decoupage σ'ένα τμήμα του μπουκαλιού ώστε να φαίνεται το χρώμα του λικέρ, ή να ντεκουπάρουμε το αντίστοιχο φρούτο πάνω στο μπουκάλι. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν ...... 

Georgina εχεις δίκιο για τα χρώματα. Αν και θέλει σχχεδιασμό το θέμα. Για να κάνεις πάντως ένα τσεκ μπορείς να γεμίσεις απλά το μπουκάλι με χρωματισμένο νερό αντίστοιχου χρώματος και έτσι να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις στο μπουκαλάκι.

Marie-Anne πες μας και τις συνταγές ντε!!!

Ελευθερία,  μπορεί να πέρασε καιρός.... αλλά δεν ξέχασα.  Εφτιαξα αυτό το κάπως διαφορετικό μπουκάλι και το γέμισα με το σπιτικό λικέρ πορτοκάλι.... θα επανέλθω με την συνταγή !

Μου αρέσει πάρα πολύ το μπουκάλι σου!!!!περιμένουμε και τη συνταγή για το λικέρ!!!

Δέσποινα, σ'ευχαριστώ πολύ ! Θα σας την έδινα τώρα την συνταγή, αλλά δεν θυμάμαι πιά ακριβώς τις αναλογίες, οπότε θα επανέλθω μόλις κοιτάξω τις σημειώσεις μου. Το ίδιο είχα υποσχεθεί και παραπάνω αλλά ξεχάστηκα... Με την ίδια ευκαιρία, θα σας δώσω και την συνταγή για το λικέρ αρμπαρόριζας που μου ζήτησε η Βούλα. Το είδες εκείνο το μπουκάλι ??

koritsia sth mutilhnh ftiaxnoume ena kataplhktiko liker vissino tha parw apo ti thia mou th suntagh k amesa tha thn anarthsw

RSS

Εκδηλώσεις

Φόρουμ συζητήσεων

Φελλοί και καπάκια

Ξεκίνησε από τον/την ΙΩΑΝΝΑ ΜΠΡΑΒΟΥ. Τελευταία απάντηση από τον/την Κουράκλη Κωνσταντίνα Φεβ 10, 2016. 1 Απάντηση

Φινίρισμα Μπουκαλιών

Ξεκίνησε από τον/την Κυριακή Μαλέτσικα. Τελευταία απάντηση από τον/την ΧΡΗΣΤΙΝΑ ΤΟΥΡΑΣΗ Δεκ 19, 2012. 5 Απαντήσεις

sos

Ξεκίνησε από τον/την ΤΡΑΠΑΛΗ ΓΙΟΥΛΗ. Τελευταία απάντηση από τον/την Eleftheria Ιουν 7, 2012. 4 Απαντήσεις

ΚΕΡΑΣΙΑ

Ξεκίνησε από τον/την Tζαναβαρη Σμαραγδα Μάι 20, 2012. 0 Απαντήσεις

Με τι θα τα γεμίσουμε???

Ξεκίνησε από τον/την Eleftheria. Τελευταία απάντηση από τον/την sigewrgh valandw Απρ 29, 2012. 8 Απαντήσεις

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης