Κορίτσια καλησπερίζω την συντροφιά σας και δηλώνω κι εγώ λάτρης μπουκαλιών....Το Σάββατο έφτιαξα 30 μπουκάλια σε περίπου 9 ώρες συνεχόμενης δουλειάς....έχω ακούσει κι εγώ απ το χρωματοπωλείο που ψωνίζω για το αστάρι που λέει η Αργυρούλα... μου δίνουν ένα της ΚΡΑΦΤ περίπου 8 ευρώ σε χρώμα γκρι...και σκέφτομαι να το αγοράσω μόνο για μπουκάλια...το φινίρισμα το κάνω πρώτα με σπρει βερνικιού για΄μόνωση και μετά με βερνίκι νερού...η ερώτησή μου είναι τα  μπουκάλια που τα έχω περάσει΄ 4-5 χέρια βερνίκι πλένονται μετά ή αν πέσει νερό και σαπούνι χαλάνε????εάν τα έχει καμιά σας δοκιμάσει θα ήθελα να με κατατοπίσει....τώρα όσο για το αστάρι ότι πρέπει να στεγνώσει μια μέρα δεν το ήξερα...το δούλεψα μετά από μια ώρα περίπου και όλα πήγαν καλά...επίσης Αργυρούλα μου που θα βρω αυτήν την κόλα εδώ στην πόλη μας???και πως θα την ζητήσω????κάνει για όλα????χαρτοπετσέτα,ριζόχαρτο,χαρτί????? Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!!!!

Προβολές: 872

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Καλημέρα,Κυριακή.Βλέπω ό,τι και εσύ αγαπάς τα μπουκάλια όπως πολλές κοπέλες.Τα μπουκάλια τα έχω πλύνει και δεν έχουν πάθει τίποτα.Ε δεν χρειάζονται και τρίψιμο με συρματάκι βέβαια...!!Εγώ χρησιμοποιώ βελατούρα γιά βάση ή και τίποτα αν βάλω το κρακελέ για να δείχνει το γυαλί από κάτω,και ΄συνεχίζω κανονικά με τα ακρυλικά.Καλό είναι να τα αφήνομε να στεγνωνουν καλά.Πολλές φορές τα κάνω και εγώ βιαστικά.Δεν 'εχω πρόβλημα.΄σχετικά με την κόλλα,είναι η λεγομενη ατλακολ,δηλαδή ξυλόκολλα (κρυσταλιζέ)έτσι να την ζητήσεις..Είναι ασπρη που γίνετε διάφανη.Αποφευγω να την χρησιμοποιήσω σε χαρτοπέτσέτα γιατί μου κάνει πιο ευκολα ζάρες.Γιά χαρτί και ριζόχαρτο όμως είναι καλή.Την βρίσκεις σε όλα τα χρωματοπωλεία.Φιλιά και καλή επιτυχία!

Έχω δουλέψει πολλά μπουκάλια με πολλούς τρόπους & τεχνικές. Εξαρτάται αν το μπουκάλι είναι ανοιχτόχρωμο ή σκούρο & τι χαρτί θα επικολλήσεις & πως θα το φινίρεις. Στο site μουhttp://lila365idees.blogspot.com/2012/02/vintage.html έχω δημοσιεύσει μερικές περιπτώσεις.

Αργυρούλα μου και Λίλα μου σας ευχαριστώ παρα  πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγω βαζω ασταρι για γιαλιστερεσ επιφανειεσ ειναι ασπρο χρωμα κ το χρησιμοποιω για ολεσ τισ επιφανειεσ.στεγνωνει πολυ γρηγορα το πηρα απο χρωματοπολειο κουτι του ενοσ κιλου.18 ευρω.δεν χρειαζεται μεγαλη ποσοτητα κ φθουραει πολυ.Γραφει primer

κορίτσια θέλω να κάνω decoupage σε γεμάτα μπουκάλια κρασιού και σαμπάνιας .ακολουθούμε τήν ίδια διαδι-

κασία όπως και στα άδεια δηλ.αφαιρούμε το χαρτί βρέχοντάς το ή το περνάμε κατευθείαν με αστάρι¨?

RSS

Βίντεο

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης