ΤΥΡΝΕΝΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 33 μέρες πριν 
ActivityRank: 802
ΜΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ  ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩΣΑΝ ΧΟΜΠΥ...ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ Α ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩΔΩΡΑ..ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΣΤΟΙΧΗΖΟΥΝ  ΚΑΙ ΤΟ ΧΟΜΠΥ  ΜΟΥ ΒΓΕΝΕΙ ΑΚΡΙΒΑ..ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΕς ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕς..ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ SITΕ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΡΓΑ ΤΟΥς...ΜΗΠΩςΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑς ΒΟΗΘΗΣΟΝΟΝ ΛΕΓΟΝΤΑς ΜΑΣ ΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ ΠΑΜΕ ..ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ..Η ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ..ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΥΗ...
xara 33 μέρες πριν 
ActivityRank: 8
Βασιλικη και εγω το ιδιο προβλημα με εσενα,δεν ξερω πως να ξεκινησω, ισως και τα πολλα δωρα να ειναι κακο απο την αποψη οτι εχουμε μαθει τους φιλους και γνωστους να τα εχουν τζαμπα και σε πολλες περιπτωσεις νομιζω δεν το εκτιμουν κιολας.
Βικτωρία 25 μέρες πριν 
ActivityRank: 1144
Εγώ κορίτσια προαπαθώ στο φιλικό περιβάλλον,απο στόμα σε στόμα μήπως πάρω κάποια παραγγελία για κάποιο δωράκι και επίσης με βοηθά το επάγγελμα μου και πουλάω κάποια μικροπράγματα!Πιστεύω ότι όλες έχουμε το ίδιο πρόβλημα αλλά (εγώ βέβαια δεν μπορώ να το τηρήσω)το μόνο που μας σώζει είναι η εγκράτεια όσον αφορά την πληθώρα υλικών..........και όσον αφορά την δημιουργία αναπαλαιωση στο σπιτι μας,δωράκια και ποτέ δεν ξέρεις απο στόμα σε στόμα...........και τέλος συμμετοχές σε εκθέσεις ,bazaar κ.τ.λ.
Αυτά......ξέρω ότι δεν βοήθησα απλά και εγώ βιώνω την καθημερινότητα και την εξέφρασα  με τον δικό μου τρόπο!!
ΤΥΡΝΕΝΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 25 μέρες πριν 
ActivityRank: 802
εγκρατεια......ειναι ενα  μεγαλο  θεμα με τα υλικα..εγω παντωσ δεν εχω ...αυτο ειναι και το βασικο  προβλημα...και οταν ντρεπεσε..δεν πουλασ ..ενω εχω αρκετα εργα...ντρεομουν  να παρω μεροσ στο μπαζαρ..ελπιζω σιγα-σιγα να βρω μια λυση...γιατιθελω ν α  συνεχισω να κανω εργα...(οτι και να εναι για μενα  ειναι πλεον τροποσ εκρασησ  και καταθεση ψυχης)...

Προβολές: 2567

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Ρούλα Καρασούλα είπε:

Ρένα μου γεια σου. Οταν ξεκινάς με δωράκια (το ίδιο κάνω κι εγώ) δεν μπορεις μετά να πουλήσεις...Ωραία τα είπες! Θα χαρώ να σε γνωρισω κάποια στιγμή.

να εισαι καλα,ευχαριστω.

μενω στην πατμο,ειναι δυσκολο να συναντηθουμε,οντως οταν ξενικα κανεις με δωρακια δυσκολα μετα τα πουλαει.θα χαρω αν σας φερει ποτε ο δρομος σας προς τα εδω.καλες δημιουργιες ευχομαι.

κι εγω κανα το ιδιο λαθος ξεκινησα για χομπι τα εργα μου τα εκανα δωρακια μου λεγαν αααααα τι ωραιο ειναι!!! και τους ελεγα αφου σου αρεσει χαρισμα σου (μου αρεσει να κανω δωρα αλλα δε συμφαιρει χαχα) καλυπτα και καποιες υποχρεωσεις γαμους γενεθλια ....κι εξυπηρετησεις που μου εχουν κανει αλλα πολλα τα εξοδα των υλικων και μπορει η χαρα της δημιουργιας να ειναι πελωρια δεν ξεπερνα το ζορι των εξοδων στα υλικα και γεμισα και το χωρο στο σπιτι τι να πρωτοβαλω πια?ανεφερα σε φιλους και γνωστους την περιπτωση να αρχισω να πουλαω και να με συστησουν κι αλλου σε δικους τους γνωστους αλλα το τζαμπα τους βολευει καλυτερα χαχα ειναι και οι εποχες δυσκολες φυσικα που στα χρηματα εχουν αλλες προτεραιοτητες παρα να τα δωσουν σε διακοσμηση και δεν εχω πουλησει τιποτε ακομη εκτος μια φρουτιερα κι ενα σετ πιατο ποτηρι και δυσκολευομαι κι εγω να κανω εστω και σαν χομπι αφου δεν βγαζω εστω και τα υλικα τους σε σχεση με τα bazar δε γνωριζω τις διαδικασιες ουτε ποσο να χρεωνω τα ειδη κι αν βγαζω καποιο κερδος εγω η παιρνω μονο για τα υλικα και τα υπολοιπα πηγαινουν για το σκοπο που διωργανωνονται και θα ηθελα να μου πειτε εσεις που ξερετε κι εχετε λαβει μερος σε τετοιες οργανωσεις πιο αναλυτικα την διαδικασια τους 

Καλησπέρα κορίτσια.Φέτος ειναι η πρωτη φορά που πουλω τα έργα μου και μου αρέσει πολύ.Φυσικά συμβουλευτηκα κάποιον αρμόδιο σχετικά με την κοστολόγηση.Προσαρμοσα τις τιμές ωστε να μη ξεφεύγουν και μέχρι στιγμής πηγαίνω καλά.Ειχα δωρίσει απειρα εργα μου αλλα με το υλικά που ξοδεύω δεν συνέφερε πλεον.Ξεκινησα με μπομπονιέρες και τώρα λόγω των εορτών έχω παραγγελίες μπουκαλια και ποτήρια

Μια συμβουλή [και μένα μου την έδωσαν ] μην υποτιμάτε τον κόπο και τα έργα σας

καλησπέρα κορίτσια δημιουργησαμε μια ομάδα δημιουργών κυρίως στο fb έτσι ώστε να μπορέσετε να προβάλετε την δουλειά σας στην περιοχή σας και έτσι να μπορέσει το ευρύτερο κοινο  να ξέρει ποια είναι κοντά στην περιοχή του. είσαστε καλοδεχουμενες

https://www.facebook.com/groups/179826102212424/

Κορίτσια γεια σας, καλή χρονιά σε όλες, με υγεία κυρίως και ψυχική ηρεμία...

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, με αποτέλεσμα, να μη μπορώ να κρατήσω μια ροή και να απογοητεύομαι. Έχω πουλήσει ελάχιστα πραγματάκια, έχω δώσει πάρα πολλά σε δώρα και σε φιλανθρωπικά μπαζάρ, όπως λέτε όλοι ενθουσιάζονται, αλλά.... Έφτιαξα ένα μπλόγκ, το οποίο έχω σχεδόν εγκαταλείψει γιατί για να βάλω ένα πράγμα μού έτρωγε μια μέρα, επίσης με τις φωτο έχω ένα θέμα (καμμία σχέση με την πραγματικότητα), έχω μια σελίδα στο fb, που κατά κει πάει και εκείνη...

Θα σταθώ σε αυτό που είπε η Βασιλική... Ντρέπομαι....αφόρητα...

Έχω δώσει πράγματα που ήταν κανονικά να πουλήσω, τζάμπα, γιατί όταν είναι η άλλη φίλη, μού έρχεται κάπως αμήχανο το όλο πράγμα...

Για μπαζάρ δε, ούτε με χάπια δεν θα μπορούσα να σταθώ εκεί.....χαχαχαχ

Βασιλική, έχω μια πρόταση να σού κάνω. Αν πέσει στην αντίληψη σου κανα μπαζάρ, ειδοποίησε με  να κάνουμε ένα κοινό πάγκο... θα ετοιμάσω δυο φερετζέδες, θα τους φορέσουμε και θα πάμε...χαχαχχαα....έτσι πάω....

Καλησπέρα και από μένα, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με σας. Δεν τη παλεύω καθόλου με το θέμα πώληση, ντρέπομαι όσο δεν πάει  με αποτέλεσμα πολύ απλά να μην έχω ασχοληθεί καθόλου με την πώληση έργων μου.

Αλλά, πρόσφατα έκανα ένα πρόχειρο υπολογισμό του πόσα χρήματα έχω χαλάσει σε υλικά...περιττό να σας πω ότι κόντεψα να πάθω έμφραγμα.... όποτε σκέφτηκα και είπα ότι ένας τρόπος υπάρχει για να φέρω μια ισορροπία στην όλη κατάσταση. Να ξοδεύω σε υλικά μόνο τα χρήματα που βγάζω από πωλήσεις (ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος των εξόδων να καλύπτεται από εκεί). Με άλλα λόγια, έχετε ακούσει την ατάκα "Εγώ δεν ήθελα ή ανάγκη με ανάγκασε!"? Ε κάτι τέτοιο φανταστείτε.

Για να μπορέσεις να ξεπεράσεις ένα φόβο ή εμπόδιο πρέπει να δώσεις στον εαυτό σου ένα κίνητρο ώστε να πιεστείς λιγάκι. Νομίζω ότι μόνο αν πιέσουμε λίγο τους εαυτούς μας θα καταφέρουμε να ξεπεράσουμε τις 'ντροπές' μας. Στο κάτω κάτω μεγάλα κορίτσια είμαστε!

Και μην ξεχνάτε ότι δεν είστε μόνες, είμαστε πολλές! Κάτι θα καταφέρουμε!

καλησπέρα κορίτσια, χρόνια πολλά.... τώρα τις γιορτές πούλησα αρκετά πράγματα δίνοντας τα στο μινι μάρκετ του χωρίου αλλά τι να σου κάνει ενα χωριουδάκι 350 κατηκων...πόσα να αγοράσουν πια....κανω μια συζήτηση με φίλο που ανοίγει ζαχαροπλαστειο την Άνοιξη να τα παίρνει να τα πουλάει εκει σαν ειδη δώρων...θα δούμε αν θα κατσει.... κι εγώ μια απο τα ίδια ντρέπομαι αφόρητα αλλά τα εξοδα δεν αντέχονται φέτος μου εδωσε χρήματα να ψωνισω ρουχα ο αντρας μου και εγω του πηγα κουτια με χρώματα και χαρτοπετσετες....η απάντηση του ήταν πολύ ωραία....

-" Πολύ ωραία ειναι στην εκκλησία θα έρθεις ντυμένη με χαρτοπετσετες η σκεφτεσαι να χρωματίσεις το σώμα σου?????....

• χαχχαχαχαχ...τελικά ελπίζω να μην έκανες τίποτα από τα δύο Νεκταρία...πάντως είναι καλό να έχεις δίπλα σου κάποιον με χιούμορ...τώρα που είπες αυτό με το ζαχαροπλαστείο, σκέφτηκα ένα φίλο που έχει ξενοδοχείο σε ένα νησί, θα μπορούσα να δώσω μερικά πραγματάκια εκεί, όμως το πρόβλημα είναι φορολογικό. Είναι δύσκολο να βάλει κάποιος πράγματα χωρίς παραστατικά... και βέβαια το να μπλέξω με εφορίες για να πουλάω δύο πράγματα το 3μηνο, είναι εκτός πραγματικότητας... εκτός αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω...
  • Ελευθερία, κι εσύ υποψήφια για φερετζέ?? Δεν το περίμενα...κοίτα να δεις τελικά, νόμιζα μόνο εγώ έχω θέμα...να φτιάξουμε σύλλογο... τον ΝΤ.ΑΛ.ΤΙ.ΝΑ.ΚΑ. (ντρέπομαι αλλά τι να κάνω)...

όχι Μαρίνα βολεύτηκα με τα περσινά....χαχαχαχαχαχα.... όσο για τον φίλο με το ζαχαροπλαστειο θα τα βάλει μέσα αλλά θα τα παρουσιάζει σαν δικά του στην εφορία...δεν ξέρω περισσότερα να σου πω γιατί αν και σπούδασα λογιστικά μετά από 20 χρόνια δεν θυμαμαι τίποτα. 

Κορίτσια καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους μας.

Έχω γραφτεί και εγώ στην ομάδα της Νεκταρίας στο Facebook και πιστεύω ότι είναι ένας καλός τρόπος

να προβάλεις τη δουλειά σου μέσα από εκεί (άσχετα αν δεν έχει γίνει ακόμα τίποτα.. υπομονή να έχουμε) αλλά και από άλλες σελίδες όπως το www.ricardo.gr (μπορείτε να δοκιμάσετε και αυτό.) Εγώ προσωπικά πήρα ένα σάκο με όλα τα πράγματα που είχα φτιάξει και πήγα σε 3 μαγαζιά που είχαμε στον Πειραιά με τέτοια είδη για να δειγματίσω . Δεν γινόταν αλλιώς. Έχω ξοδέψει πάρα πολλά λεφτά στα υλικά και έχω φρικάρει. Άσε αυτά που πετάς γιατί δεν σου βγαίνουν όπως τα ήθελες. Είπα κι εγώ μισή ντροπή δική μου, μισή ντροπή δική τους... Το αποτέλεσμα ήταν στο πρώτο μαγαζί ούτε καν τα είδαν, στο δεύτερο μου είπαν ότι μπορεί να με ενημερώσουν και στο τρίτο γινόταν χαμός μέσα και δεν μπήκα. Κι εγώ ντρεπόμουν πολύ αλλά πρέπει να αφήσουμε τις ντροπές και να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας. Και όταν γίνονται bazaar που μπορούμε να πουλάμε με αποδείξεις της έκθεσης, όσες κοπέλες έχουν πρόβλημα και δεν θέλουν να κάθονται μπροστά για τους δικούς τους λόγους, μπορούμε οι υπόλοιπες να πουλάμε εμείς τα έργα τους. Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ.

Νεκταρία άστα, έτσι όπως πάμε θα τις φοράμε και σε λίγο, καλα τα λέει ο άντρα σου! Αλλά όπως λέει και η Margo, 'μισή ντροπή δική μου, μισή ντροπή δική σου'. Το πρόβλημα με τα μαγαζιά είναι και το άλλο, η πολιτική των μαγαζιών συνήθως είναι ότι η τιμή που πουλάνε ένα αντικείμενο είναι όσο το αγόρασαν από σένα επί 2 συν το ΦΠΑ. Οπότε πρέπει να πουλά αρκετά χαμηλότερα... αυτό είναι ένα από τα θέματα που με βάζουν σε σκέψεις, να φας τόσες ώρες για 2-3 ευρώ κέρδος?

κοριτσια λυπαμα αλλα δεν νομιζω οτι το ντεκουπαζ πουλαει πια..σε οσα παζαρια πηγα εδω στη θεσνικη κ πουλουσαν κοριτσια εργα δεν κανανε πωλησεις αξιολογες  και ειχαν κ καλες τιμες και αξιολογα εργα.. [ολο παραπονα ακουσα] κ οι περισσοτερες δεν ξαναπατησαν σε μπαζαρ..

παντως υποχρεωσεις βγαζεις κατι ειναι κ αυτο..

τωρα για αλλα κρατη δε ξερω..

εδω στη θεσνικη εχει κορεστει..

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης