Κοριτσια χρειαζομαι μια βοηθεια καθ'οτι ασχετη...Τα πινελα που χρησιμοποιειτε για βερνικι νεφτιου μετα πως τα καθαριζετε?Εβαλα διαλυτικο σε ενα πριν λιγο κ εχει σκληρυνει.Τωρα τι να κανω να βαλω ζεστο νερο?Και το διαλυτικο πως το χρησιμοποιουμε,μηπως επρεπε να το αφησω για πολυ λιγο μεσα το πινελο κ οχι για πολυ?Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη,ευχαριστω προκαταβολικα.

Προβολές: 981

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Eλινα μου, εγώ έκανα όλα αυτά που λες κ πάλι άχρηστα είναι! Τα άφησα 2 μέρες στο διαλυτικό, μετά σε ασετον καθαρο, τα έβρασα αλλά τίποτα....

Δεν κάνει το ασετόν θες νέφτι. Αφού τελειώσεις θα βάλεις σε ένα ποτήρι νέφτι και θα τα καθαρίσεις και στο καπάκι θα του κάνεις μια ωραιότατη σαπουνάδα και θα το ξεπλύνεις. Μετά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπου αλλού θες.  Απλός να το καθαρίσεις καλά με τον νέφτι.

Εγώ τα αφήνω λίγο στο διαλυτικό και έπειτα τα πλένω με ζεστό νεράκι και σαπούνι..Καθαρίζουν πάντα..Ίσως όμως να παίζει ρόλο και η ποιότητα του πινέλου..

Λοιπον μολις πηγα να δω σε τι κατασταση ειναι το πινελο μου και...διαλυθηκε!!χαχαχα!εντελως,φυγαν οι τριχες απο τη ριζα ολες!Καλε γιατι μου συνεβη αυτο?

xaxaxa! δεν τον προλάβαμε τον ασθενή κορίτσια! αυτοκτόνησε!
Μαρία Πρωιμάκη, ευχαριστούμε για τη συμβουλή. Αν την ήξερα νωρίτερα δεν θα είχα ξεκληρήσει το πινελάκι μου το αγαπημένο. Παρ'όλα αυτά μετά από το νέφτι + τη σαπουνάδα είναι πάλι μαλακό? Η τρίχα αν είναι η μαλακιά ή ή άσπρη η χοντρή παίζει ρόλο ή σε όλα τα πινέλα κάνουμε το ίδιο?
Tα πινελα τα καθαριζουμε αμεσως μετα τη βαφη με ΔΙΑΛΥΤΙΚΟ ΝΙΤΡΟΥ .Τα πινελα που εχουν ξεραθει τα καθαριζουμε με ΔΙΑΒΡΩΤΙΚΟ,βαζουμε τοσο οσο να σκεπαστουν οι τριχες, τα αφηνουμε και σιγα σιγα μαλακωνουν και γινονται καλυτερα απο καινουρια.  Το ΝΕΦΤΙ κιτρινιζει το λευκο,το ΔΙΑΛΥΤΙΚΟ ΝΙΤΡΟΥ οχι. Τα πινελα που εχουν φυσικη τριχα κανουν για λαδομπογιες και βερνικια  και καθαριζωνται χωρις να χαλανε.

Καλα ε? Δεν σας προλαβαίνω! Ελίνα δεν μπορείς να πεις...ούτε οι ghost busters τέτοια άμεση ανταπόκριση! Εγώ τα καθαρίζω με νέφτι πάντως όταν χρησιμοποιώ υλικά νεφτιού. Αν έχει σκληρύνει το αφήνεις παραπάνω, μια μέρα σχεδόν και καθαρίζει. Αν όμως το αφήσεις παραπάνω παίζει να αυτοκτονήσει που λέει και η Κωνσταντίνα! 

Πάντως εγώ μετά το νέφτι το καθαρίζω και με σαπούνι και με ζεστό νερό. Η Σοφία δε, μου είχε πει ότι το καλύτερο είναι το πράσινο σαπούνι. Όσο για το διαβρωτικό που λέει ο Δημήτρης δεν είμαι και πολύ σίγουρη. Αυτός που αγοράζω τα χρώματα μου είπε ότι τα αχρηστεύει τα πινέλα, αλλά δεν έχω δοκιμάσει για να σου πω στα σίγουρα! 

Anyway, το επόμενο πινελάκι ας ελπίσουμε να το προλάβουμε!

Α σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις!Δεν ξερω ισως το αφησα πολλη ωρα το πινελο μεσα στο διαλυτικο..Λεω να αγορασω νεφτι κι εγω μηπως τα καταφερω και δεν αυτοκτονησει κανενα αλλο πινελακι μου!!!

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Βίντεο

© 2020   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης