Η καθαρά Δευτέρα πλησιάζει και μπαίνουμε σιγά-σιγά σε πασχαλινή τροχιά! Αν είναι λοιπόν να κάνουμε πασχαλινό bazaar πρέπει να κινητοποιηθούμε από τώρα, ώστε να βρούμε χώρο και σε καλές ημερομηνίες.

Το ερώτημα λοιπόν είναι: Θέλετε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο του Χριστουγεννιάτικου bazaar? Δεδομένου ότι παρά τις αντίξοες συνθήκες (να σας θυμήσω ότι εκείνο το Σάββατο ήταν η μοναδική μέρα που χιόνισε και όλο το ΣΚ τα μέσα μαζικής μεταφοράς απεργούσαν) το Χριστουγεννιάτικο πήγε καλά, θεωρώ ότι αξίζει το κόπο να το ξανακάνουμε. Άλλωστε άσχετα και με την επιτυχία περάσαμε πολύ καλά, έτσι???

Προσωπικά πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε κάποια πραγματάκια και να κάνουμε την έκθεσή μας πολύ ενδιαφέρουσα, όπως για παράδειγμα μικρές παρουσιάσεις τεχνικών.

Τέλος από πλευράς διοργάνωσης, η Σοφία και εγώ, όπως σας είχαμε πει και τότε, οφείλουμε να ξεκαθαρίσουμε από τώρα τη θέση μας. Αν τελικά κάνουμε Πασχαλινό bazzar δεν μπορούμε να αναλάβουμε ολόκληρη τη διοργάνωση οι δυο μας, οι δουλειές που πρέπει να γίνουν θα μοιραστούν (ανάλογα με τις δυνατότητες πάντα) στα κορίτσια που θα συμμετάσχουν. Σίγουρα πάντως έχοντας την εμπειρία του προηγούμενου, το επόμενο θα είναι πολύ πιο εύκολο. Πλέον ξέρουμε ακριβώς τι πρέπει να κάνουμε και τι να προσέξουμε.

Περιμένουμε τις απόψεις σας!

Προβολές: 482

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΙΔΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ  ?Η ΔΙΑΦΟΡΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

ελευθερια θα ηθελα λεπτομερειες για το πασχαλινο bazaar. τα εκθεματα πρεπει να εχουν απαραιτητως πασχαλινο θεμα;

Εννοείται ότι είμαι μέσα για το Πασχαλινό μας BAZAAR,περιμένω να μου πεις τι θες να κάνω για να σε βοηθήσω,μπορώ να αναλάβω να φτιάξω τις προσκλήσεις!!!
Ενιδιαφέρομαι και εγω! Πως μπορώ να βοηθήσω;
Κορίτσια, πως να δηλώσω συμμετωχή στο παζάρι

Τα είδη που θα έχουμε στο bazzar μπορούν να έχουν οποιοδήποτε θέμα όχι αποκλειστικά πασχαλινό. Επειδή όμως πρέπει να φροντίσουμε η έκθεση να έχει ενδιαφέρον, ο βασικός περιορισμός είναι ότι οι εκθέτριες πρέπει να είναι πάλι μοιρασμένες. 10 δηλαδή με έργα decoupage και 10 με άλλα είδη χειροτεχνίας.

Τώρα από άποψης οργάνωσης, τα βασικά (πάνω - κάτω) που έχουν να γίνουν είναι τα εξής:

1. Εύρεση και κλείσιμο χώρου

2. Δημιουργία αφίσας και διαφήμιση (αφίσες, προσκλήσεις, φόρουμ, facebook, κτλ)

3. Οργάνωση και διαχείριση εκθετριών (λίστα αλληλογραφίας και συνεχή ενημέρωση και συντονισμός)

4. Δημιουργία πλάνου

5. Δημιουργία πανό έκθεσης 

6. Μουσική

7. Οργάνωση happenings

Προσωπικά δεν έχω έτοιμα έργα για την έκθεση και δεν είμαι σε φάση να κάτσω να φτιάχνω τώρα μαζικά, σίγουρα όμως θα βοηθήσω στην οργάνωση κατά το μέγιστο δυνατό.

Για να είμαι πιο ακριβής, μπορώ να αναλάβω το 3. και το 7. και αν δεν υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που να μπορεί μπορώ να αναλάβω και το σχεδιασμό της αφίσας (όχι τη διαφήμιση, μόνο να φτιάξω την αφίσα!)

Για να μην αργοπορούμε μάλιστα θα στείλουμε και ένα ομαδικό μήνυμα υποβολής συμμετοχής για να δούμε που είμαστε.

εγω κοριτσια σας ζηλευω πολυ για ολο αυτο που οργανωνεται.

Μακαρι να ημουν κι εγω εκει και να μπορουσα να βοηθησω και συμμετασχω στην εκθεση με τα κοσμηματα μου..

Να "σκισετε" ..σας ευχομαι απο καρδιας!!!!!!!!!

(και φυσικα περιμενουμε πολλες πολλες φωτογραφιες να μπουμε λιγο στο κλιμα και εμεις που βρισκομαστε μακρυα)

Γιατί βρε Γιοτάκι ζηλεύεις, εγώ λεω να τα μαζέψεις και να ερθεις! Είσαι μακριά?

ειμαι αρκετα μακρυα Ελευθερια μου , μενω Καβαλα...

Βασικα αυτο που με φρεναρει και μονο ειναι τα μικρουλια μου (2μισι και 4μισι) γιατι δεν υπαρχει καμια ουσιαστικη βοηθεια απο αλλο ατομο πλην του συζυγου.

και δεν εχω και κανεναν δικο μου πλεον στην Αθηνα εστω να στειλω σαν αντιπροσωπο..

γι αυτο σου λεω .....θα μεινω με την ζηλεια :)))))  

Αλλα ειπαμε ..ναι? θα μας βαλετε πολλες φωτογραφιες να μπουμε στο κλιμα και εμεις!

Ετσι που έβαλα κάτω τις ημερομηνίες,οι καλύτερες βάση δικής μου εμπειρίας είναι 15,16-17 γιατί μετά αρχιζει η Μεγάλη εβδομάδα και θα έχει μπει στο κλίμα ο κόσμος,Πάσχα έχουμε 24,επίσης θα κοιτάξουμε ξανά στο Ash in art?(Μπορεί ο χώρος να μην ήταν και ο τελειος μα έχει πολύ καλή πρόσβαση και αυτό παίζει μεγάλο ρόλο,άλλο είναι το 8 δυτικά(που ναι μεν δεν έχει μετρό δίπλα αλλά έχει το ΤΕΙ,που μπορούμε να κάνουμε διαφήμιση,άλλο ένα είναι αυτό στο Εξαρχεια Ελευθερία αλλά εγώ που πήγα δεν είναι καλή ιδεα,κάνει κάποια θέατρα στον επάνω χώρο και πρέπει να μαζεύουμε τα πράγματα,άσε που θα είμαστε χωρισμένες πάνω κάτω όροφο και δε λέει.Θ αδω και ένα στο Κεραμεικό αλλά όχι άμεσα,οπότε μπορεί να είναι αργά.Αν έχετε άλλες προτάσεις για χώρο πείτε.Πρέπει να κλείσουμε αυτή την εβδομάδα,μου έρχονται συνέχεια προσκλήσεις,έχουμε αργήσει και δε θα βρούμε εύκολα.Αυτά από εμένα
Το ash in art, παρόλο που δεν με τρελαίνει σαν χώρος με ψήνει σαν ιδέα. Αφενός έχει καλή πρόσβαση, έχουμε εμπειρία του χώρου και θα έχουμε λιγότερη δουλειά, είναι φθηνό και αφετέρου μας το είχε προτείνει και ο ίδιος ο Τάσος τα Χριστούγεννα.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Βίντεο

© 2020   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης