Γεια σας!!!!!

κορίτσια έχω ενα παλιο ξυλινο επιπλακι και σκεφτομαι να το ανανεώσω, το θεμα ειναι οτι ειναι λουστραρισμένο, ξερετε μηπως υπάρχει καποιο υγρο για να φευγει το λουστρό? Ειναι λίγο μεγάλο για να το κανω με γυαλοχαρτο :)

Προβολές: 159

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Ελένη μου σε ευχαριστώ πολύ,
αυτο ακριβώς είχα στο μυαλό μου αλλά δεν ήξερα αν υπάρχει. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, και πάλι ευχαριστώ!!!

φιλια!!!!!
Φιλενάδα για υγρό δεν ξέρω, θα ρωτήσω όμως. Πάντως άμα είναι για γυαλόχαρτο παίζει να είναι ταλαιπωρία. Εγώ σκεφτόμουν πάντως να πάρω ένα μικρό ηλεκτρικό, (τριβείο νομίζω το λένε) για να κάνω αυτές τις δουλειές.
Χαρά μου γειά σου,
Επειδή έχω κάνει πολλές αναπαλαιώσεις επίπλων μέχρι σήμερα νομίζω ότι θα σου φανώ χρήσιμη.
Λοιπόν, αν το χρώμα του επίπλου σε ικανοποιεί και απλώς θέλεις να το φρεσκάρεις από φθορές και γδαρσίματα το καλύτερο είναι να το τρίψεις ελαφρά με ψιλό γυαλόχαρτο και να το λουστράρεις μετά αφού απομακρύνεις πολύ καλά τις σκόνες από το τρίψιμο με στεγνό πανί.Για καλύτερα αποτελέσματα το περνάς και δεύτερο χέρι λούστρο αφού πάλι το γυαλοχαρτάρεις ελαφρά.
Αν το έπιπλο είναι πολύ φθαρμένο και θέλεις να αλλάξεις και το χρώμα του επίπλου,δηλαδή από καρυδί να το κάνεις πιο ανοικτό τότε μόνο πρέπει να αφαιρέσεις οτιδήποτε υπάρχει στο έπιπλό σου ( λούστρο χρώμα κλπ) με υγρό διαβρωτικό που θα το βρείς σε όλα τα χρωματοπωλεία.Το αλοίφεις με πινέλλο σε σχετικά παχύ στρώμα και ανάλογα με την μάρκα του διαβρωτικού το αφήνεις να δράσει.Αυτό έχει την δυνατότητα να φουσκώνει το λούστρο ή την λαδομπογιά που υπάρχει στο έπιπλο.Αφού φουσκώσει αφαιρείς με σπάτουλα προσεκτικά προσέχοντας να μη πληγώσεις το έπιπλο.Μετά καθαρίζεις το έπιπλο με ύφασμα και καθαρό πετρέλαιο και τρίβεις μετά με γυαλόχαρτο.Μετά από αυτά θα έχεις ένα έπιπλο με την αρχική μορφή του ξύλου (άβαφο τελείως).Στη συνέχεια το βάφεις με χρώμα νερού σε χρώμα της επιλογής σου (καρυδί,τικ κερασιά κλπ) και το περνάς τρία χέρια λούστρο γυαλοχαρτάροντας μετά από κάθε χέρι των δύο πρώτων λούστρων.
Επομένως η πρώτη μέθοδος είναι πολύ πιο εύκολη και γρήγορη,ενώ η δεύτερη είναι πού πιο δύσκολη και επίπονη.
Καλή επιτυχία, με αγάπη Χρυσάνθη

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης