Αγαπημένα μας νέα μέλη καλώς ήλθατε. Η συζήτηση αυτή είναι αποκλειστικά για εσάς! Πείτε μας αν θέλετε δυο λόγια για εσάς για να γνωριστούμε καλύτερα!

Προβολές: 6838

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΣΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ.... ΣΟΦΑΚΙ ΟΙ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΤΟΥ ΙΚΕΑ ΣΚΕΤΟ ΞΥΛΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ...ΧΘΕΣ ΕΙΧΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ 5 ΜΕ ΑΣΠΡΟ ΠΛΑΙΣΙΟ....ΑΝ ΤΟΥΣ ΒΑΨΩ ΜΕ ΓΕΣΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ.  ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΥΛΙΚΟ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΤΟΥ ΙΚΕΑ......

καλησπερα,λοιπον εβαλα ειδικη κολα που παραγγειλα απ το ιντερνετ,απλα πιστευα οτι θα γλυτωνα καποια εξοδα αν χρησιμοποιουσα ασταρι του συζυγου,εφοσον υπαρχει και πολυ μαλιστα λογω δουλειας.εδω στην πατμο απο υλικα δεν υπαρχει τιποτα απολυτως,ουτε καν για ζωγραφικη,ολα τα παραγγελνω απο πειραια η απο ιντερνετ(στον πειραια μενουν οι γονεις και τ αδελφια μου κι εχω κι ενα σπιτι εκει)οταν ανεβαινω προμηθευομαι οτι θελω.η κολα λοιπον ειναι μια χαρα,τα ακρυλικα χρωματα επισης,αλλα με το ασταρι και το βερνικι τα χω παιξει,αν δειτε φωτογραφιες που εβαλα,δεν τα εχω βερνικωσει ακομα,ειχα μια ζημια με μια πετρα και φοβαμαι.εβαλα βερνικι νεφτιου για ξυλα πολυ βαρυ,δεν δουλευεται με τιποτα και κανει μερες να στεγνωσει.οσο για την πατμο μετα χαρας να ρθειτε οσοι θελετε,αλλα προτεινω το καλοκαιρι,ειναι βαρυς ο χειμωνας εδω.πολλα τα συν στην αποφαση μου να μεινω μονιμα σε νησι,αλλα και πολλα τα μειον.δεν εχουμε παιδιατρο,και γιατρους γενικα χρονια τωρα,δυσκολα αν εχεις μαθει σε μεγαλη πολη οπως εγω.και παρολο που μενω πολλα χρονια δεν εχω αφομοιωθει και δεν το θελω,απλα εγκληματιστηκα οσο μπορουσα εδω.

KOΡΙΤΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΕΝΟΣ ΞΥΛΙΝΟΥ ΚΑΘΡΕΠΤΗ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΤΡΙΨΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑ Η ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ?

Καλησπέρα σε όλες σας. Λέγομαι Κωνσταντίνα και μόλις χθες έμαθα για εσάς από τη Σοφία Δημοπούλου που επισκέφτηκε το εργαστήρι -κατάστημά μου στους Αμπελόκηπους. Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε κάτι τέτοιο και πραγματικά μου αρέσει πολύ. Ήδη ανέβασα κάποιες φωτογραφίες από τα έργα μου και υπήρξαν πολλά θετικά σχόλια (βέβαια και τα αρνητικά είναι καλοδεχούμενα -βελτιωνόμαστε). Αυτό μου έκανε φοβερή εντύπωση και ομολογώ ότι μου άρεσε πολύ αυτή η ανταπόκριση. Ξεκίνησα πριν 3-4 χρόνια παρακολουθώντας σεμινάρια διακόσμησης εκδηλώσεων (γάμου-βάπτισης), αλλά στη συνέχεια μπήκα και στον κόσμο της decoupage, γιατί είχα βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια όσον αφορούσε τη διακόσμηση  της δεξίωσης, της εκκλησίας κ.λπ.Ήθελα να φτιάχνω δικά μου πράγματα για να είναι πρωτότυπα και μοναδικά. Έτσι έφτασα σήμερα εδώ. Το μαγαζάκι μου μετράει 7-8 μήνες ζωής και εύχομαι να "γεράσει". Αυτά τα λίγα για μένα. Εύχομαι καλές δημιουργίες σε όλες μας.

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις μετά. Γενικά πάντως, αρκεί να φύγει μόνο το βερνίκι. Θα σε βοηθήσει σε αυτό ένα διαβρωτικό. Υλικό που μπορείς να βρεις στα χρωματοπωλεία. Και μετά λίγο τριψιματάκι.

eva pateli είπε:

KOΡΙΤΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΕΝΟΣ ΞΥΛΙΝΟΥ ΚΑΘΡΕΠΤΗ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΤΡΙΨΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑ Η ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ?

Αν βάψουμε πάντως με ακρυλικό χρώμα αυτούς τους καθρέπτες, αλλά με σφουγγάρι όχι με πινέλο, η επιφάνεια γίνεται λίγο σαγρέ και μπορούμε μετά να κάνουμε decoupage. Έτσι λοιπόν γλυτώνουμε και το τρίψιμο και το desso. Το λέω γιατί τους έχω δουλέψει τους καινούργιους καθρέπτες του ΙΚΕΑ.

SOFIA DHMOPOULOU είπε:

Ολγίτσα χρόνια σου πολλά, χιλιόχρονη. Γενικά οι καθρέπτες του ΙΚΕΑ κάνουν για ντεκουπάζ. Δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένοι έχουν ακρυλικό επάνω τους ή έχουν ενδεχομένως και κάποιο λούστρο. Οπότε σ΄αυτή την περίπτωση επειδή δεν γνωρίζουμε τι επεξεργασία έχουν δεχτεί, με γυαλόχαρτο ξύνουμε την επιφάνειά μας να την αγριέψουμε όπως λέμε. Περνάμε το gesso μας μετά και συνεχίζουμε τη διαδικασία που γνωρίζεις.

ΟλγαΠ. είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΣΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ.... ΣΟΦΑΚΙ ΟΙ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΤΟΥ ΙΚΕΑ ΣΚΕΤΟ ΞΥΛΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ...ΧΘΕΣ ΕΙΧΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ 5 ΜΕ ΑΣΠΡΟ ΠΛΑΙΣΙΟ....ΑΝ ΤΟΥΣ ΒΑΨΩ ΜΕ ΓΕΣΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ.  ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΥΛΙΚΟ..

θα χαρω κι εγω αν ποτε συναντηθουμε ολες μαζι,ερχομαστε πειραια τα χριστουγεννα.

βρηκα βερνικι νερου,και εβαλα στα καινουργια δημιουργηματα τα χθεσινα δλδ,και αφησα του νεφτιου για τα ξυλα μονο.θα μαθω που θα παει;

ποτε δεν μετανιωσα που ηρθα πατμο,απλα με το θεμα υγειας φοβαμαι πολυ,εχω και τα ζωακια μου και δεν εχουμε κτηνιατρο μονιμα,ερχεται απο λερο μια στις 15 μερες.αυτη τη στιγμη,το ξερω ειναι ασχετο,αλλα εχω παει τη γατουλα μου για στειρωση και φοβαμαι πολυ.λατρευω τα ζωα,πιο πολυ απο καθε χομπυ,τα λυπαμαι πολυ και στην επαρχεια δεν τ αγαπανε τοσο.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ KONSTANTINART είπε:

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις μετά. Γενικά πάντως, αρκεί να φύγει μόνο το βερνίκι. Θα σε βοηθήσει σε αυτό ένα διαβρωτικό. Υλικό που μπορείς να βρεις στα χρωματοπωλεία. Και μετά λίγο τριψιματάκι.

eva pateli είπε:

eva pateli είπε:ΕΥΧΑΠΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ!ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΕΤΡΙΨΑ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΠΤΗ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ,ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΑΣΤΑΡΙ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ KONSTANTINART είπε:

eva pateli είπε:

KOΡΙΤΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΕΝΟΣ ΞΥΛΙΝΟΥ ΚΑΘΡΕΠΤΗ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΤΡΙΨΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑ Η ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΝΟ  ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ? 

Είμαι απόφοιτος της Χαροκοπίου.Στη ζωή μου ασχολήθηκα πολύ με το κέντημα.Τα τελευταία χρόνια μπήκε στη ζωή μου το (patchwork) το (decoupage)το(ψηφιδωτό) κ.α.

Μου αρέσει να μαθαίνω,να ενημερώννομαι και να δημιουργώ

Λόγω  ηλικίας είμαι πίσω στο χειρισμό του compiuter πάντω το προσπαθώ.

καλως ηρθες φωτουλα,η τεχνη δεν εχει ηλικια,οσο για το κομπιουτερ αναγκαιο κακο,μεσα απο δω γνωριζομαστε,μαθαινουμε και προβαλουμε τη δουλεια μας οποια και αν ειναι αυτη.θα ηταν πολυ ωραια να δημιουργουσαμε απο κοντα οπως παλια,αλλα δυστυχως οι καιροι εχουν αλλαξει,πιστευω παντως οτι οσοι ασχολουμαστε με ντεκουπαζ εχουμε μια αδυναμια σε οτι ξεθωριασε με το χρονο,σε καθε τι παλιο κι αυθεντικο και προσπαθουμε με το ντεκουπαζ να ζησουμε με τη φαντασια μας μια γευση αλλης εποχης.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης