Αγαπημένα μας νέα μέλη καλώς ήλθατε. Η συζήτηση αυτή είναι αποκλειστικά για εσάς! Πείτε μας αν θέλετε δυο λόγια για εσάς για να γνωριστούμε καλύτερα!

Προβολές: 6826

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Σοφία σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα και τη βοήθεια.!! Θα χρησιμοποιήσω το αστάρι που μου πρότεινες για κάτι πήλινα που έχω και βλέπουμε τι θα καταφέρω!!

Ισχύει αυτό που μου είπαν οτι πρέπει να προσθέσεις κάποιο υλικό στο χρώμα για να βάψεις κερί? Λογικό για να μην λαμπαδιάσει όταν θα βαφτεί και κολλήσεις και τη χαρτοπετσέτα.. Προς το παρόν (φαντάζομαι λόγω λαμπάδων) έχουν εξαφανιστεί από παντού η κόλλα για κερί. Υπομονή!

Χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι κοντά σας, πολλά φιλιααα

SOFIA DHMOPOULOU είπε:

Μίνα μου καλημέρα. Σε καλωσορίζω στο σπιτάκι μας και ελπίζω να απολαύσεις τη φιλοξενία παρεϊστικα και δημιουργικά. Το αστάρι που ρωτάς είναι απαραίτητη βάση σε κάθε επιφάνεια που δουλεύουμε ανεξάρτητα από το decoupaze διότι δημιουργεί ένα καλό μονωτικό στρώμα για να μην διαβρώνεται, ή απορροφά, ή βγάζει ελαττώματα η επιφάνειά μας όταν της προσθέσουμε ακρυλικά χρώματα, κόλλα και λούστρο. Το γεγονός ότι κάποιες επιφάνειες όπως το ξύλο είναι πολύ απορροφητικές στα χρώματα, αν δεν έχουν περαστεί αστάρι, θα αλλοιωθούν τα χρώματά μας και δεν θα έχουμε το αναμενόμενο αποτέλεσμα. Αστάρια υπάρχουν πολλά και διαφορετικά. Εμείς οι χομπύστριες χρησιμοποιούμε συγκεκριμένα αστάρια όπως το gesso ή το primer (το πρώτο για ξύλινες επιφάνειες, το δεύτερο για μεταλλικές κ.λ.π.) και φυσικά υπάρχουν κοπέλες που δεν χρησιμοποιούν τίποτα απ΄αυτά αλλά από το χρωματοπωλείο ζητούν ένα οποιοδήποτε αστάρι κι από ότι ξέρω κάνουν μια χαρά τη δημιουργία τους. ΄Οσο για το αν μπορείς να περάσεις ακρυλικό? Μπορείς σε κάποιες επιφάνειες όχι τόσο απορροφητικές στα ακρυλικά,  εγώ βέβαια το θεωρώ ΛΑΘΟΣ, διότι το ακρυλικό δεν έχει τα στοιχεία που έχει το αστάρι να κλείνει τους πόρους της επιφάνειας και να δημιουργεί ένα στρώμα σταθερό για επεξεργασία. Ελπίζω να έλυσα κάποιες απορίες σου, στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε απορία, σκέψη και περιμένουμε τις δημιουργίες. Νομίζω ότι οι οδηγίες που δίνουμε στην αρχική σελίδα στο αριστερό μέρος όπως κοιτάς την οθόνη θα σε βοηθήσουν να κατανοήσεις κάποιες βασικές κινήσεις. Καλές δημιουργίες!!!!

ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΣΟΦΙΑ κΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΗ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΕΧΤΗΚΑΤΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ.ΣΤΟ DECOUPAGE ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ INTERNET ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ.ΕΓΩ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ.ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ DECOUPAGE ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ...ΚΑΤΟΙΚΩ ΣΤΗ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ...ΜΠΟΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ!!!!!

Καλημέρα κι απο μένα σε όλους. Μένω στα Βριλήσσια και είμαι νηπιαγωγός. Λόγω της δουλειάς μου πάντα έκανα διάφορες χειροτεχνίες και έχω δουλέψει επίσης λίγο τον πηλό και το ξύλο. Πάντα μου άρεσε να κοιτάζω σε βιτρίνες με μικρά όμορφα αντικείμενα που θύμιζαν άλλη εποχη. Οταν πριν λίγους μήνες ανακάλυψα οτι όλα αυτά γίνονται με την τεχνική του ντεκουπάζ ενθουσιάστηκα και απο τότε δεν έχω σταματήσει να ασχολούμαι με αυτό. Η σελίδα αυτή μου αρέσει πρώτον γιατί βρήκα ανθρώπους που αγαπούν αυτή την τεχνική και δεύτερον γιατί δείχνοντας έργα στην σελίδα αποκτώ μια δεύτερη γνώμη για αυτά απο ανθρώπους που γνωρίζουν.

Καλησπερα ειμαι η λιτσα για τους φιλους μου.Ασχολουμαι ενα περιπου χρονο με την τεχνικη decoupaz.Ειναι κατι που το εμαθα εντελως τυχαια και με εχει κατακτησει!κατοικω στη Ζακυνθο εχω κανει μια παρουσιαση και αρεσε παρα πολυ.ευχαριστω πολυ για την αποδοχη και θα επικοινωνουμε συχνα....

Συνημμένα:

Καλησπερα στις Ελευθερια,Σοφια και σε ολα τα μελη της παρεας.Καταπληκτικη η σελιδα σας και σας ευχαριστω πολυ για την αποδοχη.Ειμαι συζυγος, μαμα(τριων κοριτσιων)και γιαγια μιας εγγονης.Στο decoupage και στη χρηση του υπολογιστη ειμαι αρχαρια και ως εκ τουτου χρειαζομαι την βοηθεια σας.Θα τα λεμε συχνα...σας φιλω.

Τριανταφυλλιά και Ασπασία καλώς μας ήρθατε! Καλή πρωτομαγιά και καλό μήνα εύχομαι με υγεία. Ελπίζω να σας αρέσει η γωνιά μας και να βρείτε και εσείς εδώ χρήσιμες συμβουλές και καινούργιες φίλες. Καλές δημιουργίες και θα τα λέμε συχνά σίγουρα! Ό,τι χρειαστείτε εδώ είμαστε!

Καλώς σας βρήκα όλους. Χαίρομαι πολύ που μπήκα στην παρέα σας. Λέγομαι Ελευθερία Βογιατζή και έχω περίπου 1 1/2 χρόνο που ασχολούμαι με την τεχνική του decoupage. Μπορώ να πω ότι, από τότε που την ανακάλυψα έχω ενθουσιαστεί και μπορώ επιτέλους να εκφράζω τις καλλιτεχνικές μου διαθέσεις. Μια άλλη μου αγάπη είναι η μαγειρική και η ζαχαροπλαστική. Γι΄αυτό πριν περίπου έναν χρόνο έφτιαξα ένα ιστολόγιο όπου μπορώ να γράφω και να δημοσιεύω και για τα δύο.

Σας χαιρετώ και ελπίζω να τα λέμε

Καλημέρα σε όλους! Είμαι η Ειρήνη,αρκτετά φρέσκια στη χρήση υπολογιστή και σε αυτό το είδος επικοινωνίας,γι' αυτό και δεν συστήθηκα νωρίτερα.Είμαι καθηγήτρια και μητέρα 6 ζουζουνιών!!! Θαυμάζω τις δημιουργίες σας και ελπίζω να σας φτάσω κορίτσια!!! Μου αρέσουν οι χειροτεχνίες και με χαλαρώνουν.Η όμορφη παρέα σας σου δίνει πραγματικά την όρεξη για δημιουργίες με φαντασία.Περιμένω τα σχόλιά σας προς βελτίωση. Εις το επανειδειν!!!

Καλησπέρα από την όμορφη Χερσόνησο/Κρήτης εδώ και λίγες μέρες ανακάλυψα το decoupage στο Ιντερνέτ και ξετρελάθηκα!!!.Δυστυχως δεν υπάρχει στην πόλη μου κάποιο Κατάστημα που να μπορεί να με βοηθήσει με τα υλικά ούτε και σεμινάρια γίνονται πάνω σε αυτο.Ευτυχως βρήκα το φιλοξενο''σπιτακι σας'' και ελπίζω να καταφέρω κάποια στιγμή να φτιάξω και εγώ κατι.Μηπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι απλό για να ξεκινησω,καθως και τα υλικά που χρειάζονται για αρχή?Ευχαριστώ

Καλησπέρα σόλη την μεγάλη παρέα, ομολογώ ότι δεν είμαι καινούργια στο Βάλε Φαντασία, μάλιστα εδώ και 2χρόνια περίπου, κάθε φορά που έχω απορίες , που θέλω να δω τι καινούργιο υπάρχει στο decoupage , μπαίνω και χαζεύω με τις ώρες, αλλά λίγο η δειλία μου, λίγο η μη γνώσει του Η/Υ, δεν συμμετείχα στις συνομιλίες σας, ευχαριστώ Σμαραγδα για την παρότρυση.

Ελευθερία , επειδή είμαι Θεσαλονικιά και αυτοδίδακτη ΣΕ ρωτώ , αν μαζευτούμε μερικές φαν του Βάλε Φαντασία υπάρχει περίπτωση να μας έρθετε, για να μας δείξετε κάποιες απο τις υπέροχες τεχνικές?

Καλημέρα και από μένα Μαίρη και καλώς μας ήρθες. Να συμπληρώσω στις συμβουλές της Σοφίας μας ότι έχουμε καταγράψει αρκετές από τις τεχνικές που αφορούν το decoupage στις "Τεχνικές". Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από εδώ και εδώ.

Ακριβώς όπως τα λέει το Σοφάκι Βίκυ μου, βασική κινητήρια δύναμή μας είναι η επαρχία! Οπότε άμα μαζευτείτε το οργανώνουμε!

SOFIA DHMOPOULOU είπε:

Βίκυ μου καλημέρα. Αυτό το σπιτάκι έχει αυτές τις υπέροχες στιγμές που μας προσφέρετε εσείς τα κορίτσια που βρίσκεστε μακριά από την Αθήνα. Χαίρομαι που γινόμαστε ο συνδετικός κρίκος για πολλές και όμορφες φιλίες. Χαίρομαι που σας βάζουμε στη διαδικασία να παλεύετε με τον Η/Υ και εξαιτίας αυτού να ταξιδεύετε σε παγκόσμια δρομάκια γνώσεων, απόψεων, ιδεών και δημιουργίας. Θάθελα να ξέρεις ότι το σπιτάκι μας χτίστηκε ειδικά για τα κορίτσια της επαρχίας, που έχουν περιορισμένες δυνατότητες σε σχέση με τα κορίτσια της Αθήνας. Βέβαια η γλυκειά μας Θεσσαλονίκη έχει κι΄εκείνη αρκετές δυνατότητες πλέον στις χειροτεχνίες. Και πριν 15 ημέρες είχα έρθει για 2 μερούλες επαγγελματικά βέβαια. Και να απαντήσω στο ερώτημά που μας θέτεις αν λοιπόν ρυθμίσετε κάποιο χώρο και μαζευτείτε ένας αριθμός 5-8 κοπέλες μπορούμε να ρυθμίσουμε μιά δημιουργική συνάντηση. Ενημέρωσέ μας όταν είσαι έτοιμη και εμείς θα φροντίσουμε τα υπόλοιπα. Πολλά φιλιά στην αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη και στη διάθεσή σου για οτιδήποτε σκεφθείς.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης