Δέσποινα Χατζηίωανίδου 4 μήνες πριν 
ActivityRank: 975

Όταν μπαίνω σε ένα μαγαζί με είδη χόμπι τρελαίνομαι...παθιάζομαι ...και τυφλώνομαι!

Όλα μου αρέσουν!!! Όλα τα θέλω!!!

Μπορώ να περάσω εκεί μέσα ώρες...μέρες...βδομάδες.

Ρωτάω... παίρνω μισές απαντήσεις...(τις περισσότερες φορές)

Και όταν τελικά φεύγω ευτυχισμένη, με... κατά πολύ ελαφρύτερο το πορτοφόλι μου... δεν με νοιάζει αν έχω να πάρω τσιγάρα για την επόμενη (σημειώστε...είμαι φανατική καπνίστρια) μου αρκεί που έχω αποκτήσει τα χαρτιά που ήθελα... και γενικά ότι θα με βοηθήσει να δημιουργήσω περισσότερα και καλύτερα έργα.

Έχω ιδιαίτερη αδυναμία στις ρομαντικές φιγούρες. Με συναρπάζουν οι κυρίες τις βικτοριανής εποχής. Όπου δω τέτοια εικόνα... δεν την αφήνω.

Φαντάζομαι ότι και πολλές από εσάς νοιώθετε και κάνετε το ίδιο με μένα.

Έτσι και κάποια φορά πριν ένα χρόνο περίπου, βρέθηκα σε γνωστό σε όλες μας μαγαζί που υποτίθεται έχει τα πάντα που χρειαζόμαστε.

Είχα και άλλη φορά δει και θαυμάσει τις μικρές εικόνες των ρομαντικών κυριών, άλλα είχα προτιμήσει να πάρω άλλα χαρτιά με πιο... ολοκληρωμένα σχέδια.

Αυτή τη φορά όμως πήγα αποφασισμένη να πάρω μερικά από δαύτα. Είδα και άλλες εικόνες καινούριες, πήρα όσες περισσότερες μπόρεσα.

Κάποια στιγμή μετά από καιρό ξεκίνησα να φτιάξω κάτι, και χρειάστηκα ένα τέτοιο πρόσωπο, έκοψα το χαρτί...το έβαλα στο νερό...μπα...κάτι δεν πάει καλά! Έγινε ασπρόμαυρο!!!!!!!

Έφυγαν τα χρώματα ως δια μαγείας!!!

Όσο καλοπροαίρετη και αν είμαι...Όσο χαζή και αφελής... Δεν επιτρέπω σε κανέναν να με κοροϊδέψει, και να μου φάει έστω και μια δεκάρα πουλώντας μου φύκια για μεταξωτές κορδέλες!!!

Αν ήθελα να έχω αυτό... έχω δικό μου εκτυπωτή, και δικά μου (απλά) χαρτιά, για να τυπώσω μόνη μου ότι θέλω!!

Όλα για το κέρδος; ΕΛΕΟΣ!!!!

Το σκέφτηκα αρκετά πριν το καταγγείλω το συγκεκριμένο γεγονός, και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι... αν εγώ... αν εσύ... αν όλες μας σιωπήσουμε, αυτοί θα αποθρασύνονται και θα συνεχίσουν να εκμεταλλεύονται την αδυναμία και ίσως την άγνοια μας.

Περασε καιρος που το εγραψα αυτο εδω, και αναρωτιωμουν... μα... καμια δεν θα γραψει κατι; σε καμια αλλη δεν εχει συμβει; δεν εχει καμια κατι να πει... να σχολιασει...

Το να παω Ιωαννα, και να απαιτησω τα χρηματα μου πισω, το θεωρω εξευτελιστικο για μενα. Οχι δεν θα το κανω. Εκεινο που εγω κανω σε τετοιες περιπτωσεις, ειναι να μην ξαναπατησω το ποδι μου ποτε. Εγω θα βρω να αγοραζω αυτα που χρειαζομαι. εξ αλλου... η Μαγια φερνει συνεχως καινουρια πραγματα, και οταν τη ρωτας κατι σου εξηγει με υπομονη τα παντα, γιατι να τρεχω στον καθε εναν που κοιταει πως να με εκμεταλευτει; Ουτε θεωρω σωστο να γραψω εδω ποιο μαγαζι ειναι, οποια θελει μπορει να με ρωτησει τηλεφωνικα η με μηνυμα. Παντως...Ειναι μεγαλο και γνωστο μαγαζι σε ολες μας, και πραγματικα μου κανει εντυπωση γιατι κατεφυγε σε αυτον τον τροπο.

Γεωργίου Ιωάννα 4 μήνες πριν 
ActivityRank: 12
Δέσποινα καλημέρα. Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις περί "εξευτελισμού".  Το μεγαλύτερο λάθος των Ελλήνων είναι ότι δεν διεκδικούν το δίκιο τους. Για το λόγο αυτό και η νομοθεσία για τον καταναλωτή είναι ελλιπής. Εμείς φταίμε, και αν δεν το καταλάβουμε δεν πρόκειται τίποτα να διορθωθεί. Οι απατεώνες πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους. Τα λεφτά που έδωσες είτε είναι 1 ευρώ είτε 1000 τα δούλεψες δεν τα έκλεψες. Ούτε παζάρεψες κάτι. Σου είπαν τόσα και τα έδωσες για κάτι που έχει μια συγκεκριμένη λειτουργία. Από τη στιγμή που δεν είναι αυτό που έπρεπε, έχεις δκαιώμα να το επιστρέψεις. Μην επιτρέπεις ποτέ και σε κανέναν να σε κοροιδεύει. Είναι απλά ΛΑΘΟΣ!!!!!!! Και γιατί παρακαλώ να μην πεις το όνομα του μαγαζιού δημοσίως? Εφόσον σε κορόιδεψαν το αξίζουν. Αν φοβάσαι να το κάνεις στείλε μου στο email το όνομα του μαγαζιού και θα πάω εγώ να ψωνίσω ότι ψωνισες. Και αν μου συμβεί αυτό που σου συνέβει θα κάνω εγώ αυτό που πρέπει. Και θα σου πω εγώ αν θα το ξανακάνουν.  Ούτε να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω έχω πρόβλημα, ούτε να τους καταγγείλω στη Γραμματεία του Καταναλωτή, ούτε να τους δυσφημίσω μέσω internet.
Κορίτσια πάνω τους! Μην τους αφήνετε περιθώρια να μας κοροιδεύουν. Πολεμήστε τους με ότι μέσα έχετε ώστε να εκλείψουν αυτά τα φαινόμενα. Αν η κάθε μια από εμάς δεν συμβάλει στη καταστολή τέτοιων φαινομένων ποτέ δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτή τη χώρα

Ax... μου αρέσει η επαναστατικότητα σου Ιωάννα, έτσι και... χειρότερα ήμουν και εγώ κάποτε, στην ηλικία που έφτασα όμως... έμαθα και πίστεψε με με πικρό τρόπο ότι οι επαναστάσεις τέτοιου είδους μόνο μπελάδες και προβλήματα φέρνουν.

Κοίταξτε το ρολόι που έβαλα πριν κάνα μήνα περίπου, έχει εικόνες γυναικών, οι πάνω είναι όπως τις αγόρασα, οι δυο η τρις κάτω είναι ασπρόμαυρες, όταν τις αγόρασα ήταν έγχρωμες.

Και ειλικρινά δεν είναι τα λεφτά που πέταξα που με έκαναν έξαλλη, είναι το ότι προσπάθησαν και... με έπιασαν τελικά κορόιδο.

Sofia Dimopoulou 4 μήνες πριν 
ActivityRank: 1588
Νάμαι κι εγώ κορίτσια. Δεσποινάκι μου τώρα εδέησα να βρώ λίγο χρόνο και να σχολιάσω το πολύ καυτό πράγματι σχόλιό σου καθώς και την άποψη της Ιωάννας. Φυσικά και καταλαβαίνω περί τινος πρόκειται. Είμαι της άποψης ότι , ότι προσφέρεις σ΄αυτή τη ζωή αυτό βρίσκεις μπροστά σου. Ελπίζοντας λοιπόν ότι θα εξαπατηθούν με τον χειρότερο τρόπο αυτοί που τώρα  εξαπατούν είναι σίγουρο. ΄Ολες λίγο πολύ την έχουμε πατήσει. Είτε με χαρτιά, είτε με λούστρα, είτε με κόλλες κ.λ.π. Απλά όπως είπες δεν ξαναψωνίζεις από το συγκεκριμένο και συμφωνώντας με την Ιωάννα θα πω ότι κι΄εγώ θα διεκδικούσα τα χρήματα μου αποδεικνύοντας ότι σε εξαπατησαν και φυσικά θα προχωρούσα και σε καταγγελία όπως το έχω κάνει μέχρι σήμερα αρκετές φορές όταν ξέρω 100% ότι έχω δίκιο. Αυτά τα γεγονότα δεν τα αφήνουμε να περνάνε έτσι απαρατήρητα. Βέβαια είναι επιλογή σου να το συζητάς μόνο εδώ ή κατ΄ιδίαν και να μην προχωράς το θέμα στους αρμοδιους φορείς. Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θησαυρίζουν σε βάρος ανίδεων ανθρώπων κι΄είναι κρίμα.

Οπατις! και άλλη επαναστάτρια!  Αχ μωρέ Σοφακι μου... πιστεύεις πως αυτοί δεν διάβασαν αυτό που γράφω; η πιστεύεις πως τα ίδια χαρτιά δεν τα πήραν και άλλες κοπέλες; κόβω σχεδόν το κεφάλι μου ότι δεν θα τα πουλάνε πλέον. εκτός αυτού... που να πάω; στη γερμανίαείμαι. και όταν λες... αρμόδιοι φορείς τι ενοεις; δικαστικά; καταγγελία στο εμπορικό επιμελητήριο; τι; και άντε και εγώ το έκανα... πιστεύεις πως θα γινόταν κατή πέρα από μια σύσταση; και πως εγώ θα αποδείξω το δίκιο μου; πιστεύεις ότι θα το παραδεχτούν; έχουν δει πολλά τα μάτια μου για να πιστεύω ακόμα ότι όλα θα μπουν στη σωστή τους θέση αν εγώ ξεσπαθώσω.

Κορίτσια; έβαλα το θέμα για να σας πω τι μου συνέβη και να έχετε το νου σας. Τα χαρτιά τα πήρα πριν δέκα μήνες ίσως και χρόνο, δεν τα είχα χρησιμοποιήσει μέχρι που αποφάσισα να φτιάξω το ρόλοι μου εκεί διαπίστωσα ότι... αγόρασα φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Τέλος πάντων... το μαγαζί το ξέρετε όλες, είναι από τα ποιο γνωστά στα είδη χόμπι, και είναι στην Αθήνα.

Kiki Papa 4 μήνες πριν 
ActivityRank: 346
Δεσποινα   καταλαβαινω   την  απογοητευση  και   το  θυμο   σου   και   εγω   πιστευω   οτι   πολυ   δυσκολα   και   με   πολυ   αγωνα   μπορεις   να  βρεις   το   δικιο   σου   και   αυτο    αν   διαθετεις   μεγαλα   αποθεματα   δυναμης.....    Αν   θελεις    πες  μας   το  μαγαζι   ειναι   στο    κεντρο    η    λιγο  πιο   εξω?

Ετσι ειναι κικη μου, δεν εχω καμια ορεξη να αρχισω να τρεχω και να μην φτανω... Ειναι λιγο πιο εξω... αλλα οχι και τοσο εξω... μην παρουμε και αθωους στο λαιμο μας.

Eleftheria 4 μήνες πριν 
ActivityRank: 2538

Καλημέρα και από μένα κορίτσια, επιτέλους συμμαζεύτηκα και εγώ. Με κάποιες από εσάς τα έχουμε κουβεντιάσει και από κοντά για αυτά τα θέματα. Προσωπικά την έχω πατήσει και εγώ από "αρπακτικά" του χώρου. Δεν θεωρώ σκόπιμο όμως να αναφέρουμε εδώ ονόματα κτλ. γιατί είμαι σίγουρη ότι θα μπλέξουμε σε ένα κυκεώνα παρεξηγήσεων και ίντριγκας που δεν νομίζω ότι ταιριάζει σε αυτόν εδώ το χώρο. Άλλωστε σε οποιαδήποτε από τις συναντήσεις μας, όποια θέλει, μπορεί να μάθει τις προτιμήσεις των υπολοίπων. Θα σας πω όμως και αυτό. Η δουλειά που κάνουμε όλες μαζί στο «Βάλε Φαντασία» τους έχει ήδη κάνει αρκετή ζημιά. Πιο παλιά, τα μαγαζιά αποτελούσαν την μόνη πηγή πληροφοριών. Εγώ όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι δεν είχα βρει πουθενά καμία σοβαρή πηγή πληροφοριών για τις τεχνικές και όλα αυτά και ό,τι βλακεία μου πάσαραν την πίστευα (και την πλήρωνα). Ότι για παράδειγμα «τα χαρτιά από laser εκτυπωτή δεν κάνουν για decoupage και ότι υπάρχουν «ειδικά» χαρτιά». Για να μην μιλήσω για τα «ειδικά» υλικά… Πιστεύω όμως ότι μέσα από την ομάδα μας βοηθάμε αρκετά τα κορίτσια που τώρα ξεκινάνε ώστε να μην πιαστούν και αυτές κορόιδα ακόμα και χωρίς να κατονομάζουμε καταστήματα που δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους. Αρκεί να γράφουμε αυτά που ξέρουμε από την εμπειρία μας τόσο για τις τεχνικές όσο και για τα υλικά.

Δεσποινάκι καλά έκανες και την ξεκίνησες την κουβέντα. Θα ήταν καλό να αναφέρουμε τουλάχιστον τα ψέματα που λέγονται σε αυτά τα μαγαζιά προκειμένου να βγάλουν λεφτά όπως και να ενημερώνουμε για ελαττωματικά προϊόντα.

Γεωργίου Ιωάννα 4 μήνες πριν 
ActivityRank: 12
Κορίτσια συμφωνώ φυσικά όπως καταλαβαίνετε με τη Σοφία. Και εγώ έχω προχωρήσει μια φορά σε καταγγελία και πιστέψτε με έκανα το συγκεκριμένο κατάστημα να τρέχει και να μην φτάνει. Άλλες φορές απλώς ενημέρωνα τα καταστήματα για τον νόμο "Περί καταναλωτή". Φυσικά και δεν είναι εύκολο να βρεις το δίκιο σου και φυσικά κάποιες φορές δεν έχεις το κουράγιο να ασχοληθείς, αλλά μια ξεφτίλα μέσω του ίντερνετ να μη τη φάνε? Έτσι για το Γαμώτο!!!!!!

Χαρά Θ. 4 μήνες πριν 
ActivityRank: 910

Διάβασα με πολύ προσοχή όλα τα γραφόμενα.

Συμφωνώ με όλες! Πώς γίνεται αυτό ;

ΑΠο τη μια συμφωνώ οτι θα πρέπει μια παραβατική συμπεριφορά να καταγγέλεται για να καταδικάζεται, απο την άλλη γνωρίζω εκ των έσω  το ατελέσφορο του αποτελέσματος. Μπλέκεις σε ένα κύκλο αντιπαραθέσεων  χωρίς τέλος και χωρίς κέρδος. Δυστυχώς η Νομοθεσία χωλαίνει στο θέμα της ΑΜΕΣΗΣ τιμωρίας κάθε τύπου κοροιδίας του κοινού, ούτως ώστε να παραδειγματιστούν και οι επίδοξοι συνεχιστές. Ο "Καταναλωτής" απλά παρεμβαίνει και ζητά εξηγήσεις χωρίς να μπορεί να επιβάλει ούτε πρόστιμο.

Παντού υπάρχουν οι κακοί επαγγελματίες, που δυστυχώς στις μέρες μας πληθαίνουν, πόσο μάλλον στα είδη χόμπυ που βρίσκουν ευάλωτα θύματα!

Καλό είναι στις μεταξύ μας συναντήσεις και σε κατ ιδίαν ενημερώσεις με μέιλ να μεταδώσουμε τα κακά μαντάτα και να προστατέυσουμε τις φίλες που ενδιαφέρονται, χωρίς να κατηγορηθούμε κι απο πάνω για δυσφήμιση. Γιατί πιστέψτε με, στην όποια αντίδραση της Δέσποινας άνετα θα την έβγαζαν ...τρελλή, προκειμένου να μην παραδεχθούν την παραπλάνηση. Ασε που είναι κάτι που φαίνεται μετά την χρήση, θα μπορούσαν να της πουν ακόμα οτι έκανε και  κακή χρήση για ναχει αυτό το αποτέλεσμα! Δεν βρίσκεις άκρη με απατεώνες.

Γι αυτό σας λέω συμφωνώ και με τις δύο απόψεις κι εγω θα θύμωνα και θα ήθελα να τους καταγγείλω ή να τους διαπομπεύσω, απο την άλλη γνωρίζοντας τις νομοθετικές αδυναμίες και την δική τους δύναμη θα προτιμούσα δια της πλαγίας οδού, να τους κάνω να μην δουν ξανά πελάτη.

Δέσποινα Χατζηίωανίδου 3 μήνες πριν 

Eτσι ακριβως σκεφτηκα και εγω Χαρα. Εκανα αυτο που θεωρησα σωστο, δηλαδη να ενημερωσω εσας για αυτο που μου συνεβη, δεν ειχα καμια διαθεση να μπω σε εναν λαβυρινθο απο οπου παρα πολυ δυσκολα θα εβγαινα.

marianna's world 3 μήνες πριν 
ActivityRank: 276
ΚΑΛΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΚΑΙ.......ΗΡΕΜΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΣ Ή ΞΑΝΑΠΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ  ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ.ΚΑΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΙΟΥΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ! ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!
Sofia Dimopoulou 3 μήνες πριν 
Καλησπέρα κορίτσια και δημιουργικό φθινόπωρο σε όλες μας. Πριν ένα χρόνο αγόρασα ένα ακριβό LAPTOP από επώνυμο μαγαζί της Ηλιούπολης.΄Ενα μήνα μετά παρουσιάζει την πρώτη του βλάβη. Το παει ο άντρας μου στο κατάστημα και δηλώνει τη βλάβη. Το παίρνουν το κρατάνε 1 μήνα και το επιστρέφουν υποτίθεται μια χαρά. Μόλις το ανοίγουμε στο σπίτι διαπιστώνουμε ότι το πρόβλημα παραμένει κι ακόμα πιο έντονο. Να μην σας τα πολυλογώ ο άντρας μου (ήρεμος, πράος και εύπιστος) το ξαναπάει άλλες 2 φορές. Εγώ βέβαια σ΄όλα αυτά τα πήγαινε-έλα γκρινιάζω και τα βάζω με εκείνον. ΄Ωσπου αποφασίζω να πάω προσωπικά. Ζήτησα τον υπεύθυνο και του είπα δύο πράγματα. Σας αφήνω όσο διάστημα θέλετε προκειμένου να ρυθμίσετε με την εταιρεία την αντικατάσταση του συγκεκριμένου προϊοντός. Ο υπεύθυνος άρχισε τις προφάσεις και τις δικαιολογίες. Τελεσίγραφα του είπα: Δεν ήρθα εδώ να διαπραγματευτώ μαζί σας για τίποτα, θέλω απλά και ήρεμα την αντικατάσταση ένός ελαττωματικού από την αρχή προϊόντος. Χθές(μετά από 2 μήνες) που κράτησαν το laptop με ενημέρωσαν να πάω να παραλάβω το καινούργιο. ΄Ολα αυτά τα είπα συμφωνώντας με την Μαριάννα ότι υπάρχουν και διόδοι επικοινωνίας των ανθρώπων διαφορετικά υπάρχουν και τα νομικά πλαίσια σε κάποια θέματα. Πρώτα όμως εξαντλούμε με σοβαρότητα τα δικαιώματα μας και μετά προβαίνουμε σε νομική διεκδίκηση . Εμείς προχωράμε δυνατές, αισιόδοξες, χαρούμενες, δημιουργικές και ενημερωμένες πλέον για τις κακοτοπιές στο χώρο που τόσο αγαπάμε. 

sofiathessaloniki 3 μήνες πριν 
ActivityRank: 404

κοριτσια λιγο μπεδευτηκα εγω ηξερα 2 μαγαζια  ενα κεντρο κ ενα πιο εξω...

τωρα ακουω οτι μαλλον υπαρχει κ ενα ακομα πιο εξω......

δηλ εκτος της μαγιας ειναι 3?

vasoula66 3 μήνες πριν 
ActivityRank: 594

Σοφία  έχεις  δίκιο.Κάποιες  φορές  πρέπει  να  χρησιμοποιήσεις  απόλυτο  και  ευγενικό  τρόπο  και  να  δείξεις  ότι  ξέρεις  τα διακιώματά  σου. Μου  συνέβη  κι  εμένα  το  εξής: Πέρυσι  που  έφτιαξα  ξανά  την  κουζίνα  μου  άλλαξα  και  ηλ  φούρνο  και  εστίες  εντοιχιζόμενα. Πήρα  μια  καλή  και  γνωστή  μάρκα  από  την  Αθήνα  μέσω  του  συνεταιρισμού  της  πόλης  μου. Ο  φούρνος  μου  όμως  ήταν  μονίμως  ιδρωμένος, μαγείρευα  ξεμαγείρευα  τις  περισσότερες  φορές  ήταν  μέσα  ιδρωμένος  με  συνέπεια  να  αρχίσουν  να  σκουριάζουν  οι  σχάρες  κια  τα  πλαινά. Εφερα  δύο  φορές  τον αντιπρόσωπο  κάτι  ρύθμιζε  αλλά  τίποτα. Μετά  από  1  χρόνο, πήρα  κατευθείαν  την  εταιρεία  στην  αθήνα  και  τους  είπα  τι  γίνεται. Αυτός  προσπαθούσε  να  μου  πει  ότι  ίσως  έφταιγαν  τα  ντουλάπια  που  ίσως  να  μην  έχουν  καλό  εξαερισμό. Εγώ  του  είπα  ότι  ακόμα  κι  αν  φταίει  ο  εξαερισμός  ό  αντιπρόσωπός  σας  δεν  το  είδε? Εγώ  τώρα  πια  δεν  θέλω  να  έχω  έναν  σκουριασμένο  φούρνο  κι  ότι  απαιτώ  την  αντικατάσταση  ειδάλλως  θα  προσφύγω  στον  συνήγορο  του  πολίτη  και  στους  πραγματογνώμονες  της  Νομαρχίας.Τότε  αυτός  μου  είπε- Βεβαίως  και  θα  σας  στείλουμε  άλλον  φούρνο, είμαστε  μια  σοβαρή  εταιρεία. Και  έτσι  σε  δύο  μήνες  μου  στείλανε  καινούργιο  φούρνο. Καμμιά  φορά  λοίπόν  δεν  είναι  ο  κόπος  που  χρειάζεται....αλλά  ο  τρόπος. Βέβαια  δεν πετυχαίνει  πάντα.... 

Σοφιες... αληθεια... γιορταζετε σημερα; εχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια εδω που ειμαι! Χρονια πολλα λοιπον και στις δυο σας!!! και σε οσες αλλες Σοφιες γιορταζουν!

Βρε κοριτσια... για ενα λαπτοπ, και εναν φουρνο, και εγω τα ιδια και χειροτερα θα εκανα!!!

Ομως... για 20-30 ευρω ε... θεωρω οτι δεν αξιζει τον κοπο να ξεσηκωθω απο το χωριο μου η απο τη γερμανια που βρισκομαι τωρα και να διεκδικησω τι;;;; Σαφως και οταν θα βρεθω στην αθηνα θα παω και θα ζητησω εξηγησεις. αλλα μονο μερχις εκει. αν και ξερω ηδη την απαντηση!

Σοφια φιλεναδα μου, καθε φορα που γραφω... σκεφτομαι... ωχ.. θα εξαγριωθει με την ορθογραφια μου η Σοφια. ας το καλο... μου εχεις διμιουργηση αγχος. χαχαχα σε φιλω γλυκα κοριτσακι μου.

Γεωργία 3 μήνες πριν 
ActivityRank: 224

καλές μου, γεια σας και από μένα.Εγώ ακόμα δε μπορώ να μαζευτώ, ένας κακός χαμός σε πολλούς τομείς της ζωής μου ( φθοροποιές καταστάσεις, αλλά αντιμετωπίσιμες ευτυχώς).Όλες την έχουμε πατήσει.Προσωπικά δεν προχώρησα σε καταγγελία, απλά δεν αγόρασα πάλι από το συγκεκριμμένο κατάστημα ούτε καρφίτσα.Εκείνοι έχασαν και εφ΄όσον το εξακολουθούν απ΄ότι φαντάζομαι, βοήθεια τους...Φιλιά σε όλες σας και καλές δημιουργίες!!

Ναι βρε Γεωργια...Δεν μας λες ομως τι αγορασες!! Αν δεν τα λεμε αυτα...πως θα προστατευτουμε οι υπολοιπες;

Ευχομαι να στρωσουν οι δυσκολες  καταστασεις της ζωης σου!

Κοριτσια γειά σας. Κατ΄αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και αντεύχομαι σε όλες υγεια και δημιουργίες. Ευχές και στη Σοφία στη Θεσσαλονίκη και προκειμένου να κλείσουμε αυτό το θέμα, το οποίο κατά την άποψη μου το εξαντλήσαμε, θα πώ ότι καλό είναι να ενημερωνόμαστε για τα ευτράπελα του χώρου για να προστατεύουμε και τα υπόλοιπα κορίτσια πριν την πατήσουν. ΄Ομως θα ισχυριστώ και κάτι άλλο. Και αυτοί που προμηθεύονται τα υλικά σε μεγάλες ποσότητες μη νομίζετε ότι τα έχουν δοκιμάσει και γνωρίζουν την ανθεκτικότητα ή την συμπεριφορά τους . Δοκιμές κάνουν και οι ίδιοι. Λίγοι είναι αυτοί που ξέρουν με βεβαιότητα την αντίδραση κάθε υλικού , στην υγρασία, στη ζέστη, στο κρύο κ.λ.π. ΄Ετσι λοιπόν για να γίνουμε και λίγο πιο ευχάριστες , μετά από την πολύτιμη ενημέρωση που πάντα χρειάζεται, άς πάμε σε άλλα θέματα, πιο χαρούμενα, πιο δημιουργικά, πιο αγαπησιάρικα. Θα πρότεινα να κοιτάξουμε πάλι όλες την ομάδα με την ανταλλαγή χαρτιών κ.λ.π. που για όλες είναι πολύτιμη και να την εμπλουτίσουμε με φωτογραφίες και υλικό. ΄Οπως επίσης περιμένουμε τις εμπειρίες σας για υλικά περίεργα όπως π.χ. το σπρέϋ που χρησιμοποιούμε για να κοκκαλώσουμε υφάσματα σε συνδυασμό με decoupage ή ότι άλλο σκέπτεστε. Αυτό το σάϊτ έγινε από το μεράκι της Δέσποινας, τις οργανωτικές ικανότητες της Ελευθερίας, τον αυθορμητισμό της Σοφίας (της μικρής) και ..........................της (μεγάλης )Σοφίας (δηλαδή της υποφαινόμενης) . Με όλες εσάς έγινε πιο όμορφο, πιο παρεϊστικο, πιο ενδιαφέρον, πιο πλούσιο. ΤΥΧΑΙΟ??????? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!!!!!! Μην αφήνουμε να μας χαλάνε τη διάθεση τα κακώς κείμενα, τα αναφέρουμε και δεν χαλιόμαστε απ΄αυτά.

Γεωργία 3 μήνες πριν 
ActivityRank: 224

Χρόνια Πολλά στις Σοφίες ..για χθες...άλλαξε η μέρα, ότι πιο πολύ επιθυμούν να το έχουν κ βέβαια πριν απ΄όλα υγεία.Θα συμφωνήσω με τη Σοφία τη "μεγάλη", όπως αυτοαποκαλείται, πάμε για άλλα, πιο δημιουργικά,,πιό όμορφα...Αυτό το δύσκολο κατά πολλούς τρόπους της ζωής μου, η δημιουργία στάθηκε η ψυχοθεραπεία μου κ ας μη σας συναντούσα εδώ μέσα.Θα σας ανεβάσω ότι έχω τελειώσει να μου πείτε τη γνώμη σας. Απλά θέλω να σας ευχαριστήσω όλες για το μοίρασμα των γνώσεων σας κ.λ.π. (τα ΄χω ξαναπεί...).

Ευχαριστώ Δέσποινα για τις ευχές, ελπίζω όλα να φτιάξουν... και για να μη σου μείνει η απορία κι εγώ με χαρτία την πάτησα που αγόρασα on line μάλιστα και απλά διαπίστωσα ότι πλήρωσα φύκια για μεταξωτές κορδέλες, μιας και επρόκειται για απλές φωτοτυπίες Α3 από μεγέθυνση Α4, που προφανώς προέκυψε από έγχρωμη εκτύπωση......μπορεί και σε απλό injekt.Συγνώμη αυτό το κάνω και μόνη μου.....

despina.mina 3 μήνες πριν 
ActivityRank: 54

Κοριτσια "μυριζομαι" εκμεταλλευση!

Κατεβασα καποιες εικονες απο το ιντερνετ.Επειδη δεν εχω laser εκτυπωτη,πηγα σε καποιο φωτοτυπιο.Ρωτησα αν μπορει να μου τις κανει και ποσο θα στοιχησει η μια.Μου ειπε οτι γινεται,αλλα πρεπει πρωτα να τις δει για να μου πει ποσο θα στοιχησουν γιατι παιζουν ρολο τα χρωματα,η αναλυση κτλ.Τις περασα λοιπον σε ενα cd και διαλεξα καμια 15αρια,αλλα του διευκρινησα οτι πρωτα θελω να μαθω ποσο θα παει η μια για να του πω ποσες θα κανει.Γιατι αν πχ.μου πει 2ευρω η μια,δεν ειμα διατεθειμενη να δωσω μαζεμενα 30ευρω!

Μου πε λοιπον οτι θα με παρει τηλ.Με πηρε τελικα και μου πε οτι επειδη ο εκτυπωτης του εχει υψηλη αναλυση,οι μεγαλυτερες εικονες βγαινουν θαμπες και ισως τις διορθωσει με"ρετουσαρισμα"!Ρωτοντας ποσο θα μου στοιχισει τελικα η μια,μου πε οτι θα κοιταξει ποσες θα ναι καλες και θα μου πει ποσο θα στοιχισουν η 10αδα-15αδα κι οχι η μια προφανως για να με αναγκασει να τις κανω ολες.Οποτε τωρα περιμενω να μου πει!

Ξεχασα να πω οτι με ρωτησε γιατι τις χρειαζομαι...!Κι αναρωτιεμαι εγω-δεν υπαρχει καποια προκαθορισμενη τιμη οπως στις απλες φωτοτυπιες?Κι επειτα γιατι οι μεγαλυτερες εικονες εχουν προβλημα αφου μια χαρα ηταν οταν τις κατεβασα!Μηπως θελει να μου παρουσιασει οτι κανει κατι το τρομερο?Αφου απλες φωτοτυπιες ειναι....Ποσο θεωρειτε οτι πρεπει να μου ζητησει τη μια?

Σοφάκι μου, ίσως σε πληγώσω, άλλα εδώ στη γερμανία... χεσμένο το έχουν το ντεκουπάζ.

Η... εγώ ακόμη δεν βρήκα τα κατάλληλα μέρη ψάχνω για γερμανικά μπλογκς σχετικά, άλλα όσα είδα δεν άξιζαν καν τον κόπο (αν κάποια από σας έχει κάτι ας μου πει) υπάρχουν βεβαία τεράστια μαγαζιά με είδη χόμπι και εδώ και στην ολανδια, άλλα νομίζω ότι τα περισσότερα υλικά υπάρχουν ήδη στην ελλαδα (πάλι αν έχεις εσύ η κάποια άλλη κοπέλα κάτι στο νου σου να μου το πείτε να το ψαξω) εκείνο πάντως που έμενα με ξετρέλανε είναι ενα νυστερακι που αγόρασα, που η μυτούλα του είναι μικρούλα σα νυχάκι, και περιστρέφετε, τέλειο για κοψίματα λεπτομέρειας, γωνίες κλπ.

Ψάξτε και σεις και δώστε μου κατεύθυνση γιατί.. δηλώνω και ηλίθια. Και εκτός αυτού... έχω τόσον καιρό να κατέβω αθηνα σε κάποιο μαγαζί, όποτε δεν ξέρω τι καινούριο υπάρχει εκεί.

Όσο για την ορθογραφία μου... μου έχεις δημιουργήσει τέτοιο άγχος... που καταφεύγω στα ορθογραφικά λεξικά τις περισσότερες φορές. Όταν πάλι βαριέμαι να το κάνω αυτό... ωχ... σκέφτομαι... έξαλλη θα γίνει η Σοφία. Χαχαχα

Να είσαι πάντα καλά όμορφη μου.

Eleftheria 3 μήνες πριν 
Δέσποινα-Μίνα νομίζω ότι όντως κάτι δεν πάει καλά εδώ. Δεν ξέρω αν θέλει να χρεώσει παραπάνω ή απλά είναι ψίρας, άλλα όπωε πολύ σωστά είπε και η Σοφία, καλό θα ήταν να κοιτάξεις και σε κανένα άλλο φωτοτυπάδικο να δεις τι θα σου πουν.

Δεσποινάκι μου, εκτός από το άγχος που σου δημιουργώ, αλλά κατά τ΄άλλα έχεις γίνει αστέρι και προοδεύεις στα ορθογραφικά, θα σου βάλω πιπέρι για τις κακές λέξεις που σου ξεφεύγουν λόγω του αυθορμητισμού που χαρακτηρίζει την πληθωρική Δέσποινά μας. Στη Γερμανία το decoupage  το ξέρανε όταν εμείς δεν είχαμε μυρωδιά. Εξαρτάται σε ποιό μέρος είσαι. Είσαι σε πόλη ή χωριό???? και που κοντά για να σε κατατοπίσω. Γιατί δεν ξέρω αν σου έχω πεί ότι 3 χρόνια από τη ζωή μου τα πέρασα στη Βόννη της Γερμανίας λόγω μετάθεσης μας στην Πρεσβεία μας. ΄Ετσι λοιπόν κάποια πράγματα τα γνώρισα από κοντά. Βέβαια τότε το μυαλό μου ήταν να μάθω τη γλώσσα και να προσαρμόσω τα παιδιά στο νέο και σχετικά δύσκολο περιβάλλον. Θυμάμαι λοιπόν ότι χαρτοπετσέτες εύρισκες καταπληκτικά σχέδια σε μαγαζιά του τύπου URBAN, DM , WOOLWORTH κ,λπ, ακρυλικά χρώματα πολύ φθηνά, παλέτες, εργαλεία, σπάτουλες, πινέλλα, τελάρα πολύ φθηνά. Δεν ξέρω αν τώρα έχουν ακριβίνει. Επίσης είναι πρωτοπόροι στα εξαρτήματα χειροτεχνίας, τα οποία υπάρχουν στα μεγάλα πολυκαταστήματα όπως ΟΒΙ, KNAUBER κ.λ.π. γι΄αυτό λέω ότι θέλει ψάξιμο η αγορά της Γερμανίας.  Βέβαια δεν ξέρω για πιό λόγο είσαι εκεί , για δουλειά, για αναψυχή ,για ψάξιμο???? Κι αν μπορείς πράγματι να ασχοληθείς με την αγορά.Για όποιο λόγο όμως κι΄αν είσαι (ελπίζω όχι για λόγους υγείας) σου εύχομαι να περνάς όμορφα έχει υπέροχα σημεία να απολαύσεις και φάε και ένα απφελ στρουντελ μιτ ζοζε βανίλιε, για μένα. Για blogs και sites δεν ξέρω κάτι για να σε κατατοπίσω. Επίσης στην Ολλανδία η οποία είναι και πολύ χρωματιστή θα βρείς μαγαζιά προσφορών στα είδη που μας ενδιαφέρουν αλλά δεν ξέρω πόσα πράγματα μπορεις να μεταφέρεις και το βάρος τους. Περιμένω να δώ τη χρήση από το νυστεράκι που ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ (κοίταξε λίγο ορθογραφικά τη λέξη που έγραψες και θα καταλάβεις γιατί τη γράφω με κεφαλαία). Χαίρομαι πολύ μ΄αυτό το ευχάριστο παιχνίδι που έχουμε ξεκινήσει (ορθογραφία), μου θυμίζει  τα νεανικά μου χρόνια και μ΄αρέσει που το παίζεις θαυμάσια. Πλάσμαααααα.............μούρηηηηηη..............τύρανεεεεε.............φιλενάδααααα................να βιώνεις κάθε λεπτό ζωής. Φιλιά......

Δυστυχως Σοφια δεν εχω καποιο φιλο η'γνωστο που ναχει laser εκτυπωτη κι αυτος ειναι κι ο λογος που γινεται τοσο περιπλοκο το θεμα.Πραγματι τα πιο μικρα σχεδια της ειπα να μου τα τυπωσει ολα μαζι σε Α4.Τα μεγαλυτερα ειπε θα τα μικρηνει κι αυτα λογω του οτι δε βγαινουν καθαρα,οποτε δεν ξερω κι αν θα ειναι οπως τα θελω.

Το θεμα ειναι σου λεει θα κανω δουλεια για 1ευρω?Γι'αυτο τελικα μου ζητησε 15ευρω,ποσον που μου φαινεται υπερβολικο για απλες φωτοτυπιες!

Θα το ψαξω κι αλλου...

Προβολές: 619

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Eleni B. 3 μήνες πριν 
ActivityRank: 638
Δέσποινα - Μίνα, κατ' αρχήν υπάρχουν καταστήματα που διαφημίζουν ότι κάνουν εκτυπώσεις φωτογραφιών (πχ.Γερμανός, Media Markt κλπ.)  Ίσως μπορείς να δοκιμάσεις εκεί, αν και δεν ξέρω αν εκτυπώνουν σε εκτυπωτή laser. Tολμώ όμως να σου δώσω μια συμβουλή. Ξανακοίταξε τις φωτογραφίες που θέλεις και αποφάσισε που θέλεις να τις χρησιμοποιήσεις,  αν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα κι αν πραγματικά σου ταιριάζουν. Εγώ στην αρχή, από την φούρια μου, δανείστηκα εκτυπωτή laser (από την δουλειά μου) έβγαλα ένα σκασμό εκτυπώσεις , να σκεφτείς ότι τελείωσα και τα 4 μελάνια του και στο τέλος διαπίστωσα ότι δεν μου κάνουν είτε ως προς το μέγεθος είτε ως προς το θέμα... Άσε που αν καταστρέψεις μιά φωτοτυπία θα κλαις τα λεφτά που έδωσες. Εγώ έχω καταστρέψει αρκετές από δαύτες. Από την άλλη το κόστος ενός laser εκτυπωτή (το ψάχνω κι εγώ) είναι αρκετά μεγάλο (εφόσον δεν είσαι επαγγελματίας), χώρια τον όγκο του που είναι τεράστιος.  Ψάξτο λίγο ως προς τα ριζόχαρτα ή ακόμη καλύτερα τις χαρτοπετσέτες, που δεν στοιχίζουν και αν δεις έργα των κοριτσιών θα διαπιστώσεις ότι έχουν φιάξει αριστουργήματα. Εγώ προσωπικά σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερα να "επενδύουμε" σε υλικά (χρώματα, πάστες,πινέλα) παρά σε ακριβό χαρτί. Αυτά, από εμένα. Καλές δημιουργίες.

Eleftheria 3 μήνες πριν 
Λοιπόν, Δεσποινάκι-Μινάκι (κάτι πιο σύντομο σε όνομα δεν έχουμε επί τη ευκαιρία?) Έψαξα λίγο τις σημειώσεις μου και βρήκα ακριβώς αυτό που θές. Στου ζωγράφου που είναι το πολυτεχνείο και το πανεπιστήμιο έχει πολλά φωτοτυπάδικα. Η Παπάγου είναι γεμάτη. Πέρυσι τέτοια καιρό είχα κάνει αρκετή έρευνα στο θέμα γιατί έφτιαχνα κάτι προσκλήσεις. Το φθηνότερο λοιπόν που βρήκα ήταν (με χαρτί που του πήγα εγώ) 17 λεπτά η εκτύπωση. Και από ποιότητα ήταν μια χαρά. Είχα βγάλει γύρω στα 70 κομμάτια αν θυμάμαι καλά. Φαντάζομαι ότι αν εσύ του πας 15-20 εκτυπώσεις δεν θα σου πάρει 17 λεπτά αλλά σίγουρα όχι και 1ευρώ την εκτύπωση! Νομίζω ότι αξίζει το κόπο να ρίξεις μια ματιά αν βρίσκεσαι Αθήνα. Θα προσπαθήσω να βρω το τηλέφωνό του και θα σου πω. Όσο για τις διαστάσεις είναι πολύ εύκολο να τις ρυθμίσεις  στο photoshop μόνη σου. Αν θέλετε μπορώ να σας γράψω σχετικό αρθράκι.

Eleni B. 3 μήνες πριν 
Ελευθερίτσα όχι μόνο θέλουμε να μας γράψεις σχετικό αρθράκι, σε θερμοπαρακαλούμε επιπλέον. Τώρα αν μας έβρισκες να κατεβάσουμε  και το photoshop (free), θα σε ανακηρύξουμε ΘΕΑ!!!!!!!!!

Αμαν ρε Σοφια!!! πως κανεις ετσι για ενα ΑΙ ολη η αλλη λεξη ειναι σωστα γραμενη!!! χαχα

Λοιπον.. ειμαι σε μια μικρη πολη, μιση ωρα απο το κρεφελτ, θα σου γραψω το ονομα της... αλλα...! μην τολμισεις να γελασεις, γιατι δεν ξερω πως γραφεται, και θα το γραψω ελληνικα! Φιερζεν. ειναι πολυ κοντα στην ολανδια, πηγαινω συχνα σε μια πολυ εκει γιατι μενουν κατι φιλοι. επισης μη γελασεις... Φενλοο, λεγεται.

Οχι δεν ειμαι για λογους υγειας, δεν ξερω ποτε θα επιστρεψω,(το βλεπω να ξεχιμονιαζω εδω, θα σου πω καποια στιγμη απο κοντα...)

Εδω παντως που μενω... κυριολεκτικα χεσμενο το εχουν το ντεκουπαζ! Αν παντως θελεις κατι.. μπορω να σου το στειλω σε δεμα. μπορω επισης να σου στειλω καταλογους με τα ειδη που μας ενδειαφερουν  που μου ερχονται εδω. μου ηρθε ενας προχθες θαυμα! υπεροχα πραγματα!!! Αλλα... τωρα δεν μπορω να παραγειλω ουτε ενα! Εφυγα απο την ελλαδα και δεν πηρα τιποτα σχεδον απο αυτα που χρειαζομουν, ετσι παρειγειλα καποια απο εδω. περισοτερο εφε κπλ λιγα χρωματα, και παστες. μου αρεσουν πολυ αυτα τα χρωμαριστα κρακελε. τα πινελα δεν ειναι φθηνα παντως.

Oλο εκπληξεις εισαι ρε Σοφακι!! οχι δεν το ηξερα οτι εζησες στη γερμανια.Τουλαχιστον εσυ ησουν σε μια πολυ ομορφη πολη, εχω παει μια φορα στη βονη.  εδω ειναι πολυ... επαρχια βρε παιδι μου...

Κοριτσια; δεν ειναι και τοσο ακριβος ενας εκτυπωτης  laser, πηρα εναν εδω με 380 ευρω νομιζω, το προβλημα ειναι οτι ειναι πολυ ακριβα τα μελανια του. ετσι και τελειωσουν τα πρωτα... την εβαψα! 160 ευρω θελω για να τα ξαναπαρω και τα 4.

Μεχρι τωρα εχω τυπωσει σε κανονικο χαρτι (το καδρο με το πουλι) το εχω εκτυπωσει με αυτον. πειτε μου... τι χαρτια να ψαξω; μπορω να εκτυποσω και σε ριζιχαρτο; ιδεα δεν εχω!

Eλευθερια Δεσποινα με λενε!Μηνά ειναι το επιθετο!!

Εννοειται οτι θελω πολυ!Αν μου βρεις και το τηλ.για να μην τρεχω τσαμπα (μενω Πειραια) θα σου ημουν υποχρεη!Οταν λες εκτυπωσες 70 κομματια εννοεις προσκλητηρια η'αυτο που λεω εγω?Του χες παει δηλ.δικες σου εικονες?Οι εικονες μου ειναι αρκετες κι αν προκειται για 17 λεπτα κανω καμια 50αρια,δεν το συζητω!Οχι ομως και να δωσω 50ευρω!

Με ενδιαφερει να μας πεις και πως θα ρυθμισουμε τις διαστασεις γιατι οι περισσοτερες απ'τις εικονες που πηγα χρειαστηκε να γινουν οι μισες σε μεγεθος για να εκτυπωθουν καθαρες λογω του οτι δεν ειχαν καλη αναλυση(στον υπολογιστη μου δειχνουν μια χαρα παντως)!

Ελενη,εχω φτιαξει κι εγω καποια πραγματα με χαρτοπετσετες-που δε συγκρινονται βεβαια με των κοριτσιων-για ριζοχαρτο δεν το χω ψαξει ακομα!Θεωρω ομως οτι το κοστος μιας φωτοτυπιας αν δε σε εκμεταλλευεται ο αλλος δεν ξεπερνα το κοστος μιας χαρτοπετσετας η'ενος ριζοχαρτου,ασε που ειναι ακριβως η εικονα που θες!

Αν θελετε και επιτρεπεται μπορειτε να μας δωσετε επι τη ευκαιριας τις διευθυνσεις καταστηματων σε Αθηνα και Πειραια για υλικα decoupage?Συγνωμη αν εχει αναφερθει καπου αλλου και δεν το χω δει...

Για να αγορασω laser εκτυπωτη 300 ευρω συν τα αναλωσιμα του,ειναι αρκετο νομιζω το κοστος,ασε που δεν εχω χωρο...

Σας υπερευχαριστω...!

Κουλα Κου 3 μήνες πριν 
ActivityRank: 2290
Κορίτσια γειά σας. Σχετικά με τις φωτοτυπίες, για Α4 χαρτί εγώ πληρώνω 50λεπτά και αν βγάλω αρκετές μου κάνει και καλύτερη τιμή Το μαγαζί αυτό είναι στο Ελληνικό,στην οδό Ιασωνίδου {σε στενό της Ιασωνίδου]. Πάντως ,με λιγώτερα δεν έχω βρει
Eleni B. 3 μήνες πριν 
Δέσποινα Χ. Για μένα τα 380 είναι πολύ ακριβά,δυστυχώς για την ώρα υπάρχουν άλλες προτεραιότητες. Βρήκα έναν με 170 του οποίου τα μελάνια κοστίζουν 40-50€ και το σκέφτομαι για τα Χριστούγεννα (να μου τον κάνω δώρο). Σχετικά με εκτύπωση σε ριζόχαρτο ΝΑΙ μπορείς να κάνεις. Υπάρχει ένα βιντεάκι σχετικό. Θα το ψάξω και θα το ανεβάσω.

Δέσποινα Μ. Χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλες Αδιάβαστες εκτός από εμένα. Ρίξε μια ματιά στους ΧΡΗΣΙΜΟΥΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ και στις σημειώσεις ΦΘΗΝΑ ΥΛΙΚΑ.  Νομίζω ότι η Ελευθερίτσα τα έχει καλύψει όλα !!! Για άλλη μια φορά ΤHANK YOU Ελευθερία.

Eleftheria 3 μήνες πριν 
Κορίτσια τι να πω, με σκλαβώνετε! Όσον αφορά τις εκτυπώσεις, εγώ είχα μπει στο http://www.vres.gr/ και  είχα αρχίσει και έπαιρνα τηλέφωνα και ρωτούσα τιμές για την ποσότητα που ήθελα. Δεσποινάκι θα στο στείλω το τηλέφωνο, το βρήκα. Όταν είχα πάει στο φωτοτυπάδικο, είχα 3 σχέδια και μάλιστα τα δυο ήταν και μπρος πίσω.
 Σχετικά με αγορά εκτυπωτή τώρα, η προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον δεν αξίζει τον κόπο. Όταν τον έχεις σπίτι κάθε φορά που βλέπεις κάτι, και να μην σου αρέσει πολύ, λες «δεν βαριέσαι? Ένα χαρτί είναι ας το εκτυπώσω, κάπου θα χρειαστεί» Και πες πες, ξοδεύεις μελάνια συνέχεια χωρις ουσιαστικό λόγο και πριν να το καταλάβεις έχεις γεμίσει με στοίβες χαρτιά που μάλλον τα περισσότερα δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ. Ενώ άμα βρεις κάποιο φθηνό και σε βολέψει σίγουρα καταλήγεις να ξοδεύεις λιγότερα.
Τώρα όσον αφορά το photoshop, μόλις επιτρέψω από τα Χανιά θα σας γράψω τα βασικά και θα το ανεβάσω. Δυστυχώς όμως δεν ξέρω από που μπορείς να το κατεβάσεις τσάμπα. Άλλα για ρωτήστε τριγύρω όλο και κάτι μπορεί να βρείτε!

Koριτσια λαθος!!! ο εκτυπωτης  κοστησε 180 ευρω!! Ελενη μου περιμενω το βιντεακι!!

Αχ... πηγα σημερα σε ενα καταστημα χομπυ να βρω χαρτι για τον εκτυπωτη, βρηκα μονο ριζοχαρτο σε ρολο, αλλα... τρελαθηκα με ολα τα υπολοιπα που ειδα!!! τι να σας προτοπω... μαλον επρεπε να ειχα την φωτογραφικη μαζι μου για να σας δειξω, τελικα...¨" κατεθεσα" 70 ευρουλακια... πηρα δυο καταπλικτικες σταμπες και 2 μελανια, και μερικα ακομη ψιλοπραματακια. το μυαλο μου ακομα δε λεει να ξεκολησει απο εκει.

Ο σωστός σπάταλος και ασυγράτητος άνθρωπος στη πολυποίκιλη και συγκρατημένη χώρα. Η ΔΕΣΠΟΙΝΑ............. Εσύ πήγες μέσα στην πηγή και δεν θα ψώνιζες???? Αν είναι δυνατόν..........΄Αλλωστε είναι το μεράκι σου, η αγάπη σου, οι ανάσες σου. Καλά εκανες και έδωσες τα 70 Ευρουλάκια και αν δείς κι΄άλλα και μπορείς πάρτα. Είναι σίγουρο ότι θα τα βρείς μπροστά σου. Σίγουρα θέλω να μου στείλεις τους καταλόγους και να μ΄ενημερώσεις για ότι πρωτότυπο και ευκολόχρηστο βρίσκεις. Η κόρη μου η μεγάλη έρχεται συχνά Γερμανία. Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων για την σκέψη και την καλή σου πρόθεση. Η Διεύθυνση μου είναι:  Πάριδος 5 - 16346 - Ηλιούπολη Αθήνα. Οι γερμανοί ενημερώνουν καθημερινά με κατάλογους σχετικά με τα μαγαζιά τους. Στην Ολλανδία θα βρείς μπλέ άσπρα σχέδια. Και στη Γερμανία παζάρια. Καλά δεν πηγαίνεις στα trodel Markt κάθε Σ/Κ έχει φανταστικά παζάρια όπου βρίσκεις παλιά πράγματα με ο,50 Ευρώ. Αχ αχ αχ!!!!! Μου έλειψαν. Πολλά φιλιά να περνάς όμορφα , δημιουργικά και ν΄αναπνέεις. Φιλάκια.
Eleftheria 3 μήνες πριν 
Άμα παίζει αγορά από Γερμανία θέλω και εγώ!!!! Δεσποινάκι βρήκες και υλικά για scrapbooking?

Ελευθερια σε παρακαλω στειλε μου με μυνημα το τηλεφωνο του φωτοτυπειου που μου λεγες...

Σοφακι μου, αυριο θα σου ταχυδρομισω τους καταλογους. θα παω βρε στα παζαρια, βρηκες ανθρωπο να μην παει...χαχαχα εχω παρει πριν 2-3 χρονια που ημουν παλι εδω πανεμορφα πραγματακια, αν και... τα 0, 50 να τα ξεχασεις. παζαρι στο παζαρι με δυο τρια ευροπουλακια ε...κατι παιρνεις. μωρε... ας ειχα λεφτα εγω και σου λεγα...ολα θα τα επαιρνα, ολα θα τα δοκιμαζα. τι ειναι τα ασπρα μπλε σχεδια της ολανδιας; τι μου ξεφυγε παλι; χαχα

σε φιλω γλυκα

Ελευθερακι μου, αν βρηκα λεει... ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!! Γιατι...μπορει μεν το ντεκουπαζ να το εχουν χεσμενο (επιμενω) το  scrapbooking ομως... το εχουν σε πολυ μεγαλη εκτιμηση! πες μου οτι θελεις να ψαξω και να σου πω!

Φιλι γλυκο

Δεσποινάκι μου καλησπέρα.
Θέλω να σ΄ευχαριστήσω πάρα πολύ για τους κατάλογους αλλά προπάντων για την καλή πρόθεση και διάθεση να μου τους στείλεις. Και στο μεταξύ εξήγησέ μου τα παζάρια σου στα trodel markt πως τα κάνεις στα γερμανικά??????? Να είσαι αμείλικτη μ΄αυτούς που μας έφεραν το ΔΝΤ στην Ελλάδα. Κάνε τα ψώνια σου, ψάξε τεχνικές αν μπορείς, σίγουρα αυτοί έχουν υλικά πολύ πιο εύχρηστα απ΄αυτά που κυκλοφορούν. ΄Εχω αγωνία να δώ τι μου στέλνεις. Εσύ διαβάζοντας τους διαπίστωσες κάτι ενδιαφέρον???? Να περνάς όμορφα, όσο γίνεται και μπορείς, να μαζεύεις εμπειρίες και υλικά και να δημιουργείς. Πολλά φιλιά και την αγάπη μου.

Δεν χρειαζεται να με ευχαριστεις Σοφια μου. Ειναι κατι που μπορω να κανω. και... αφου μπορω, δεν βλεπω το λογο για να μην το κανω.

Παιδι μου... θα δεις εικονες! δυο μεγαλοι καταλογοι γεματοι φωτογραφιες, και διπλα τις τιμες, μπορεις να κανεις τη συγκριση, και να μου πεις τι θεωρεις οτι συμφερει να παρω απο εδω. Οσο για τα παζαρια... Ναι, στα γερμανικα τα κανω! τωρα... καταλαβαινουν δεν καταλαβαινουν, δικο τους προβλημα. χαχαχα εγω μια φορα... γερμανικα τουυς μιλαω! Ε... τωρα αν κοιτανε τρυγυρω να βρεθει καποιος να τους εξηγηση τι τους λεω.. δεν ειναι δικο μου θεμα, σωστα; χαχαχα  οχι βρε μια χαρα συνενοουμε. Οσο για τις τεχνικες... εδω εχω προβλημα (γιαυτο σου λεω, χεσμενο το εχουν το ντεκουπαζ) στο τελευταιο μαγαζι που πηγα... εκανα αυτη την ερωτηση. αν υπαρχει καποια νεα τεχνικη, το μονο που μου ειπε ηταν για τις σταμπες, οι οποιες ειναι πραγματικα υπεροχες, δεν ξερω αν τις εχουν φερει στην ελαδα. στους καταλογους θα τις δεις, και θα μου πεις.

Εχεις και τη δικη μου αγαπη!

Σοφια οι καταλογοι εχουν φυγει. εχε το νου σου, πιστευω πως σε καμια βδομαδα θα τους εχεις. Σε φιλω με αγαπη

Ταξιδεμένο μου καλησπέρα.
Για εκείνο που ανησυχώ είναι: Το διάστημα που μένεις στη Γερμανία, από τα πολλά γερμανικά,  μη μου ξεχάσεις την ελληνική ορθογραφία.............
Πεθαίνωωωωωω..............χα χα χα χα!!!!! Και μετά το χωρατό , ανυπομονώ να δώ τους κατάλογους. Φαντάζομαι ότι η Αμερική είναι πιο πρωτοποριακή σε νέες τεχνικές και υλικά. Αλλά νισάφι μέχρι που πρέπει να πάμε??? δεν χρειάζεται να τα ξέρουμε και όλα. Οι στάμπες έχουν έρθει και εδώ τις έχει φέρει και η Μάγια, δεν ξέρω μόνο για τις τιμές. Εδώ είναι ακριβές στα μαγαζιά. Τώρα που τα πράγματα δυσκόλεψαν οικονομικά, ο κόσμος δεν μπορεί να αγοράζει μικροπραγματάκια. Εκεί τι γίνεται από τιμές γενικά??? Ο κόσμος ψωνίζει άνετα??? Η ζωή είναι φθηνή όπως ήταν κάποτε???? Και μην ξεχνάς όταν μιλάω για μένα π.χ. συνεννοούμαι, γράφεται με -αι , όταν μιλάω για πολλούς π.χ. εσείς τρέχετε , γράφεται με - ε. Είπαμε ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ-εφιάλτης-ΣΟΦΙΑ. Φιλιά πολλά πολλά και πάλι ευχαριστώ για την καλή σου διάθεση ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ.

Ε... εισαι απαισιοτατη! το παραπανω ειναι ολοσωστο! το τσεκαρα.

Αμερικη ε; ρε συ; η Μινα! λες να το εψαξε καθολου;

Και...ΝΑΙ  Σοφια... ΠΡΕΠΕΙ να τα ξερουμε ΟΛΑ!!! τι σκατα ντεκουπατζουδες ειμαστε;

Eleftheria 3 μήνες πριν 
Συμφωνώ και επαυξάνω Δεσποινάκι! Αλλά ας αρχίσουμε από τους καταλόγους που μας στέλνεις και βλέπουμε!

Χαίρομαι που συμφωνείς  Ελευθερία μου.
 Δείτε τους καταλόγους και περιμένω εντυπώσεις και γνώμες.

'Εστω και τόσο καθυστερημένα, γειά σας κορίτσια.

Μου έχει τύχει και μένα να αγοράσω διάφορα πράγματα που δεν ήταν αυτό που μου είπαν. Σ΄αυτές τις περιπτώσεις αν δε θεωρήσω ότι εξαπατήθηκα (και συνήθως δίνω και μια δεύτερη ευκαιρία), επιστρέφω στο μαγαζί, τους δείχνω το πρόβλη-\

μα  και ζητάω εξηγήσεις. Π.Χ. πριν πολλούς μήνες, ίσως και 1,5 χρόνο, αγόρασα από γνωστό μαγαζί της Θεσσαλονίκης 

ένα αρκετά ακριβό βερνίκι σατινέ. Η κοπέλα που μου το έδωσε, μου έδωσε κάποιες πρόσθετες οδηγίες χρήσης τις οποίες

ακολούθησα κατά γράμμα. ΤΑ αντικείμενα που βερνίκωσα είχαν την εμφάνιση που είχα ονειρευτεί. Μέχρι που κάποια στιγμή (μετά από δύο μήνες περίπου) το βερνίκι έκανε ραγίσματα σε όλη του την επιφάνεια, σαν κρακελέ δύο συστατικών.

Άς είχε περάσει καιρός, πήρα κάποια από αυτά τα αντικείμενα και πήγα στο μαγαζί και τους τα έδειξα. Μου ζήτησαν 

να τους δώσω λίγες μέρες καιρό για να επικοινωνήσουν με το εργοστάσιο. Μιλάω για το βερνίκι Darwi. Μετά από λίγες μέρες μου είπαν ότι δεν έχουν κάποια εξήγηση για το φαινόμενο δεν  υπήρξε κάποια άλλη αναφορά για παρόμοιο πρόβλημα. Θέλησαν να μου αντικαταστήσουν το χρησιμοποιημένο βερνίκι με κάποιο άλλο και μου ζήτησαν συγνώμη λέγοντας μου ότι κάποιες φορές συμβαίνει προϊόντα πολυδοκιμασμένα από αξιόπιστες μάρκες να παρουσιάζουν κάποια ανεξήγητα προβλήματα. Δυστιχώς δεν είναι δυνατό να ελεγχθούν τα υλικά από τα καταστήματα που τα διαθέτουν στους τελικούς καταναλωτές. Επιπροσθέτως μου έδωσαν και κάποια έκπτωση σε άλλα υλικά που αγόρασα.

Δε γνωρίζω αν εσάς αυτή η συμπεριφόρα σας ικανοποιεί. Εμένα μ' έκανε να συνειδητοποιήσω δύο γεγονότα.

α- Κανένας μεταπωλητής δε μπορεί να κάνει ουσιαστικό ποιοτικό έλεγχο των εμπορευμάτων του.Ο τελικός καταναλωτής είναι αυτός που πρέπει να του μεταφέρει την εμπειρία του.

β- Κανένας δε γνωρίζει όλους τους πιθανούς συνδιασμούς και τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν.

Για μένα πάντα τη διαφορά την κάνει  το  μετά. Επειδή ζω στη Θεσσαλονίκη, θέλω να πιστεύω ότι ελάχιστα μαγαζιά που ασχολούνται με το decoupage στην πόλη μου, μου έχουν ξεφύγει. Με όλα υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Προσωπικά θέλω

να γνωρίζω τις αντιδράσεις τους όταν έρχονται αντιμέτωποι με τη δύσκολη στιγμή.

Πριν κλείσω αυτή την τοποθέτηση, θυμήθηκα και το περιστατικό της αγοράς κάποιων ξύλινων αντικειμένων μεταξύ άλλων πραγμάτων από γνωστό  e-shop των Αθηνών. Όταν τα παρέλαβα ήταν σπασμένα. Τα έβγαλα φωτογραφία όπως ήταν μέσα στο κουτί και τους την έστειλα με την εξής σημείωση: Τα εμπορεύματα ταξιδεύουν με κίνδυνο του αγοραστή όμως ο πωλητής οφείλει να τα συσκευάσει και να τα προστατεύσει σωστά.

Και πάλι το αποτέλεσμα ήταν να μου ζητήσουν συγνώμη, να αναγνωρίσουν ότι το λάθος ήταν δικό τους και να μου 

στείλουν με courier ένα άλλο σετ των αντικειμένων χωρίς καμία επιβάρυνση μου.

Αυτά  ...

Γεια σου Κωνσταντίνα,

Για μένα το να αγοράσει κανείς ένα υλικό το οποίο δεν απέδωσε όπως θα περίμενε δεν είναι και τόσο φοβερό. Είναι στο πρόγραμμα και αυτό.Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι μιλάμε για χημικά προϊόντα. Συνεπώς η περίπτωση να αλλοιωθεί ένα υλικό είναι πολύ πιθανή. Άλλες φορές τυχαίνει να συμβεί σε μια συσκευασία που να μπορούν απλά να στην αλλάξουν, υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που καταστήματα παραλαμβάνουν όλοκληρες ελαττωματικές παρτίδες. Γνωρίζω για παράδειγμα περίπτωση εργαστηρίου που είχε παραλαβή που σχεδόν όλα τα υλικά είχαν πρόβλημα και αναγκάστηκαν να τα αποσύρουν. Καταλαβαίνετε φαντάζομαι για τι κόστος και ζημιά μιλάμε. 

Αυτά συμβαίνουν και δυστυχώς ένα κατάστημα πολύ πιθανό να μην ξέρει καν ότι κάποιο υλικό έχει πρόβλημα μέχρι που θα το πουλήσεικαι θα ενημερωθεί από πελάτες. Για αυτό είναι σημαντικό και από πλευράς μας ως πελάτες να ενημερώνουμε το κατάστημα όταν παρουσιαστούν τέτοιου είδους προβλήματα, ώστε να λάβουν και αυτοί τα μέτρα τους.

Το κλειδί στην υπόθεση νομίζω είναι ο τρόπος που λέει κάποιος το καθετί (και ο πελάτης και ο καταστηματάρχης). Άλλο είναι να μπει ένας μενόμενος πελάτης στο μαγαζί να βάλει φασαρία και να αρχίσει τις κατηγορίες και άλλο είναι να επικοινωνήσει και να παρουσιάσει το πρόβλημα αναζητώντας λύση. Με άλλα λόγια, αυτό που θέλω να πω είναι ότι ως πελάτες περιμένουμε μια επαγγελαμτική αντιμετώπιση από πλευράς του καταστήματος σε τέτοια περίπτωση αλλά αντίστοιχα και εμείς ως πελάτες πρέπει να έχουμε την ανάλογη συμπεριφορά και να μην βιαζόμαστε να κατακρίνουμε. Μου άρεσε πολύ λοιπόν το σχόλιό σου ότι  'και συνήθως δίνω και μια δεύτερη ευκαιρία'. Για μένα αυτό είναι η καλύτερη προσέγγιση.

Από πλευράς συμπεριφοράς κατααστημάτων, το σημαντικό είναι η συμπεριφορά τους όταν υπάρξει μια τέτοια περίπτωση. Σαν πελάτισσα, για μένα το πως θα συμπεριφερθούν σε μια τέτοια περίπτωση κρίνει πολλές φορές αν θα ξαναπροτιμήσω το ίδιο μαγαζί ή όχι. Οι δυο περιπτώσεις που περιγράφεις νομίζω ότι είναι παραδείγματα επαγγελματικής συμπεριφοράς που θα περίμενα από ένα σωστό κατάστημα και μπράβο τους. 

Προσωπικά περιμένω ότι ο άνθρωπος που θα με εξυπηρετήσει σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα θα έχει τουλάχιστον γνώση των υλικών που πουλάει και θα μπορεί να σου πει πως χρησιμοποιείται. Πιστεύω πως το κάθε κατάστημα θα πρέπει να δοκιμάζει τα υλικά που πουλάει και να ξέρει τι ακριβώς πουλάει. Νομίζω πως τα περισσότερα εργαστήρια το κάνουν αυτό μιας και όλοι στα μαθήματά τους δουλεύουν με τα υλικά του καταστήματός τους.

Προφανώς απαντήσεις που έχω ακούσει κατά καιρούς τύπου 'Δεν μπορώ να σου εξηγήσω πως δουλεύεται αυτό γιατί το κάνω σεμινάριο' δεν μπαίνω καν στο κόπο να τις σχολιάσω, είναι εξ'ορισμού απαράδεκτες και ένας βασικός λόγος για τον οποίο δεν θα ξαναψώνιζα από ένα κατάστημα. Ευτυχώς τέτοια κρούσματα συναντούμε όλο και λιγότερο!

Τις περιπτώσεις αυτές τις ανέφερα γιατί τις θεώρησα αντίστοιχες με αυτό που συνέβη στη Δέσποινα Χατζηιωαννίδου.

Επειδή διαπίστωσα έναν δικαιολογημένο εκνευρισμό, ήθελα να δώσω το στίγμα και μιάς άλλης στάσης απέναντι στους εμπόρους που θεωρώ ότι θα βοηθήσει πάρα πολύ  εμάς τις παθούσες.

Γεια σου Κωνσταντίνα, το κείμενο που διάβασες της Δέσποινας είναι αρκετά παλιό παρόλαυτα δεν παύει να είναι επίκαιρο. Είναι πολλές η κοπέλες που στα πρώτα τους βήματα έζησαν αντίστοιχες καταστάσεις.  Αυτός είναι άλλωστε και ένας από τους βασικούς λόγους που που δημιουργήθηκε το Βάλε Φαντασία, για να βοηθά ανθρώπους που έρχονται πρώτη φορά σε επαφή με το ντεκουπάζ, μάθουν τα βασικά και να μην δώσουν ένα σκασμό λεφτά χωρίς λόγο. 

Καλά έκανες και έγραψες την εμπειρία σου, είναι καλό να ακούγονται και τα καλά και όχι μόνο τα άσχημα!

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης