Κορίτσια, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια έχει δουλέψει την τεχνική fresco σε συνδυασμό με decoupage και εάν υπάρχουν αντίστοιχα έργα στο forum.

Ευχαριστώ

chrys

Προβολές: 1310

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Εγω εχω φτιάξει τετοιο εργο αλλα δεν εχω φωτογραφιες του μεσα στο σιτε. Την διδάχτηκα στο εργαστήρι Μορφες και την εκανα μεσα στο μαθημα των μικτων τεχνικων.

Πάστα επανω σε καμβά.

Θα μπορούσες να περιγράψεις τη διαδικασία? Γιατί γενικά έχω χρησιμοποιήσει πάστα σε έργα μου. Εκτός αν είναι κάποια εξειδικευμένη πάστα.

Ευχαριστώ και πάλι

Έχω κάνει το σεμινάριο στη Μάγια. Δεν αγόρασα την πάστα και δεν θυμάμαι ποιά ήταν, νομίζω ότι είναι ειδική πάστα. Κολλήσαμε ριζόχαρτο σε επιφάνεια MDF και στη συνέχεια απλώσαμε την πάστα με σπάτουλα σε διάφορα σημεία το ριζόχαρτου από έξω προς το κένρο αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο έτσι ώστε να φαίνεται σαν μια εικόνα που ξεπροβάλλει κάτω από ένα τοίχο που τον ξήσαμε. Έχω πρόβλημα με το να περάσω φωτογραφίες στο pc μου, θα προσπαθήσω να το ξεπεράσω, ίσως το Σαββατοκύριακο για να δεις το έργο.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα προσπαθήσω να βρω την πάστα.

Στα έργα σου έχεις περάσει χρώμα ή πατίνα πάνω από την πάστα?

Xρώμα. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει ανεβάσει η Τόρη Αρετή έργο με τεχνική fresco

Και πατίνα αν θές, γενικά βγάζει κάτι παλιό από το χρόνο. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω τη φωτογραφία

Σας ευχαριστώ όλες για τις διευκρινίσεις...

Κορίτσια,

Εμεις στα εργαστήρια δεν εχουμε διδαχθει καθαυτο τεχνοτροπια φρέσκου αλλα κατι παραπλήσιο.Στην πραγματικότητα το φρέσκο ειναι αλλο πραγμα.

Εμεις εχουμε διδαχθει την χρηση διαφορων ειδων παστας σε εργα decoupage.

Αυτο το οποιο εμεις εχουμε διδαχθει στα εργαστηρια ειναι το λεγόμενο secco το οποιο εφαρμοζεται επανω σε τραχυ επιφάνεια ακριβως οπως διαπλαθουμε τις διαφορες παστες επανω στον καμβά.

Αλλωστε μην ξεχνάτε οτι η τεχνοτροπια fresco εφαρμοζεται ΜΟΝΟ  επανω σε τοίχους.

Ayto einai ena apo ta dika mou erga me ayti tin tehniki.

Tha tin vreis se ola ta biblia decoupage stin Italia os "Fresco" i "Affresco".Opote, kati kseroun aytes oi italides ...

To decoupage exei parei tin onomasia kai tin exei efarmosei stin idia tin texniki. Alloste, pos tha mporousame na kanoume ta erga mas epano se toixo kai meta na to pame se bazaar? :-))

Konstantina, kathe fora xrisimopoisa kai alli pasta: kai apli kai me kokous, diafores firmes.

Οπως ξανανέφερα στην πραγματικότητα αυτο που εχουμε διδαχθει στα εργαστήρια δεν ειναι η κανονικη τεχνοτροπια του φρεσκου. Αλλα η δευτερη παραπλησια τεχνοτροπια του secco.

Νωπογραφίες από τη Φλωρεντία, 1969,

Συμβούλιο τεχνών, Λονδίνο.

Νωπογραφία

Νωπογραφία ειναι ο οποιοσδήποτε σχετικος ζωγραφικος τύπος που γίνεται επανω σε ασβεστοκονίαμα σε τοίχους ή οροφές. Η λέξη νωπογραφία προέρχεται απο την ιταλική λέξη affrescoο η οποία προέρχεται απο το επίθετο νωπογραφία ("φρέσκος"), η οποία εχει γερμανικη προέλευση.

Τύποι

Νωπογραφία Buon, η τεχνική αποτελείται απο τον χρωματισμό, μέσω χρωστικής ουσίας ανάμικτη με ύδωρ σε ενα λεπτό στρώμα υγρού, φρέσκου κονιάματος ασβεστη ή ασβετοκονιάμα. Η χρωστική ουσία απορροφάται απο το υγρό ασβεστοκονίαμα μετά απο διάφορες ώρες, το ασβεστοκονίαμα ξεραίνεται και αντιδρά με τον αέρα: αυτή η χημική αντίδραση ειναι που καθορίζει τα μόρια χρωστικών ουσιών στο ασβεστοκονίαμα. Ενας απο τους πρώτους ζωγράφους στην μετακλασικη περίοδο που χρησιμοποιησε αυτήν την τεχνικήήταν ο Isaac Master στην Βασιλική Αγίου Francis Assisi.

Η τεχνοτροπία  secco, αντίθετα , γίνεται σε ξηρό ασβεστοκονίαμα (secco  σημαινει "ξηρός" στα ιταλικά). Οι χρωστικές ουσίες απαιτούν έτσι ένα δεσμευτικό μέσο, όπως αυγό (tempera), κόλλα ή πετρέλαιο για να συνδέσει την χρωστική ουσία με τον τοίχο. Ειναι σημαντική η διάκριση  μεταξύ  μιας buon νωπογραφίας απο μιας secco εργασίας  που γίνεται στην επιφάνεια. Γενικά , οι εργασια της buon νωπογραφίας  είναι ανθεκτικότερη  απο οποιαδήποτε secco εργασία που εχει προστεθεί απο πάνω, επειδή στην secco τεχνικη η εργασία απαιτει για την μεγαλύτερη διάρκεια της μια τραχυμένη επιφάνεια ασβεστοκονιάματος, ενώ η αληθινή νωπογραφία πρέπει να εχει μια ομαλή.

Εχει γίνει ολο και περισσότερο σαφές απο τις σύγρονες αναλυσεις τεχνικών , ότι ακόμη και στους πρώτους ιταλικούς ζωγράφους αναγέννησης αρκετοί ηταν αυτοί που απασχολούνταν συχνά με την secco τεχνική ετσι ώστε να μπορούν να χρησιμοποιήσουν μια ευρύτερη σειρά χρωστικών ουσιών. Στα περισσοτερα παραδείγματα μας αυτή η εργασία έχει εξαφανιστεί και ολόκληρη η νωπογραφία γινοταν secco  πανω σε μια τραχειά επιφάνεια.

Ohhh, ayto to keimeno tha prepei na to steleies se olous pou grafoun biblia kai periodika kai se ergastiria decoupage stin Italia. Epeidi oloi ekei: fresco i afresco lene tin tehnici ayti sto decoupage....

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης