Καλησπέρα σας,

Είπα να ξεκινήσω να φτιάχνω πραγματάκια με την τεχνική decoupage αλλά με τόσες πληροφορίες έχω μπερδευτεί στο τι χρειάζομαι για να ξεκινήσω.

Υπάρχουν αρκετά site για decoupage  αλλά τα περισσοτερα σου προτείνουν να πάς στα σεμινάρια τους, μόνο που δεν μένω Αθήνα, οπότε σεμιναρια δεν έχει.

Έχει κάποια-ος να προτείνει τι χρειάζομαι για το ξεκίνημα; Πχ. ποσα πινέλα και ποιά, στρογγυλά ή τα ίσια; Κόλλες; Θα πάω σε ένα μαγαζί(μόνο ένα έχουμε) με προϊόντα hobby και θέλω να ξέρω κάποια πραγματάκια, μην με κοροιδεψουν κιόλας.

Κάτα την γνώμη σας με τι θα έπρεπε να ξεκινήσει ένας αρχάριος; Για παράδειγμα η τεχνική της χαρτοπετσέτας μου φαίνεται απλή, θα ήθελα να προσπαθήσω σε ενα κασπώ που έχει ήδη χρώμα και προορίζετε για γλαστρούλα.

Χίλια συγνώμη αν σας κούρασα ...

Προβολές: 745

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Eleftheria είπε:

Έλενα, νομίζω ότι εξαρτάται κυρίως από το βερνίκι το πότε θα χαλάσει. Αν έχεις βάλει πολλά στρώματα βερνίκι σίγουρα θα είναι πιο ανθεκτικό. Επίσης αν έχεις βάλει βερνίκι νεφτιού που είναι πιο παχύ (και προσωπικά το αντιπαθώ τρελλά κυρίως γιατί κιτρινιζει) θα είναι πιο ανθεκτικό στο νερό.

Επίσης έχει σημασία τι επιφανεια είναι. Αν είναι μη πορώδης επιφάνεια (γυαλί ή μέταλλο πχ.) είναι πιο εύκολο να γρατζουνιστεί ή να  σου ξεφλουδίσει κάπου. Επίσης σχετικά με το νερό, αν έχεις ξύλινη επιφάνεια, πρόσεξε να καλύψεις πολύ καλά την επιφάνειά σου γιατί αν έχουν μείνει γωνιές ακάλυπτες και περάσει νερό, μπορεί να έχεις θέματα με το ξύλο. 

Αυτά!

σε ευχαριστω πολυ,θελω να φτιαξω ενα τραπεζακι π ειναι εξω στν αυλη.μαρμαρινο ειναι , πωσ μπορω να ξεκινησω ετσι ωστε να χει παραπανω αντοχες?

Πέλλα-Νίκος είπε:

Έκανα στον πάγκο της κουζίνας μου γιατί τον έκαψα.Έχει κάποιους μήνες.Από νερά δεν το προσέχω καθόλου.Δεν έχει πάθει τίποτα(ακόμη).

μπρααααβο!!!!εκανες πολυ καλη δουλεια δλδ!!!!!!!

Καλησπέρα! Ειμαι σχεδον σίγουρη οτι έχω λάθος κόλλα.. Ειναι παχυρευστη και λευκη. Αν την απλωσεις πολυ (με δυσκολία) ανοιγει λίγο αλλα απο το τραβα τραβα αρχισε να υποχωρει και το ρυζόχαρτο..

ματι πηρες καλη μου,?φτιαξε μια μονη σου να εισαι σιγουρη.........................

Εάν η κόλλα που αγόρασες είναι Ατλακόλ για να γίνει ρευστή πρέπει να την αραιώσεις με λίγο νερό,  όση ποσότητα θα χρειαστείς. Εάν όχι πάλη με λίγο νερό αραιώνετε και γίνεται ευκολοδούλευτη. Καλή επιτυχία.

Δεν είναι ατλακολ. Την επομενη φορα θα την αραιώσω με λιγο νερο. Έχει κιτρινίσει σε κανέναν το βερνίκι;

Να διευκρινήσω οτι βερνίκι έχω πάρει "Άχρωμο" και το άλλο που γράφει πάνω "βερνίκη εμποτισμού νερού, συντηρητικό και βερνίκι εμποτισμού νερού πολυουρεθάνης εσωτερικής και εξωτερικής χρήσης."

Γεια σου Μαρία,

για τη κόλλα που γράφεις για να μπορείς να την αραιώσεις με νερό πρέπει να είσαι σίγουρη ότι έχει βάση το νερό (μπορείς να το καταλάβεις εύκολα και από τη μυρωδιά). Προσωπικά εφόσον είσαι αρχάρια όπως μας γράφεις, για πρώτη φορά θα σου πρότεινα να μην φτιάξεις δικιά σου κόλλα καθώς εκ των πραγμάτων αν δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει κόλλα decoupage δεν θα είσαι σε θέση να κρίνεις αν αυτή που έφτιαξες είναι κατάλληλη ή όχι. Για μένα για να φτιάξεις τη δική σου κόλλα πρέπει πρώτα να έχει μια βασική εμπειρία ώστε να μπορείς και να καταλάβεις πότε είναι αρκετά ρευστή για παράδειγμα και άλλες λεπτομέρειες. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, για πρώτη φορά θα σου έλεγα να πάρεις μια κόλλα που να γράφει πάνω ότι είναι για decoupage, οπότε να ξεκινήσεις με μια κόλλα που ξέρεις σίγουρα ότι είναι κατάλληλη. Αυτή που γράφεις ότι πήρες μάλλον από όσα λες δεν είναι κατάλληλη, μιας και τη έχεις όμως, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να την αραιώσεις. Η κόλλα που χρησιμοποιώ εγώ είναι λευκή και είναι λίγο πιο παχύρρευστη από το νερό, σαν ένα πολύ ελαφρύ σιρόπι θα έλεγα. 

Όσον αφορά το βερνίκι, το δεύτερο μου ακούγεται σωστό, σχεδόν όλοι χρησιμοποιούμε βερνίκι πολυουρεθάνης νερού. Εμένα δεν μου έχει κιτρινίσει ποτέ, μόνο το νεφτιού μου έχει κιτρινίσει. 

Καλή επιτυχία!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΠΟΛΥ.

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΜΕ ΧΡΩΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑΤΟΠΟΛΕΙΟ ΖΗΤΑΜΕ ΑΚΡΥΛΙΚΗ ΡΕΠΟΥΛΙΝΗ ΝΕΡΟΥ ΣΑΤΙΝΕ-ΜΑΤ Ή ΓΥΑΛΙΣΤΡΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΡΩΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΣΤΑΡΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛΛΟ,ΞΥΛΟ ΤΙ?

ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΞΥΛΟ, ΓΙΑ ΜΕΤΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑ ΈΝΑ ΣΑΤΙΝΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΥ ΕΒΑΨΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΟΤΙ ΜΥΡΙΖΕΙ ΛΑΔΙΛΑ ΕΧΕΙ ΚΙΤΡΙΝΙΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ. ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ πολυουρεθάνης νερού ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ 

eleftheria θα ήθελα να μου πεις το βερνίκι πολυουρεθάνης νερού που το βρίσκω. Στα χρωματοπολεία ή στα είδη hobby.

Ευχαριστώ

Μαρία γεια σου,

το βερνίκι πολυουρεθάνης το βρίσκεις στα χρωματοπωλεία. Όσον αφορά το αστάρι αυτά από όσο ξέρω μπαίνουν παντού αλλά κυρίως είναι κατάλληλα για ξύλο.

Γενικά το κακό με τα χρωματοπωλεία είναι ότι αρκετές φορές οι άνθρωποι που δουλεύουν μέσα δεν είναι και 100% γνώστες των προϊόντων τους. Όταν λένε "πάρε αυτό κάνει για όλα" σημαίνει "δεν έχω ιδέα τι μου λες, πάρε τώρα αυτό να τελειώνουμε". Οπότε συνήθως καταλήγεις με κάτι που δεν σου κάνει. Ένας απλός τρόπος να το λύσεις αυτό, είναι πριν πάρεις κάτι να κοιτάς προσεκτικά τις ετικέτες και αν δεν είσαι σίγουρη ότι αυτό θες μην το αγοράσεις. Στις ετικέτες γράφει για τι είναι κατάλληλο το προϊόν και ποια είναι η βάση του. Το βερνίκι πολυουρεθάνης, το αστάρι και τα ακρυλικά χρώματα έχουν όλα ως βάση το νερό.

Aσταρια υπαρχουν για ολα τα υλικα,μεταλα ,ξυλα  πετρα, κτλ. Μπορούμε να τα βρουμε  στα χρωματοπωλεια.

Εγω χρησιμοποιώ χρονια τωρα ασταρι  μεταλων   εχει πολυ καλυτερα  αποτελεσματα, και μαλιστα  σε σπρευ....υπαρχουν βεβαια  και για πινελο η ρολο  ,αυτο ειναι θεμα γουστου......

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Εκδηλώσεις

Φόρουμ

ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ

Ξεκίνησε από τον/την ΑΝΝΑ ΠΟΛΙΤΗ στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την Eleftheria την Κυριακή. 5 Απαντήσεις

ΦΘΗΝΑ ΥΛΙΚΑ

Ξεκίνησε από τον/την fanoyrgakis giorgos στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την mpagia x Δεκ 28, 2017. 16 Απαντήσεις

Καλώς ήλθατε στο "Βάλε Φαντασία!!!!"

Ξεκίνησε από τον/την Crafter στο Διάφορα. Τελευταία απάντηση από τον/την Γρηγοροπούλου Ευθυμία Δεκ 18, 2017. 301 Απαντήσεις

Εφε καθρεφτη

Ξεκίνησε από τον/την anna tilkera στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την Eleftheria Οκτ 10, 2017. 1 Απάντηση

Η τεχνική εφέ φωτός

Ξεκίνησε από τον/την Olgad στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την Olgad Ιουν 18, 2017. 2 Απαντήσεις

© 2018   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης