Καλημέρα κορίτσια!!!

Καθώς οδεύουμε για τα Χριστούγεννα είδα στολίδια με ντεκουπαζ σε φύλλα μανώλιας.

Θέλω να φτιάξω αλλά έχω ορισμένες απορίες μιας και δεν έχω ξαναφτιάξει ποτέ.

1) τα φύλλα τα αποξηραίνουμε πρώτα ή όπως τα κόβουμε φρέσκα τα χρησιμοποιούμε;

2) περνάμε αστάρι;

3) αντί για βερνίκι μου είπαν ότι βάζουμε υγρό γυαλί; σωστά;

Αν έχετε ασχοληθεί μπορείτε να μου πείτε τα βήματα που ακολουθούμε;

Οι συμβουλές σας θα μου είναι πολύ χρήσιμες!!!

Ευχαριστώ

Προβολές: 746

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Σε ευχαριστώ πολύ Σοφία για τη προθυμία σου! Ελπίζω να είναι όλα καλά με το παιδί! Σε αυτή τη φάση έχω τόσα πολλά στη σειρά να κάνω που νομίζω ότι μέχρι να έρθει η ώρα να δοκιμάσω θα έχω βρει σίγουρα. Μπορούμε όμως να το κανονίσουμε να κάνουμε όλες μαζί σε καμία συνάντηση!

ΔΙιαβάζοντας και το σχόλιο της Κούλας και το πως της χάλασαν, σκεφτόμουν το εξής: Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να επενδύσουμε το φύλλο με λωρίδες χαρτί και ατλακόλ έτσι ώστε και να ξεραθεί, να μην κατασταφεί η δημιουργία.

Αν θες δοκίμασε με καινούρια φρέσκα φύλλα.Για τα αποξηραμένα δεν γνωρίζω να σου πω γιατί δεν έχω δοκιμάσει.Οχι δεν θα βγάλουν τα φρέσκα κιλήδες γιατι η κόλλα κάνει ουσιαστικά την δουλεία της μόνοσης.Βάλε 2-3 στρωσεις κόλλας.

Ελευθερία θα το δοκιμάσω και θα σου πω.Το θέμα με τέτοια πειράματα είναι πως πρέπει να περιμένουμε τον χρόνο για να δούμε το αποτέλεσμα.Πάντως λογικη μου φαίνεται η ιδέα σου.

Ακόμη καλύτερη φυσικά βρίσκω την ιδεά να κάνουμε μια συνάντηση ολες μαζί.Αν το κανονίσετε εγω είμαι μέσα.

Ο.Κ. ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΦΡΕΣΚΑ ΦΥΛΛΑ .... ΣΕ ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΟΦΙΑ!!! ΦΙΛΙΑΑΑ!!!

Κορίτσια μια φίλη μου (που έχει παρακολουθήσει μαθήματα ντεκουπάζ)  μου είπε ότι στα φύλλα μανώλιας για προστασία αντί για βερνίκι να βάλλω υγρό γυαλί.

Γιατι μας το κάνεις αυτό; Πάλι σε περιπέτειες θες να μας βάλεις; Αντε τωρα να ξεκινήσω απο την αρχή με υγρό γυαλί.χαχαχα Θα το κάνω ομως αν και φαντάζομαι οτι σε αυτη την περίπτωση θα είναι άκαμπτο μετά το φύλλο.Πάντως θα το κάνω και θα σου πω.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης