Κοριτσια μολις αγορασα Atlacoll αλλα δεν ξερω εαν πρεπει να την χρησιμοποιησω ως εχει ή να την αραιωσω?Και αν ναι πως την αραιωνω?Αναλογικα εννοω....Βοηθειστε με αλλιως θα παει τσαμπα το κουτι....

Προβολές: 1996

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Σε ευχαριστω Σοφια για την αμεση απαντηση σου.Θα την δοκιμασω σε ριζοχαρτο και χαρτι μονο.Αλλα και παλι δεν ξερω εαν με βολεψει.Τωρα την πηρα.Θα δουμε εαν την κρατησω ή την πεταξω...Και παλι σε ευχαριστω πολυ...!!!!

Γεια σου και από μένα Μαρία. Και εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ατλακόλ για decoupage αλλά ξέρω πως κάποια κορίτσια χρησιμοποιούν. Πάντως και να μην σε βολέψει, σίγουρα δεν θα πάει τσάμπα το κουτί! Η ατλακόλ είναι εξαιρετικά χρήσιμη σε πολλές χειροτεχνίες. Είναι ιδανική για να σκληρύνεις υφάσματα και μαλλί για παράδειγμα και να φτιάξεις μπούστα ή φωτιστικά. 

Μαρία, εχθές ανέβασα ένα σχόλιο,αλλά δεν ξέρω τιαπέγινε... Χάθηκε στο απέραντο σύμπαν.

Λοιπόν η ατλακόλ είναι ιδανική για ντεκουπάζ. Εγώ μόνο αυτή χρησιμοποιώ. Αραιώνεται με νερό, όχι όμως πολύ. Να έχει την ρευστότητα του μελιού.Αν είναι πολύ νερουλή θα σχίζει η χαρτοπετσέτα. Κάθε φορά να παίρνεις λίγη ποσότητα και να αραιώνεις σε ένα μικρό βαζάκι.

Έχω κάνει και κρακελε με ατλακόλ.Φτηνή και καταπληκτική.

Συμφνω με τη Vasso ,και γω μονο ατλακολ χρησιμοποιω,ειναι οντως καταπληκτικη και πολυ οικονομικη! 

Σας ευχαριστω κοριτσια για την βοηθεια...Το σ/κ λεω να κανω την αποπειρα μου κι εγω!!χαχαχαχα...Θα σας ενημερωσω για το πως μου φανηκε...

Vasso πως εκανες το κρακελε με την ατλακολ?εχω προσπαθησει αλλα δεν τα καταφερα

Καλησπερα,χρησιμοποιω αυτη την κολλα η οποια...δεν τελειωνει με τιποτα και στοιχιζει ελαχιστα,με εξαιρετικα αποτελεσματα,
Θα χρειαστουμε:γλουτολινη (σκονη ) και ατλακολ κρισταλιζε
Φτιαξτε πρωτα την γλουτολινη(οχι ολο το πακετο!!!)συμφωνα με την αναλογια στις οδηγιες.Εγω την κανω και λιγο πιο παχυρευστηκαι την αποθηκευωσε ενα γυαλινο βαζο για καιρο.Επειτα παιρνω ενα καθαρο βαζακι και βαζω μεσα ατλακολ.Αντι να την αραιωσω με νερο,ωστε να δουλευεται καλυτερα,την αραιωνω με την γλουτολινη...Αναλογιες δεν υπαρχουν...Φτιαξτε ενα μειγμα που να ειναι ευκολοδουλευτο,σαν κρεμα,χωρις να ειναι νερουλο.
Προσθεστε λιγο λιγο γλουτολινη και ανακατευετε καλακαι θα δειτε ποτε το μειγμα θα ειναι ετοιμο.
(πριν την χρηση της να την ανακατευετε καλα).

Σε ευχαριστω Μαούσα για τις οδηγιες.Την δοκιμασα οπως προαναφερθηκε και ολα καλα.Τι διαφορα θα εχει ομως εαν βαλω γλουτολινη?Ειναι καλυτερη στην υφη της?Την κανει ισως πιο απαλη?

Εγώ βρε κορίτσια δεν κατάλαβα... ανακατεύεις τη γλουτολίνη με την ατλακόλ και κάνεις ένα μείγμα. Το απλώνεις στην επιφάνεια και αυτό σκάει όπως τα κρακελέ δυο συστατικών?

Οχι Ελευθερια μου,εαν καταλαβα κι εγω καλα την χρησιμοποιεις ως κολλα για ντεκουπαζ και προφανως ειναι παντως χρησης.......Εαν λεω κατι λαθος κοριτσια διορθωστε με..!!!!!

Αυτή η κόλλα γιατί επιφάνειες κάνει (μέταλλο, ύφασμα, ξύλο...);

Ok Άρτεμις, σε ευχαριστώ πολύ!

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης