΄Εχω γίνει πολλές φορές το ¨κακό παιδί" με την πιο αιχμηρή κριτική στο σάϊτ. ΄Ισως να έχω κακοκαρδίσει κορίτσια που περιμένουν ένα "μπράβο" για να προχωρήσουν. ΄Ομως θέλω να εξηγήσω αυτό που πιστεύω. Πιστεύω λοιπόν ότι ο στόχος μας δεν είναι απλά να κολλήσουμε σε μία επιφάνεια ένα μοτίβο, αλλά αυτό το μοτίβο να το δουλέψουμε τόσο ώστε ν΄αποδώσουμε ένα έργο τέχνης, ΣΥΝΘΕΤΟ και περισσότερο ζωγραφικό.

Και πως πετυχαίνουμε κάτι τέτοιο????

Κατ΄αρχάς σκεπτόμαστε τι θέλουμε να βγάλουμε, όχι ότι μας βγεί, στην τύχη δηλαδή.

Στη συνέχεια ΣΥΝΘΕΤΟΥΜΕ. Τι εννοώ συνθέτουμε???? Δεν παίρνουμε π.χ. ένα λουλούδι και μόνο και το κολλάμε. Πέρνουμε από διάφορα χαρτιά,χαρτοπετσέτες,  μοτίβα και κάνουμε μια σύνθετη δημιουργία.

Τέλος τοποθετούμε τις πάστες, τα γκλίτερ μας, τα κρακελέ μας κ.λ.π.

΄Ομως η μεγαλύτερη επιτυχία (για μένα πάντα) είναι ΟΙ ΣΚΙΑΣΕΙΣ.

Είναι το πιο δύσκολο κομμάτι μιας δημιουργίας, αλλά και το πιο εντυπωσιακό!!!!!!!. Είναι αυτό που μας δίνει την εικόνα του καλοδουλεμένου έργου. Του έργου που γίνεται ζωγραφικό. Που δεν είναι όπως λέει και μιά φίλη "μια απλή ξεπέτα". Σίγουρα σε όλες μας έχει τύχει να θέλουμε να κάνουμε έργα πολύ γρήγορα, γιατί πιεζόμαστε από το χρόνο. ΄Ομως αυτά τα έργα δεν θα τα επιβραβεύουμε ως "τέλεια, υπέροχα, καταπληκτικά κ.λ.π.". Απλά θα πούμε ότι είναι μια "καλή προσπάθεια" και φυσικά επιβραβεύουμε κάθε τι "χειροποίητο". Ελπίζω ότι δεν χαρακτηρίζομαι για πολύ αυστηρή, αλλά θέλω δίνοντας την επικριτική ματιά μου, να προχωράνε τα κορίτσια με γνώσεις που εγώ είχα δυνατότητα να αποκτήσω, ενώ άλλες κοπέλες δεν μπορούν να πάρουν (για λόγους οικονομικούς, απόστασης ή πεποίθησης). Γι΄αυτό άλλωστε δημιουργήσαμε κι΄αυτό το χώρο, για να προσφέρουμε ότι γνωρίζουμε. Και συνεχίζουμε να μαθαίνουμε..........Συγχωρήστε μου λοιπόν τα καυστικά σχόλια. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλες ξέραμε "εκ γενετής" ή ότι δεν υπάρχουν αξιόλογες δουλειές, αξιοθαύμαστες. ΄Ομως όλα δεν είναι ισοπεδοτικά ίδια. Ξεχωρίζουν ορισμένα και τα επιβραβεύουμε. ΄Οπως επίσης επιβραβεύουμε την προσπάθεια του ξεκινήματος, της αρχής μιας κοπέλας. Δεν τη συγκρίνουμε με άλλες δουλειές. Κάθε μία δουλειά είναι μοναδική και αξιέπαινη. Εκείνο που θέλω να τονίσω είναι να δίνουμε περισσότερη σημασία στις σπουδαίες λεπτομέρειες ενός έργου και όχι στην απλή τοποθέτηση ένος μοτίβου.Εύχομαι να δημιουργείτε και να απολαμβάνουμε όλο και καλύτερα έργα.

Προβολές: 158

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Σοφία μου,νομίζω ότι καμμία από μας δεν παρεξηγείται με τα σχόλια σου,γιατί είναι πάντα καλοπροαίρετα και στόχο έχουν να μας βοηθήσουν να γίνουμε καλύτερες και πάνω απ'όλα να μάθουμε και να βελτιωθούμε.Προσωπικά έχω διδαχθεί πολλά από τις συμβουλές σας και ελπίζω κάποια στιγμή τα έργα μου να γίνουν ισάξια σας.Σίγουρα οι διάφορες τεχνικές είναι αυτές που δίνουν άλλη βαρύτητα στα έργα και χαρίζουν μια ξεχωριστή πινελιά!!Παρακαλώ ας συνεχίζουμε να σχολιάζουμε πάντα με γνώμονα αυτό που νιώθουμε στην  καρδιά μας και να μην προσπαθούμε να κολακέψουμε η μία την άλλη,γιατί αυτό δεν ωφελεί καμμία μας!!! 

Σοφια συμφωνω με την τοποθετηση σου οπως και μ αυτα που σχολιασε η Φωτουλα!!η αληθεια ειναι οτι καθε ανθρωπος προσπαθει στη ζωη του να κανει προοδο.ετσι και στην τεχνη!!!απλα αλλοι ανθρωποι εξελισονται γρηγορα  και αλλοι αργα.γι αυτο ειμαστε και ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!ΣΚΟΠΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΣΩΜΑΤΩΝΕΙΣ ΣΤΟ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ!!!δεν παραξηγει κανεις απλα η εξελιξη και η προοδος θελουν το χρονο τους!!ΚΑΛΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ!

υ.γ. πολλες φορες το ταξιδι για τη δημιουργια δινει μεγαλυτερη χαρα κι απο το αποτελεσμα της δημιουργιας γιαυτο ΑΞΙΖΕΙ να το χαιρεται κανεις

Εγώ κορίτσια συμφωνώ 100% με τη Σοφία! Καμιά μας δεν κάνει τέλεια έργα. Το να ανταλλάσσουμε απλά φιλοφρονήσεις είναι ανούσιο και βαρετό. Είναι σαν να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας! Η καλοπροαίρετη κριτική ματιά είναι πάντα οφέλιμη και από τη πλευρά μου τουλάχιστον πάντα καλοδεχούμενη.

Χωρίς ειλικρινή ανταλλαγή απόψεων δεν πάμε πουθενά!

και εγω συμφωνω με οσα εχουν πει τα κοριτσια....αλλα λιγα ατομα το κανουν πραξη...σαφωσ ειναι καλοδεχουμενα τα σχολεια η κριτικη η αλλη αποψη.και ειμαστε ολες εδω για να βοηθαμε να ανταλασουμε αποψεις.ιδεες,σκεψεις.γνωσεις,να περναμε καλα αλλα να μαθενουμε και κατι...κατι που μπορει για καποιν να ειναι αυτονοητο και γνωστο για καποιν αλλο οχι...και κατι ακομα πρεπει ολοι οταν βλεπουμε μια φωτογραφια να σχολιαζουμε δεν μου αρεσει καθολου οταν βλεπουμε και δεν γραφουμε κατι δεν λεω να γραφουμε μονο καλα λογια....να πει ο καθενας την γνωμη του αλλα να την πει και οχι οταν δεν μασ αρεσει κατι απλωσ το βλεπουμε χωρισ να το σχολειασουμε αυτο ειναι για μενα χειροτερο απο την καθε κριτικη....

Καλησπέρα κι από εμένα

Σοφάκι μου,δεν έχουμε να σου συγχωρήσουμετίποτε απολύτως! Αντιθέτως θα πρέπει να σε ευχαριστούμε και εσένα και όποιες κοπέλες κάνουν σχόλια. Για μένα αυτό δείχνει ενδιαφέρον και προσωπικά "απαιτώ" να σχολιάζετε τις φωτογραφίες μου (όταν καταφέρω να τις μικρύνω.... και να τις ανεβάσω!!)

Μόνο μέσα από την κριτική θα καταφέρουμε να γίνουμε καλύτερες. Και είναι αυτονόητο ότι η κριτική γίνεται πάντα καλοπροαίρετα.

Όσο για τα σύνθετα έργα, νομίζω ότι αυτή είναι η έννοια της decoupage! Η σύνθεση με διάφορα είδη χαρτιών, τα κρακελέ, οι πάστες και φυσικά οι σκιάσεις. Και νομίζω ότι ο στόχος μας είναι αυτός. Αλλά είναι μακρύς ο δρόμος και το ταξίδι πολύ ευχάριστο.Ξεκινάμε όλες με τον ίδιο τρόπο. Κολάμε ένα χαρτί και καμαρώνουμε για το αποτέλεσμα.Στη συνέχεια βλέποντας άλλα έργα, διαβάζοντας τις συμβουλές, ψάχνοντας, αρχίζουμε να εμπλουτίζουμε τα έργα μας. και συνεχίζουμε να τα καμαρώνουμε ακόμα κι αν έχουν μικροατέλειες.

Και φυσικά κάθε προσπάθεια χρειάζεται την επιβράβευση. Όλεςξεκινήσαμε από το σημείο μηδέν, άλλες έκαναν σεμινάρια, άλλες προσπαθούν μόνες τους. Ακόμα κιαν το αποτέλεσμα είναι φτωχό για κάποια έμπειρη, το μπράβο σε συνδυασμό με την άποψή μας ,μπορεί να βοηθήσει στην εξέλιξη των έργων μας και στην τεχνική μας. Συμφωνώ με τη Βασιλική, ειναι κρίμα κάποιες προσπάθειες να μην έχουν κανένα σχόλιο. Καταλαβαίνω ότι, λόγω έλλειψης χρόνου δεν είναι δυνατό να γράφουμε όλες σχόλια σε όλες τις φωτογραφίες.

Ας κάνουμε όμως όλες μια προσπάθεια να γράφουμε κάτι, ειδικά στις πρώτες προσπάθειες. Νομίζω άλλωστε ότι ο πρώτος λόγος που ανεβάζουμε φωτογραφίες είναι αυτός. Η άποψη και η κριτική!

Πολλά φιλιά,φιλενάδες μου!!!

κορίτσια  καλημέρα, συμφωνώ  κι  εγώ  με  όλες  σας. Εξάλλου  κι  εγώ  έτσι  ξεκίνησα, με  ένα  απλό  σεμινάριο.Τα  υπόλοιπα  τα  έμαθα  από  όλες  εσάς  με  τις  φωτο  σας, με  τις  ερωτήσεις  μου  και  με  την  καλοπροαίρετη  κριτική  σας. Σας  ευχαριστώ  όλες  που  ανοίξατε  μια  αγκαλιά  και  με  δεχτήκατε  και  με  βοηθήσατε  και  τώρα  συμπορευόμαστε  σε  αυτό  το  ατελείωτο  και  παθιάρικο  ταξίδι. Δεν  με  νοιάζει  καθόλου  ο  προορισμός  σαν  αυτοσκοπός...αλλά  με  τρελλαίνει  η  διαδρομή....Φιλιά  πολλά  σε  όλες  τις  γλυκές  συνταξιδιώτισσες.......
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕ ΜΑΘΗΜΑ ΦΩΤΟΣΚΙΑΣΗΣ(ΑΠΛΑ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΚΕΡΑΜΙΔΙ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ).ΨΑΧΝΩ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΣΑΪΤ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΚΑΘΕ ΕΡΓΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ....ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ Η ΕΠΑΡΣΗ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΣΧΟΛΙΑ,ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΑΤΙ.ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ?
Καλησπέρα και από μενα κοριτσια . Ελπίζω να χωράει και ένας αντρας στην παρέα σας. Εγω λοιπόν δεν έρχομαι εδω να συμφωνίσω με την Σόφη και φυσικα δεν το κανω αυτο κακοπροαίρετα αλλα απλά βρήσκω μια αντίφαση σε ότι λέει. Λέει λοιπόν οτι πρέπει να δίνουμε επέκταση σε οτι κάνουμε και να δίνουμε αξία στα έργα μας. Λεει επίσεις οτι δεν πρέπει να "φρενάρουμε" τα καινούρια κορίτσια στην συνέχεια τους. Τελικα τα καινουρια ατομα στον χώρο πρέπει να δείχνουν την δουλειά τους ή όχι . Πρέπει πρώτα να μάθουν καλά και μετά να δείχνουν την δουλειά τους? Δεν καταλαβα κάτι εγώ ? πάντως είναι σωστό να δίνουμε δύναμη και θέληση στους ανθρώπους να συνεχίζουν έστω και αν πρέπει να γινόμαστε "γλυκανάλατοι " και να τους λέμε μπράβο και πολυ καλή η προσπάθεια σου . Αυτή είναι η δική μου γνώμη και κάθε κριτική είναι δεκτή . Επίσεις δεν τα λέω όλα αυτά χωρίς να γνωρίζω το αντικείμενο αν σκεφτεί κανείς οτι το διδάσκω με πολλες επεκτασεις και τεχνικές σε πολύ κόσμο .
Σόφη μου σε ευχαριστω που μου απαντησες και μου έλυσες τις απορίες. Σαφώς και όταν προβάλουμε την δουλειά μας σε κοινή θέα αναμένουμε τα σχόλια και τις κριτικές . Και σίγουρα πρέπει να στιρίζουμε με τις γνώσεις μας οσους ακομα το χρειάζοντε . Το ξέρεις εσυ πολύ καλα αυτό όπως φαίνεται . Σε ότι αφορά τον χώρο εδώ είναι τέλειος!! Μακάροι να υπήρχαν περισσότεροι άνθρωποι όπως εσύ με μεράκι και όρεξη να ανοιγαν αυτές τις "πόρτες". Ελπίζω ότι κάποτε θα ξυπνήσουμε στην ελλάδα και θα δώσουμε στην τέχνη τον χώρο και την αξία που της αξίζει !!Θα ερχομαι συχνα και όποτε μπορω εδώ να τα λέμε όπως ξέρεις ο χρόνος μου είναι λίγο άρρωσστος και κρατάει αποστάσεις ...

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης