Μόλις ήρθε στα χέρια μου ένα παλιό κομοδινάκι και είμαι έτοιμη να του αλλάξω τα φώτα!!!

Είναι από εκείνα τα παλιά τα κλασσικά, ανοιχτόχρωμο καφέ. Πρέπει λοιπόν να του βγάλω το βερνίκι πρώτα.

Θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω αν έχουμε κανένα υλικό που να βγάζει το βερνίκι εύκολα. Εκτός της ταλαιπωρίας με το τρίψιμο έχει κάποια σκαλιστά σημεία που δεν μπορώ να βάλω γυαλόχαρτο.

Περιμένω νέα σας!

Προβολές: 329

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. ΡΩΤΗΣΑ ΕΝΑΝ ΕΠΙΠΛΟΠΟΙΟ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΥΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΙΜΟΥΒΕΡ,ΚΑΙ ΤΡΙΨΙΜΟ ΜΕ  ΣΥΡΜΑΤΟΒΟΥΡΤΣΑ(ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΗ).ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!!!!!!
Ελευθερία μου, εγώ χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο ηλεκτρονικό τριβείο χειρός και για τα μέρη που έχουν πολύ λεπτομέρεια μπορείς να χρησιμοποιήσεις Dremel, ένα εργαλείο που αλλάζεις τις μύτες και είναι για διάφορες εργασίες. Υπάρχει μία μύτη που βάζεις ένα μικρό γυαλόχαρτο και ξύνεις και επίσης έχει ένα μικρό βουρτσάκι για να ξύνεις περιοχές με λεπτομέρειες! Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή επιτυχία

Τριβείο έχω και εγώ, αλλά έλεγα μπας και τη γλιτώσω. Το Dremel πρέπει να το πάρω κάποια στιγμή γιατί σίγουρα θα βολεύει.

Βιργινία το ριμουβερ που λες το βρίσκουμε σε χρωματοπωλείο?

Ναι Ελευθερία μου.Σε χρωματοπωλείο.Η ζήτα διαβρωτικό χρώματος για ξύλο.Πάντως στο σεμινάριο της Μάγιας μας είχε πει

1) καθαρίζουμε με σαπούνι να φύγουν οι βρομιές

2)με διαβρωτικό περνάμε την επιφάνεια και την αφήνουμε λίγο για να φουσκώσει το παλιό χρώμα η βερνίκι

3)αφαιρούμε με μια σπάτουλα τα παλιά χρώματα(επαναλαμβάνουμε αν χρειαστεί)

4)με γυαλόχαρτο η βούρτσα τρίβουμε την επιφάνεια για να βγάλουμε ότι άλλο έχει μείνει

5)περνάμε φάρμακο για το σαράκι

6)περνάμε με το πινέλο, σέλερ η σφραγιστικό (χρωματοπωλείο), ώστε να κλείσουν οι πόροι και τελος

7) πραϊμερ λευκό, η διαφανές αν θέλουμε να φαίνεται το χρώμα του ξύλου.

Ίσως να τα ξέρεις αυτά.Ελπίζω να σε βοήθησα.

ΦΙΛΙΑ ΒΙΡΓΙΝΙΑ!!!

συγνώμη, σιλερ οχι σελερ!!!!!!!!
Δεν τα ήξερα όλα αυτά! Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ήταν ότι ακριβώς χρειαζόμουν!

Γεια σου Ελεθερια μου.Που χάθηκες καλέ?Θα πας στο χρωματοπωλειο και θα ζητήσεις ένα ειδικό προιόν που ειναι ασν τζελ.Μ'ολις το βαζεις ξεφλουδιζει το χρωμα και το βερνίκι και το βγάζεις με μιά σπάτουλα.Καλή επιτυχία.Φιλάκια

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ.ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.ΣΟΥ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΔΙΑ ΣΤΩΜΑΤΟΣ ΜΑΓΙΑΣ.ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΣΩ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΔΙΑΒΡΩΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΡΑΦΑΚΙ Ο ΧΡΩΜΑΤΟΠΩΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η Ε.Ε ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΩΡΕΥΣΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ  ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΕΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΗΡΘΕ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ

Ααααα! Καλό αυτό! Ίσως τελικά να το τρίψω το επιπλάκι μου γιατί το βλέπω να αργεί το οικολογικό. Δεν με ψήνει καθόλου η ιδέα των βλαβερών υλικών.
δοκιμασαι με το dreamer που εχει ενα εξαρτηματακι σαν δαχτυλιδι ειναι απο πολυ σκληρο γυαλοχαρτο για να μην κουρασεις τα χερια σου και στην τελευταια των ποινων βαζεισ μια μασκα να μην αναπνεεις το διαβρωτικο αν δεν το βιαζεσαι εγω θα ρωτησω παλι μετα το πασχα και θα σε ενημερωσω αμεσως Σου ευχομαι καλο Πασχα και χαιρετισμους στην μαμα σου [ειχαμε συναντηθει και μιλησαμε αρκετα για την Κρητη]στο ash in art δεν ξερω αν θα με θυμαται

ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΛΙΚΟ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΟΠΩΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ.ΘΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ "ΔΙΑΒΡΩΤΙΚΟ".ΤΟ ΑΠΛΩΝΕΙΣ ΜΕ ΠΙΝΕΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΕΙΝΕΙΣ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΕΡΕΙΣ ΜΕ ΣΠΑΤΟΥΛΑ.ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΠΟΙΟ ΣΑΦΕΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙΣ.....

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης