Παιδια καλησπέρα αυτά τα προϊόντα είναι πατινες; Τα πήρα κ δεν ξερω πως δουλευουν

Γνωριζει κανείς να με βοηθήσει ευχαριστω 

Προβολές: 147

Συνημμένα:

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Καλησπέρα,

αυτά τα βαζάκια είναι πατίνες κεριού. Ειδικά η μεσαία μυρίζει μάλιστα τέλεια! Τις χρησιμοποιείς κυρίως με το δάχτυλο (δακτυλοπατίνες). Μπορείς να τις βάλεις σε ανάγλυφες επιφάνειες για να διακοσμήσεις. Επίσης μπορείς να γεμίσεις κρακελέ με αυτές, αλλά για να το κάνεις αυτό θα χρειαστείς και σκέτο κερί. Όντας, πατίνες κεριού, ο 'διαλύτης' τους είναι το κερί. Για το κρακελέ λοιπόν βάζεις με το δάκτυλο, και μετά καθαρίζεις τα υπολείμματα με  σκέτο κερί. Υπάρχουν και άλλα διάφορα που μπορείς να κάνεις βέβαια τα οποία θα βρεις φαντάζομαι στην πορεία. Προσωπικά μια από τις αγαπημένες μου εφαρμογές είναι για να κάνω μια ξύλινη επιφάνεια ιριδίζουσα. Δες εδώ αυτό το έργο μου για να πάρεις μια ιδέα http://eleftheriacreative.blogspot.gr/2014/11/blog-post.html

Δεν καταλάβα καλά τι έκανες, πέρασες χρώμα μετά βερνίκι και μετά κερί;

Οι πατίνες αυτές μπαίνουν όπου θέλεις, μπορούν να μπουν κάλλιστα και σε επίπεδες επιφάνειες. Απλά στις ανάγλυφες αναδεικνύουν πολύ τα σχέδια. Επίσης μπορείς να βάλεις όσες θέλεις. Αν όμως σου πέσει πολύ και θέλεις να καθαρίσεις μια επιφάνεια, θα χρησιμοποιήσεις κερί. Όχι ρεσώ, αυτό των επίπλων. 

σε ευχαριστω

ειπα οτι περασα ακρυλικο χρωμα μετα σε κομματια κομματια της επιφανειας περασα κερι κ απο πανω περασα δευτερο χρωμα ακρυλικο,ετριψα με γυαλοχαρτο κ στο σημειο που ειχα περασει το κερι πετυχα διχρωμια. μετα εβαλα τις πατινες απλα τησ χρησιμοποιησα ολες κ στο τελος βερνικωσα 

Eleftheria είπε:

Δεν καταλάβα καλά τι έκανες, πέρασες χρώμα μετά βερνίκι και μετά κερί;

Οι πατίνες αυτές μπαίνουν όπου θέλεις, μπορούν να μπουν κάλλιστα και σε επίπεδες επιφάνειες. Απλά στις ανάγλυφες αναδεικνύουν πολύ τα σχέδια. Επίσης μπορείς να βάλεις όσες θέλεις. Αν όμως σου πέσει πολύ και θέλεις να καθαρίσεις μια επιφάνεια, θα χρησιμοποιήσεις κερί. Όχι ρεσώ, αυτό των επίπλων. 

Γενικά τις πατίνες τις βάζεις όπου θες και με ό,τι συνδυασμό θέλεις, δεν υπάρχει λάθος. Την παλαίωση την έκανες πάντως σωστά. Το μόνο για το οποίο δεν είμαι σίγουρη, είναι για το βερνίκι.Έχω την εντύπωση ότι επειδή είναι κερίου η πατίνα, το βερνίκι που είναι νερού θα το πετάει αν το βάλεις από πάνω, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρη.

δηλαδη τι βερνικη επρεπε να βαλω? παντως με του νερου δεν ειχα προβλημα απλα εκει που ειχα βαλει το κερι αργησε να στεγνωσει,ποιο ειναι πιο καταλληλο κατα την γνωμη σου?

Eleftheria είπε:

Γενικά τις πατίνες τις βάζεις όπου θες και με ό,τι συνδυασμό θέλεις, δεν υπάρχει λάθος. Την παλαίωση την έκανες πάντως σωστά. Το μόνο για το οποίο δεν είμαι σίγουρη, είναι για το βερνίκι.Έχω την εντύπωση ότι επειδή είναι κερίου η πατίνα, το βερνίκι που είναι νερού θα το πετάει αν το βάλεις από πάνω, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρη.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Εκδηλώσεις

© 2018   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης