Γειά σας!Πρώτη μου φορά σε τέτοιο forum,χαίρομαι πολύ που σας βρήκα.Θα ήθελα αν γίνεται τα φώτα σας.Εχω μια παλιά συρταριέρα η οποια ειναι απο μελαμίνη σε σκούρο χρώμα.Θα ήθελα να την μεταμορφώσω σε ανοιχτόχρωμη και να κάνω και decoupage πάνω της να την κάνω και λίγο πιο όμορφη μιάς και προορίζεται για το παιδικό δωμάτιο των κοριτσιών μου.Μπορείτε να μου πείτε με συνοπτικές διαδικασίες αν θέλετε,πώς ξεκινάω ;

Προβολές: 106

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Γεια σου Φωτεινή και καλώς μας ήρθες.

η ερώτησή σου είναι λίγο γενική και δύσκολα μπορεί να σου δώσει κάποιος μια ολοκληρωμένη απάντηση. Το βασικό που πρέπει να κάνεις είναι αφού την καθαρίσεις να περάσεις ένα με δυο χέρια Gesso και μετά να αρχίσεις να την δουλεύεις. Τώρα για το τι θα της κάνεις πραγματικά δεν νομίζω πως μπορώ να σου δώσω μια απάντηση, καθώς δεν ξέρω έχεις στο μυαλό σου και οι επιλογές είναι πολλές. Θα σου πρότεινα να ρίξεις καταρχήν μια ματιά στις τεχνικές μας εδώ: 

http://decoupage.ning.com/notes/index/allNotes να δεις πάνω κάτω τι θες να κάνεις και αφού καταλήξεις στο τι θες μας ρωτάς κάτι πιο συγκεκριμένο.

Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε άμεσα.Είδα αρκετά βιντεάκια κιόλας με ενδιαφέροντα πράγματα.Γνωρίζω ότι πρέπει να τρίψω την συρταριέρα μου με γυαλόχαρτο και μετά να την περάσω δύο χεράκια αστάρι(μάλλον είναι το ίδιο με το gesso όπως μου γράψατε).Υστερα θα την βάψω δύο χέρια με χρώμα κιμωλίας που αγόρασα.Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας ρωτήσω αν τα χρώματα κιμωλίας αραιώνονται η ειναι έτοιμα πρός χρήση,καθώς επεισης και αν θα πρέπει να έχω το πινελο μου βρεγμένο ή όχι ;Κάτι ακομη,μόλις στεγνώσει το χρώμα κιμωλίας θα πρέπει να το περάσω με κερί ή με βερνίκι;Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρον και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Εκδηλώσεις

Φόρουμ

Η τεχνική εφέ φωτός

Ξεκίνησε από τον/την Olgad στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την Olgad 18 Ιουν. 2 Απαντήσεις

Stamperia Βερνίκι Αδιαβροχοποίησης Wash It - 80ml

Ξεκίνησε από τον/την ΜΑΡΙΚΑ ΜΠΑΡΜΠΟΥΔΗ στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την ΜΑΡΙΚΑ ΜΠΑΡΜΠΟΥΔΗ 4 Απρ. 2 Απαντήσεις

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΛΛΑΣ ΓΙΑ DECOUPAGE

Ξεκίνησε από τον/την ΦΥΝΤΑΝΙΔΗ ΑΡΙΑΔΝΗ στο Διάφορα. Τελευταία απάντηση από τον/την Eleftheria 30 Μαρ. 4 Απαντήσεις

Καλώς ήλθατε στο "Βάλε Φαντασία!!!!"

Ξεκίνησε από τον/την Crafter στο Διάφορα. Τελευταία απάντηση από τον/την Λίζα Δουκάτα 23 Μαρ. 300 Απαντήσεις

© 2017   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης