Γεια σας.Εχω κατι παλια αντικειμενα απο την μαμα μου και θελω να τα φτιαξω .Ειναι πορσελανινα χρωματιστα με αναγλειφα,  τρισδιαστατα λουλουδια.Επειδη μου αρεσει το σχημα που εχουν τα αντικειμενα θελω να τα φτιαξω οπως τα εχω φανταστει.Το προβλημα μου ειναι τι να κανω για να καλυψω τα λουλουδια και να μην φαινονται και δεν ξερω αν θα μπορεσω να βαψω την χρωματιστη πορσελανη χωρις να πεταξει το υλικο μου.Οποιος εχει καποια ιδεα βοηθαει.

Προβολές: 240

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Διακοσμητικα θα τα εχεις ή θα τα χρησιμοποιεις?

Λέττα είπε:

Διακοσμητικα θα τα εχεις ή θα τα χρησιμοποιεις?

Για διακοσμητικα.θελω να βαλω κατι ωραια ριζοχαρτα αλλα φοβαμαι οτι θα διακρινονται τα αναγλυφα λουλουδια.

Γειά σου Γεωργία 

Γενικα να ξερεις οτι δύσκολα γινεται να φτιαχτει decoupage σε ενα αντικειμενο και να εχει μεγάλη διαρκεια ζωής ενώ ειναι χρηστικο. Πολύ περισσοτερο ποτήρια/φλυτζάνια οπου θελουν συχνό πλύσιμο. 

Τώρα

για να ξεκινήσεις ντεκουπαζ σε ενα αντικειμενο πρεπει να δημιουργήσεις σωστή επιφάνεια. Αυτο επιτυνχάνεται με την χρήση βάσης το λεγόμενο πρίμερ. Μετα το πρίμερ θα βαλεις το χρωμα που επιθυμεις και μετα που θα ειναι κενη αδεια η επιφανεια θα του βαλεις οτι χαρτι επιθυμεις.

Σχετικα με το ανάγλυφο που αναφέρεις. Εαν εισαι καλη στις φωτοσκιάσεις το ανάγλυφο σου πολυ πιθανον να μην φαίνεται πολυ. Αλλα αυτο εξαρταται αποκλειστικα αναλογα πόσο εχεις ασχοληθει και δουλεψει με την φωτοσκίαση.

Ομως ολα αυτα που σου γραφω τα εχει φτιαξει σε βιντεακι η διαχειρίστρια του Βαλε φαντασια η Ελευθερια. Ψαξε και βαλε το βιντεακι οπου τα λεει τέλεια και κατατοπιστικά. 

Καλες δημιουργίες 

βαλε μας μετα τα εργα σου 

Ευχαριστω

καλησπέρα .... τα ανάγλυφα που υπάρχουν πάνω στα αντικείμενα είναι όμορφα και με τεχνικες παλαίωσης και πινελιες από μεταλλικες παστες και ακρυλικα μπορουν να αλλάξουν το αντικείμενό σου χωρις κάν να ντεκουπάρεις κάτι απο πάνω :)... πάντως σίγουρα ότι τεχνική και να χρησιμοποιησεις θα χρειαστεις όπως ήδη σου είπαν ενα καλό ασταρωμα .... τώρα σε κάποια σημεια μπορείς να χρησιμοποιησεις πάστες για να καλύψεις τελειως το ανάγλυφο και να έχεις πιο ομαλή επιφάνεια για ντεκουπάζ ( που αν δεν είσαι πολυ εξοικιωμενη υπάρχει κυνδινος να φαινονται σαν μπαλώματα)  ή να χρησιμοποιήσεις ένα επαναλαμβανόμενο σχέδιο μοτίβου ίσως λίγο πιο τραιμπαλ και να ντεκουπάρεις όλη σου την επιφάνεια ... οπότε τα αναγλυφα απο κάτω θα σ δίνουν ένα πολύ ωραίο εφε.

Στα λέω πολύ θεωρητικά γτ δεν ξερω ακριβως πως είναι τα αντικείμενα που θες να κάνεις.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Εκδηλώσεις

Φόρουμ

ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ

Ξεκίνησε από τον/την ΑΝΝΑ ΠΟΛΙΤΗ στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την Zoi την Πέμπτη. 2 Απαντήσεις

Εφε καθρεφτη

Ξεκίνησε από τον/την anna tilkera στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την Eleftheria 10 Οκτ. 1 Απάντηση

Η τεχνική εφέ φωτός

Ξεκίνησε από τον/την Olgad στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την Olgad 18 Ιουν. 2 Απαντήσεις

Stamperia Βερνίκι Αδιαβροχοποίησης Wash It - 80ml

Ξεκίνησε από τον/την ΜΑΡΙΚΑ ΜΠΑΡΜΠΟΥΔΗ στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την ΜΑΡΙΚΑ ΜΠΑΡΜΠΟΥΔΗ 4 Απρ. 2 Απαντήσεις

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΛΛΑΣ ΓΙΑ DECOUPAGE

Ξεκίνησε από τον/την ΦΥΝΤΑΝΙΔΗ ΑΡΙΑΔΝΗ στο Διάφορα. Τελευταία απάντηση από τον/την Eleftheria 30 Μαρ. 4 Απαντήσεις

© 2017   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης