Γεια σας, απανταχου ντεκουπατζουδες. Θελω να ρωτησα για το ασταρι. Αυτο που αγοραζω απο τα ειδη χομπυ ειναι πολυ ακριβο για αυτο συχνα αντι για ασταρι βαφω τις επιφανειες με ασπρο ακρυλικο. Υπαρχει καποια φθηνοτερη λυση, το ασπρο ακρυλικο αντι του ασταριου μπορει να μου χαλασει τα εργα σε βαθος χρονου; Ευχαριστω εκ των προτερων.

Προβολές: 324

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Γειά σου Λεμονιά !Δεν ξέρω γιατί το κάνεις αυτό αφού δεν νομίζω πως είναι το ενα φθηνότερο από το άλλο.Εγω θα σου προτεινα να πάρεις μια βελατούρα ( άσπρο αστάρι ξύλου ) από κάποιο χρωματοπωλείο ή να φτιάξεις το δικό σου με άσπρο πλαστικό χρώμα ( 3 ευρώ περίπου) και προσθήκη κόλλας τύπου ατλακόλ αραιομένη.Καλήν επιτυχία !

Γεια σου Λεμονιά,

πράγματι, μπορείς να βρεις αστάρι στα χρωματοπωλεία σε μεγάλες ποσότητες και αρκετά οικονομικό. Αυτό που λέω πάντα στα κορίτσια είναι να προσέχουν στις διαφορετικές ονομασίες γιατί εγώ την είχα πατήσει. To αστάρι μπορεί να ακούσεις να το λένε και βελατούρα ή Primer στα αγγλικά. Στη πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Επίσης ένας τύπος primer είναι και το Gesso το οποίο είναι πιο πηχτό. Τα Primers τα χρησιμοποιούμε για να προετοιμάσουμε την επιφάνειά μας. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αλλίωσης του έργου με το ακρυλικό, σαν προετοιμασία όμως επιφάνειας θεωρώ πως έχει μια διαφορά. 

Γεια σου XeniaRte,

το αστάρι το αγοράζω 6.50 περιπου 200ml αν δεν κάνω λάθος ,απο μαγαζί με ειδη ντεκουπάζ.  Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι φτηνό. Αν κάνω δικό μου με ατλακόλ και ασπρο πλαστικό τι αναλογίες θα χρειαστούν.

Ευχαριστώ

XeniaRte είπε:

Γειά σου Λεμονιά !Δεν ξέρω γιατί το κάνεις αυτό αφού δεν νομίζω πως είναι το ενα φθηνότερο από το άλλο.Εγω θα σου προτεινα να πάρεις μια βελατούρα ( άσπρο αστάρι ξύλου ) από κάποιο χρωματοπωλείο ή να φτιάξεις το δικό σου με άσπρο πλαστικό χρώμα ( 3 ευρώ περίπου) και προσθήκη κόλλας τύπου ατλακόλ αραιομένη.Καλήν επιτυχία !

Γειά σου Λεμονιά. Το ακρυλικό το έχω δοκιμάσει κι εγώ και δεν είχα πρόβλημα. Όμως κάποια στιγμή βρήκα στον Χελιδώνη gesso μάρκας artistico το 1κιλό και 300 γραμμάρια 5,60 ευρώ. Το βρήκα πάρα πολύ καλό γιατί χρώματα, χαρτοπετσέτες, ριζόχαρτα στρώνουν καλύτερα με υπόστρωμα gesso.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Εκδηλώσεις

Φόρουμ

ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ

Ξεκίνησε από τον/την ΑΝΝΑ ΠΟΛΙΤΗ στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την Eleftheria Πριν από 16 ώρες . 3 Απαντήσεις

Εφε καθρεφτη

Ξεκίνησε από τον/την anna tilkera στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την Eleftheria 10 Οκτ. 1 Απάντηση

Η τεχνική εφέ φωτός

Ξεκίνησε από τον/την Olgad στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την Olgad 18 Ιουν. 2 Απαντήσεις

Stamperia Βερνίκι Αδιαβροχοποίησης Wash It - 80ml

Ξεκίνησε από τον/την ΜΑΡΙΚΑ ΜΠΑΡΜΠΟΥΔΗ στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την ΜΑΡΙΚΑ ΜΠΑΡΜΠΟΥΔΗ 4 Απρ. 2 Απαντήσεις

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΛΛΑΣ ΓΙΑ DECOUPAGE

Ξεκίνησε από τον/την ΦΥΝΤΑΝΙΔΗ ΑΡΙΑΔΝΗ στο Διάφορα. Τελευταία απάντηση από τον/την Eleftheria 30 Μαρ. 4 Απαντήσεις

© 2017   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης