Καλησπέρα ... Μιας και είμαι από επαρχια και δεν μπορω να παρακολουθησω καποια σεμινάρια που θα ήθελα ... θα μπορουσε κάποιος να μου περιγραψει την διαδικασία δημιουργίας εφε ξυλου? Ξερω οτι υπαρχει ειδική σπάτουλα που δημιουργει τα νερα αλλά θα ήθελα μια αναλυτική περιγραφή για τα στάδια που ακολουθούνται.

Προβολές: 1444

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Γεια σου Εύα, 

πράγματι, για να πετύχεις αυτό το εφέ χρειάζεσαι μια ειδική σπάτουλα. Όλο το μυστικό κρύβεται στο πως κουνάς τον καρπό σου ουσιαστικά. Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα δυο βιντεάκια (βίντεο 1, βίντεο 2) μήπως βοηθήσουν.

Καλησπέρα Ευα, 

χωρις την ειδικη σπάτουλα δεν γινεται το εφέ. Ειναι απο λαστεξ πλαστικο και εχει επανω της ετοιμα τα νερα. Ψάξε και σε χρωματοπωλειο με μπογιες για το σπιτι ίσως εχουν  ;)

καλημερα :)... Την εχω βρει τη σπάτουλα .... την εχω παραγγείλει ... απλά πιο αναλυτικά ασταρώνω βαζω ακρυλικο και το περνάω με τη σπάτουλα και αυτό είναι όλο ? είναι καλύτερο μετά το ασταρι να μπει ενα σκουρο ακρυλικό, να περάσω μετα απο πανω ενα ανοιχτο και στο ανοιχτο να εφαρμοσω την σπάτουλα για να φανουν σκουρα νερα απο κατω και για να μπορω να κάνω και ντεκουπάζ μετα ? οταν γίνουν τα νερα αναμεσα απο τις λωρίδες ( ξυλου) περναω πατινα ή καποιο άλλο υλικο για να γίνουν πιο έντονα τα χωρίσματα? τετοιες απορίες εχω :)

ευχαριστω

Αν περάσεις αστάρι και μετά αμέσως το ακρυλικό, θα φαίνεται λευκό από κάτω. Δεν ξέρω αν θα είναι πετυχημένο. Εγώ θα έβαζα ένα ανοιχτό καφέ ακρυλικό, και μετά το σκούρο για να το δουλέψω με τη σπάτουλα. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να περάσει κάτι άλλο μετά από πάνω. Άλλα όπως σου είπα και παραπάνω είναι πολύ σημαντική η κίνηση του καρπού. Θα σου πρότεινα όταν πάρεις τη σπάτουλα, να κάνεις μερικές δοκιμές πριν το εφαρμόσεις σε κάποιο έργο.

ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες :) ... θα δοκιμασω και θα σας πω

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Βίντεο

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης