Γεια σας, εκανα ενα μπαουλακι με κρακελε δυο συστατικων , το βερνικωσα με βερνικι νεφτιου και μετα απο δεκα ωρες με βερνικι νερου, το αποτελεσμα ειναι απογοητευτικο. Φαινονται γαλακτωδεις πινελιες πανω στο αντικειμενο και ειναι χαλια.Ξερετε αν μπορω με καποιον τροπο να το σωσω; Ευχαριστω εκ των προτερων

Προβολές: 359

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Δεν έχει τύχει να ακούσω ποτέ να χρησιμοποιούν βερνίκι νερού πάνω από βερνίκι νεφτιού. Να πω την αλήθεια δεν βλέπω και το λόγο να γίνει. Δυστυχώς Λεμονιά μου δεν νομίζω πως σώνεται... αλλά βάλε μια φωτογραφιά να δούμε μπας και σκεφτούμε κάτι.

μπως ετριβες με γυαλοχαρτο απαλα ωστε να φυγει το βερνικι νερου....αν και συμφωνω με την Ελευθερια,δεν εχεις να χασεις τιποτα

αυτό έγινε γιατί τα δύο βερνίκια εχουν διαφορετικής σύστασης βάση - υλικά και διαφορετική διαφάνεια (διαχέουν το φως διαφορετικά, ιδίως εαν το ενα ήταν γυαλιστερό και το άλλο σατινέ), Ηταν πράγματι περιτό το δεύτερο και δυστυχώς δεν νομίζω να ζώζεται.Δεν εχουμε δει φωτο του εργου μήπως και είναι σε σημεία που καμουφλάρεται πχ, με πάστα ή με κορδέλες....πάντως συμβαίνουν αυτά και σκέψου πως μέσα από τους πειραματισμούς μαθαίνουμε!

Κορίτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας. Χρησιμοποιησα δυο διαφορετικά βερνίκια μετά από συμβουλή της δασκάλας μου στο ντεκουπάζ για να γίνει ματ  το καπάκι του κουτιού όπως και οι υπόλοιπες πλευρές του. Τελικά το γυαλοχάρτισα να φύγει το ματ βερνίκι και το ξαναπέρασα με βερνίκι νεφτιού και σώθηκε. Το μπαουλάκι το δώρησα ήδη και δυστυχως δεν το φωτογράφησα.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Βίντεο

© 2020   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης