Αγαπητοί μου φίλοι καλησπέρα σας!

Είμαι μια μαμά που εντελώς ερασιτεχνικά θέλησα να ασχοληθώ με την τέχνη του decoupage, προκειμένου να περνώ δημιουργικά τον -λιγοστό- ελεύθερό μου χρόνο, αλλά και να φτιάχνω πραγματάκια παρέα με τον 9χρονο γιο μου.

Μέσω ίντερνετ λοιπόν, εφοδιάστηκα με βασικές γνώσεις, αγόρασα και κάποια πραγματάκια και προ ολίγου έκανα την πρώτη μου απόπειρα. 

Αστάρωσα ένα μεταλλικό κουτί μπισκότων και κόλλησα κάποια μικρά μοτίβο από χαρτοπετσέτες. Μέχρι εδώ, υπέροχα. Το άφησα να στεγνώσει, για να κάνω κάποιες φωτοσκιάσεις -αν το λέω καλά- μετά. 

Κάτι οι παράλληλες δουλειές του σπιτιού, κάτι η αδεξιότητα, κάτι και η.....ατυχία του πρωτάρη, ξέχασα να περάσω τα ακρυλικά μου χρώματα και πήγα κατευθείαν στο βερνίκι. 

Και δυστυχώς, το ολοκλήρωσα!

Και θέλω να σας ρωτήσω, εάν έχετε την καλοσύνη να με βοηθήσετε....

πώς σώζεται αυτό το λάθος? Μπορώ να περάσω ακρυλικά χρώματα -μόνο τέτοια διαθέτω- πάνω απ' το βερνίκι? Θα "σταθούν"?  

Επισυνάπτω και την επίμαχη φωτογραφία.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας,

η απελπισμένη πρωτάρα!

Προβολές: 158

Συνημμένα:

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Γεια σου Ελένη!

Καταρχήν εμένα μου φαίνεται ωραίο και όπως είναι! Μήπως να το άφηνες έτσι?

Έχω την εντύπωση πως το χρώμα παίζει και να μην πιάσει ή να μην έχει την απόδοση που θα ήθελες. Μια ιδέα θα ήταν να ασταρώσεις με πινελάκι τα σημεία που θες να χρωματίσεις και μετά να βάλεις χρώμα. Αν πάλι θέλεις να βάλεις 'παλ' χρώματα μπορείς να δοκιμάσεις να ανακατέψεις το χρώμα με λίγο αστάρι.  

Και μην απογοητεύεσαι, όλοι κάνουμε λάθη! 

Eleftheria είπε:

Γεια σου Ελένη!

Έχω την εντύπωση πως το χρώμα παίζει και να μην πιάσει ή να μην έχει την απόδοση που θα ήθελες. Μια ιδέα θα ήταν να ασταρώσεις με πινελάκι τα σημεία που θες να χρωματίσεις και μετά να βάλεις χρώμα. Αν πάλι θέλεις να βάλεις 'παλ' χρώματα μπορείς να δοκιμάσεις να ανακατέψεις το χρώμα με λίγο αστάρι.  

Eleftheria μου σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!

Φοβάμαι να τολμήσω κάποια δοκιμή πάνω του, μην το χαλάσω. Θα ήταν τόσο χαριτωμένο εάν πήγαιναν όλα κατ' ευχήν!

Αλήθεια, γίνεται ν' ανακατεύουμε χρώματα με αστάρι? Ξέρεις, έχω ελάχιστες γνώσεις πάνω στην τέχνη και τόσες, μα τόσες απορίες....

Και πάλι σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου. Και ίσως ακολουθήσω τη συμβουλή σου: να το αφήσω ως έχει!

Ελένη Σαμπάνη είπε:

Eleftheria είπε:

Γεια σου Ελένη!

Εμένα Ελένη μου όπως σου είπα μου άρεσε και ως έχει! Στην επόμενη δοκιμή να είσαι σίγουρη δεν θα ξεχαστείς. Τα χρώματα αν θες να τα κάνεις πιο παστέλ μπορείς να τα ανακατέψεις με αστάρι. Εγώ τουλάχιστον το κάνω καμιά φορά.

Ρίξε μια ματιά στη κατηγορία "Τεχνικές" να δεις τα άρθρα μας πάνω σε διάφορες τεχνικές. Φαντάζομαι θα σε βοηθήσουν. Και για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Και πάλι σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Έχω εκατομμύρια πράγματα να μάθω και αυτό το ταξίδι δεν έχει τελειωμό -γι' αυτό είναι μαγευτικό!!!

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης