Κορίτσια καλημέρα,

θέλω να φτιάξω με παλαίωση τα έπιπλα μιας κρεβατοκάμαρας.

Θα ήθελα την βοήθειά σας για τα χρώματα που μπορώ να χρησιμοποιήσω γιατί νομίζω πως τα ακρυλικά δεν θα έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα.

Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη.

Ευχαριστώ θερμά.

Σοφία. 

Προβολές: 279

Οι απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση έχουν κλείσει.

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Σοφία,χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω παρακολουθώ ένα σεμινάριο με παλαίωση και το μαθαίνουμε  με λαδομπογιές.         Το σεμ. το κάνει η Βαρβάρα.

Σ'ευχαριστώ πολύ Σμαράγδα.

Γεια σου Σοφία, δεν ξέρω για το τρόπο που γράφει η Σμαράγδα με τις λαδομπογίες, φαντάζομαι θα μας εξηγήσει τι είναι όταν ξαναβρεθούμε!

Όμως σχετικά με τα ακρυλικά, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην πιάσουν. Είναι άλλωστε χρώματα που χρησιμοποιούνται εκτενώς σε ξύλο. Αλλά νομίζω πως θα πρέπει να προσέξεις πολύ το βερνίκι. Να είναι ανθεκτικό και να το περάσεις μπόλικα χέρια.

Ελευθερία σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σ'εχω δεί σε πολλές παρουσιάσεις και μου αρέσει που εξηγείς την διαδικασία που γίνεται ,πολύ καλα΄και απλά.

Είσαι πολύ γλυκιά!!!!!!!!Μπορείς να μου πείς άν η ριπολίνη νερού είναι ίδια με το ακρυλικό χρώμα? 

ριπολίνη νερού για ξύλινες επιφάνειες..... Κατάλληλη για εσωτερική και εξωτερική χρήση. Χαρακτηρίζεται από υψηλή ελαστικότητα, άριστη καλυπτικότητα και εξαιρετικές αντοχές στις καιρικές συνθήκες  και το χρόνο. Παρουσιάζει ισχυρή πρόσφυση και είναι κατάλληλη για την επαναβαφή επιφανειών επιστρωμένων με χρώματα νερού ή παλαιά βερνικοχρώματα διαλύτου (ριπολίνες ή λαδομπογιές). Δίνει μία ομοιόμορφη σατινέ επιφάνεια. :))))

Αχ 'Ελενά μου,εκτός από καταπληκτική δασκάλα είσαι και καταπληκτικός άνθρωπος !!!!!!!!!!

Όσο και άν σ'εχω ρωτήσει μπαίνεις στον κόπο να μου απαντήσεις ξανά.Πήρα χρώματα.

Σ'ευχαριστώ πολύ...............Φιλάκια πολλά από Πάρο!!!!!!!

Εχω κανει πολλες φορες παλαιωση σε επιπλα με λαδομπογια νερου και μου αρεσε  το αποτελεσμα,τωρα κανω παλαιωση με ακρυλικα και μου αρεσει περισσοτερο...τα ακρυλικα δινουν πιο ματ αποτελεσμα και καλυπτουν περισσοτερο κατα τη γνωμη μου

Δέσποινα σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Και εγώ πήρα ακρυλικά χρώματα.

Μετά πόσα χέρια βερνίκι τα περνάς?

Ορφανοπουλου ελενα είπε:

ριπολίνη νερού για ξύλινες επιφάνειες..... Κατάλληλη για εσωτερική και εξωτερική χρήση. Χαρακτηρίζεται από υψηλή ελαστικότητα, άριστη καλυπτικότητα και εξαιρετικές αντοχές στις καιρικές συνθήκες  και το χρόνο. Παρουσιάζει ισχυρή πρόσφυση και είναι κατάλληλη για την επαναβαφή επιφανειών επιστρωμένων με χρώματα νερού ή παλαιά βερνικοχρώματα διαλύτου (ριπολίνες ή λαδομπογιές). Δίνει μία ομοιόμορφη σατινέ επιφάνεια. :))))

Και η λαδομπογιά, θέλει πέρασμα τουλάχιστον 2 χέρια με ΜΑΤ βερνίκι. Έχει πολύ ωραίο αποτέλεσμα.

Αυτό, παίζει με τα χρώματα που έχεις  τώρα στο χώρο σου. Είναι προσωπικό τι θέλεις. Το ποιο συνηθισμένο είναι το ανοιχτόχρωμο εκρού, από εκεί και πέρα είναι ανοικτό γκρί,το γαλάζιο,το πράσινο. Όσο ποιο ανοικτό. Βοήθεια θα έχεις από ένα χρωματοπωλείο .Αυτοί ξέρουν.

RSS

© 2018   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης