ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΧΩ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙ ΤΟ   Decorfin Crackle Medium bottle 50 ml ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Κ ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ.ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ?

Προβολές: 1007

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Γεια σου Παναγιώτα, καταρχήν πρέπει να μας διευκρινήσεις τι είδους κρακελέ είναι. Είναι 1 ή δυο συστατικών?

Γενικά κατά τη γνώμη μου το κρακελέ είναι ένα από τα υλικά που καλό θα ήταν να σου δείξει κάποιος πως γίνεται, ειδικά των 2 συστατικών. 

Ρίξε μια ματιά  εδώ http://decoupage.ning.com/notes/%CE%9A%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%B...

και εδώ http://decoupage.ning.com/notes/%CE%9A%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%B...

και πες μας συγκεκριμένες απορίες που έχεις ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Παναγιωτα    ειναι πολυ ευκολο,μην απογοητευεσαι..............................Αφου περασεις  την επιφανεια  που θελεις   να κρακελαρεις  με ακρυλικη βάση,   κι αφου  στεγνωσει περνας το ακρυλικο χρωμα που θελεις  να φαινεται   σαν   ραγαδες......................Αν  θελεις να κανεις ντεκουπαζ  και κρακελε  μαζι   πρεπει  μετα απο το  χρωμα  αυτο  να βαλεις ενα φωτεινο    χρωμα   να μη   χασει  τα χρωματα του το ριζοχαρτο  η    η χαρτοπετσετα.............Αφου  στεγνωσει  κι αυτο     περνας προσεκτικα  το  κρακελε   παντα  προς μια  κατευθυνση,οχι  σταυρωτα.πανω  κατω    η     δεξια αριστερα   .Αφου στεγνωσει  κι   αυτο    περνας το τελικο χρωμα   του φοντου   σου..................σε αντιθετη κατευθυνση    με το κρακελε    ,δεν θα εχεις τελιωσει   και θα δεις   να  αρχιζει   να σκαει.......................αφου στεγνωσει   περνας 1-2 χερια   βερνικι   διαφανο      και τελος...............................καλη επιτυχιααααααααααααααααααααα

χρησιμες οι πληροφοριες σας,εγω θελω μια μικρη βοηθεια για κρακελε 2 συστατικων .ενω την πρωτη φορα που εκανα  εγινε  καταπληκτικο και με μεγαλα σκασιματα τωρα δεν μπορω να το πετυχω με τιποτα.ενω σπαει ,τα σπασιματα ειναι μικρα.εχω κανει διαφορες δοκιμες με πολυ προιον η λιγο. με μεγαλες η μικρες πινελιες  αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο

Κορίτσια    στο κρακελέ   η λυση  ειναι μια,            μη τυρανιεστε  αδικα  βρε κορίτσια............

των  2  συστατικων   ειναι ασυμφορο.(να με συγχωρησουν  μερικες   που πουλανε   τετοια υλικα ).

δωστε  17 ευρω  να παρετε   540 γραμμ  κρακελε  της  berling    ,να τη βγαλετε   μερικα χρονια................

αλλιως παρετε  το  galaxy  του ενος συστατικου  της ντεκομανιας   

Γιώργο δεν καταλαβαίνω και πολύ τι εννοείς 'είναι ασύμφορο'. 

Το κρακελέ ενός συστατικού δεν έχει καμία απολύτως σχέση σε αποτέλεσμα με αυτό των 2 συστατικών. Το εφέ που δίνουν είναι άρδην διαφορετικό. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα του κατά πόσο συμφέρει το ένα ή το άλλο, αλλά του τι ακριβώς θέλει να κάνει κάποιος στο έργο του.

Εγω προσωπικα τα εχω δοκιμάσει  και τα δυο,διαφορα στην απόδωση   καμία, αν βεβαια εισαι υπομονετικος.

Εχω παραμείνει  στο  ένα,  και μάλιστα στο κρακελέ της βερλινγκ....Τώρα ο κάθε ενας   διαλέγει  , αν εχει λεφτά......

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω.

Το κρακελέ 2 συστατικών για να το κάνεις, χρειάζεσαι μόνο τα δυο συστατικά και δεν χρησιμοποιείς καθόλου χρώματα. Έχει διάφανο αποτέλεσμα. Μπορεί να μπει πάνω από μια εικόνα χωρίς να τη καλύψει και χρειάζεται κάποια πατίνα ή σκόνη για να 'εμφανιστεί'.

Το κρακελέ 1 συστατικού έχει αδιαφανές αποτέλεσμα και απαιτεί και τη χρήση χρωμάτων. Βάζεις το ένα χρώμα, μετά το κρακελέ και μετά το δεύτερο χρώμα και όταν σκάσει λόγω του κρακελέ το πάνω χρώμα εμφανίζεται στις ρογμές το χρώμα που είναι από κάτω. 

Είναι δυο υλικά που κάνουν δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα και δίνουν εντελώς άλλο εφέ. Δεν τίθεται θέμα απόδοσης διότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα. Τι εννοείς "διαφορα στην απόδωση καμία"?

Τέλος ξαναλέω ότι δεν νομίζω ότι η επιλογή είναι θέμα χρημάτων, κρακελέ και των δυο ειδών από όσο ξέρω μπορεί να βρει κανείς πολλά στην αγορά σε ότι τιμή θέλεις. Το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις στο έργο σου.

"

διαφορα στην απόδωση καμία"   Eλευθερια  μου  ενοώ   καμια διαφορα  στην  εμφανηση   μετα .....

Σιγουρα  υπάρχουν  πολλών ειδων,και πολλών  τιμών.

Για μένα   πρωτο  θέμα   ειναι   το αποτέλεσμα....και δευτερον   η    τιμή    καθ  ότι   δεν κανω   κατι   απλα  να στολισω μια  φορα το γραφείο μου..............Κανω    μεχρι    και  10       κρακελε  και   ντεκουπαζ  την ημερα....Αλοιμονο   αν  αγοραζα   τα βαζακια  των 50  γραμμαριων,   δεν θα με εφτανε  η σύνταξη...............

Τέλος παντων  μη το κανουμε θεμα τωρα   ,αυτα ειναι γούστα...........................

Μάλλον κάτι μπερδεύεις Γιώργο. Η διαφορά στην εμφάνιση είναι τεράστια και δεν μιλάω από θέμα ποιότητας. Αλλά από θέμα το τι φτιάχνεις. Είναι σαν να συγκρίνεις ένα διάφανο βερνίκι με ένα βερνίκι στο χρώμα του ξύλου. Για την ίδια δουλειά τα χρησιμοποιείς? Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Δες τις δυο εικόνες παρακάτω να καταλάβεις τι εννοώ.

Ο μόνος λόγος που επιμένω είναι διότι καλό είναι να μην μπερδεύουμε τα μέλη και να είμαστε όλοι σίγουροι ότι μιλάμε για τα ίδια πράγματα. Το κρακελέ είναι ένα θέμα πάνω στο οποίο πολλά μέλη έχουν απορίες, οπότε καλό είναι να είναι ξεκάθαρο ότι το κρακελέ του ενός συστατικού και το κρακελέ των δυο συστατικών είναι δυο υλικά που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους και κάνουν εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Στη πρώτη εικόνα έχει γίνει πρώτα το κρακελέ και έχει μπει μετά το μοτίβο. Στη δεύτερη πρώτα μπήκε το μοτίβο και μετά έγινε το κρακελέ. 

Κρακελέ 1 συστατικού

Κρακελέ 2 συστατικών:

Σοφια σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες,ακολουθω οτι λενε οι οδηγιες αλλα βγαινουν τα μικρα σκασιματακια και δε μ αρεσουν καθολου,θα κανω  δοκιμη περνωντας το βημα 1 ,2 φορες και βλεπουμε,αν καποια κοπελα γνωριζει καποιο προιον με πιο σιγουρο αποτελεσμα θα βοηθουσε...επισης τελευταια ειχα προβλημα και με το κρακελε 1 συστατικου που ειναι παιχνιδι και το αποτελεσμα ειναι παντα πολυ καλο,τωρα που το ανεφερες υποθετω οτι εχει ληξει...κριμα και ειναι γεματο...Γιωργο Φανουρακη εχω παρει και γω κρακελε απο χρωματοπωλειο αλλα δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που βρισκουμε στα ειδη hobbie,για τα χρωματα ομως ακρυλικα η ασταρια θα συμφωνησω μαζι σου

Αν εχει ληξει    φταιει   το υλικο..................εγω θα ανεβασω  μια φωτο  αυριο   αφου  φτιαξω   σημερα μια εργασια  με το  κρακελέ της μπερλινγκ    και  βλεπεις   μετα...........................Εμενα   με εξυπηρετουν    εσεις   διαλέγετε...............δεν  υποχρεωνω     κανένα..................δεν  πουλάω  υλικα     αγοραζω   μόνο.....και  κοιταζω   πρωτα  ποιότητα και μετα τσεπη..........................

ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΡΩ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΤ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΦΟΡΑ ΤΑ ΚΡΑΚΕΛΕ.ΚΑΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΕ Κ ΓΙΑ ΑΣΤΑΡΙ.ΔΛΔ ΜΠΟΡΩ Κ ΑΥΤΟ ΝΑ ΒΡΩ ΣΕ ΧΡΩΜΑΤΟΠΟΛΕΙΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΙΔΗ HOBBY?

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Βίντεο

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης