μηπως μπορει καποιος-α να μου πει ,οταν εκτυπωνω σε λαζερ εκτυπωτη καποιο σχεδιο και παω να το κολησω στη επιφανεια μου, υπαρχει μια υψομετρικη διαφορα . αυτη την διαφορα θελω να κανω κατι να μην φαινεται  πως γινετε? ευχαριστω πολυ

Προβολές: 194

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Maria μου δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς υψομετρική διαφορά. Σου βγαίνει μεγαλύτερο το σχέδιο στην εκτύπωση απ' ότι το υπολόγιζες; Γιατί αν αυτό εννοείς, απλά πρέπει να "φτιάξεις" το σχέδιό σου στα μέτρα που θέλεις πριν να το εκτυπώσεις με κάποιο πρόγραμμα που επεμβαίνει σε φωτογραφίες. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ. Συγκεκριμένα χρησιμοποιώ το corel photopaint, αλλά μπορείς να το κάνεις και με άλλα πιο απλά. Υπάρχουν και κάποια δωρεάν στο ίντερνετ αλλά δεν τα γνωρίζω για να σε βοηθήσω περισσότερο.

Lia Del είπε:

Maria μου δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς υψομετρική διαφορά. Σου βγαίνει μεγαλύτερο το σχέδιο στην εκτύπωση απ' ότι το υπολόγιζες; Γιατί αν αυτό εννοείς, απλά πρέπει να "φτιάξεις" το σχέδιό σου στα μέτρα που θέλεις πριν να το εκτυπώσεις με κάποιο πρόγραμμα που επεμβαίνει σε φωτογραφίες. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ. Συγκεκριμένα χρησιμοποιώ το corel photopaint, αλλά μπορείς να το κάνεις και με άλλα πιο απλά. Υπάρχουν και κάποια δωρεάν στο ίντερνετ αλλά δεν τα γνωρίζω για να σε βοηθήσω περισσότερο.

γεια σου λια.. σε ευχαριστω για την πληροφορια γιατι ουτε και αυτο το γνωριζα και εχω προβλημα και με αυτο .οποτε  θα βρω και εγω αυτο το προγραμμα να το δοκιμασω  οποτε σε ευχαριστω που με βοηθησες.. Αλλα ωραια κανεις την εκτυπωση και αυτο το χαρτι το κολας σε μια επιφανεια.. καπως φαινετε γυρω γυρω δεν ειναι οπως τις χαρτοπετσετες η τα ρυζοχαρτα που ειναι πολυ λεπτα και δεν φαινονται ..αυτο πως το καλυπτεις?

Α, αυτό εννοείς, το πάχος του χαρτιού. Κι εγώ το έχω το πρόβλημα αυτό.Σε τέτοια χαρτιά προσπαθώ να κόβω ακριβώς το σχέδιο, να μην είναι ακανόνιστο γιατί δύσκολα καλύπτεται. Έχω ακούσει ότι βάζουν λίγη παστούλα στις άκρες, αλλά εμένα δεν θα μου άρεσε κάτι τέτοιο. Όπως το έχω, λοιπόν, κομμένο ακριβώς προσπαθώ να κάνω μία σχετική φωτοσκίαση να τραβάει λίγο μακριά το μάτι και κυρίως να βάζω λεπτές γραμμές από 3D liner γύρω από το σχέδιο στο χρώμα του μοτίβου αν είναι εφικτό ή χρυσό ρελιέφ αν δεν έχω το χρώμα του. Και τα δύο καλύπτουν πολύ καλά την άκρη.

Μια άλλη βολική λύση είναι να κάψουμε λίγο ακανόνιστα τις άκρες του σχεδίου μας! Η  υψομετρική διαφορά φαίνεται, αλλά δεν είναι, κατά την γνώμη μου,  πολύ άσχημη γιατί υπάρχει και η μαυρίλα από το κάψιμο που μοιάζει με πατίνα.

Πολύ καλή λύση κι αυτή αν ταιριάζει στο χαρακτήρα του έργου

filio είπε:

Μια άλλη βολική λύση είναι να κάψουμε λίγο ακανόνιστα τις άκρες του σχεδίου μας! Η  υψομετρική διαφορά φαίνεται, αλλά δεν είναι, κατά την γνώμη μου,  πολύ άσχημη γιατί υπάρχει και η μαυρίλα από το κάψιμο που μοιάζει με πατίνα.

σας ευχαριστω λια και filio γιατην βοηθεια σας  ,μια και εχω αγνοια θα τα δοκιμασω ολα οσα μου γραψατε..Γιατι καλη η εκτυπωση σε χαρτι αλλα αυτο ειναι ενα θεματακι ...

Μαρία καλημέρα, ένας άλλος τρόπος είναι να τρίψουμε την πίσω πλευρά με λεπτό γυαλόχαρτο για να λεπτύνει το πάχος  του χαρτιού και έτσι να διευκολυνθούμε στην επικόλληση και να έχει καλύτερη εφαρμογή. Καλή επιτυχία.

κυρια ελενη και κυρια σοφια .. και ολες τις κυριες σας ευχαριστω  απο καρδιας για την βοηθεια .. εχω πολυ δουλεια να κανω < να δοκιμασω ολα οσα μου μαθατε> να σται παντα καλα..

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Εκδηλώσεις

Φόρουμ

Εφε καθρεφτη

Ξεκίνησε από τον/την anna tilkera στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την Eleftheria 10 Οκτ. 1 Απάντηση

Η τεχνική εφέ φωτός

Ξεκίνησε από τον/την Olgad στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την Olgad 18 Ιουν. 2 Απαντήσεις

Stamperia Βερνίκι Αδιαβροχοποίησης Wash It - 80ml

Ξεκίνησε από τον/την ΜΑΡΙΚΑ ΜΠΑΡΜΠΟΥΔΗ στο Τεχνικές Decoupage. Τελευταία απάντηση από τον/την ΜΑΡΙΚΑ ΜΠΑΡΜΠΟΥΔΗ 4 Απρ. 2 Απαντήσεις

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΛΛΑΣ ΓΙΑ DECOUPAGE

Ξεκίνησε από τον/την ΦΥΝΤΑΝΙΔΗ ΑΡΙΑΔΝΗ στο Διάφορα. Τελευταία απάντηση από τον/την Eleftheria 30 Μαρ. 4 Απαντήσεις

Καλώς ήλθατε στο "Βάλε Φαντασία!!!!"

Ξεκίνησε από τον/την Crafter στο Διάφορα. Τελευταία απάντηση από τον/την Λίζα Δουκάτα 23 Μαρ. 300 Απαντήσεις

© 2017   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης