Καλημερα κοριτσια.Εχω ενα προβληματακι και θελω βοηθεια.Εκανα ενα μεταλλικο κασπο,ντεκουπαζ,το εβγαλα εξω στο μπαλκονι μου και εχτες συνειδητοποιησα οτι αλλοιωθηκαν τα χρωματα απο το μοτιβο.Ηταν εντονο μωβ και εχει γινει απαλο!Ξεθωριασε!Και το περασα και τρεις φορες βερνικι.Καμια συμβουλη να μην το ξαναπαθω;;;

Προβολές: 567

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Μάλλον , δεν είχες βάλει βάση γκέσσο!

Η βάση με γκέσσο δεν έχει καμμία σχέση στην αλλοίωση των χρωμάτων του μοτίβο της χαρτοπετσέτας. Την έχω πατήσει και εγώ με αντικέιμενα που έφτιαξα με decoupage και τα είχα εκτεθειμένα έξω. Το συμπέρασμα για μένα είναι ότι η decoupage είναι πολύ όμορφη αλλά μόνο για αντικείμενα που θα χρησιμοποιηθούν σε εσωτερικό χώρο.

Eγώ έχω φτιάξει και γλαστράκια τα οποία τα έχω μονίμως εκτεθειμένα έξω στον ήλιο και δέν έχουν πάθει τίποτα,να φταίει το βερνίκι, τι να πώ!

Και γκεσσο εβαλα και τρεις φορες βερνικι περασα!Ουτε 2 εβδομαδες δεν εμεινε εξω,εγινε χαλια.Ειχα στο προγραμμα να κανω ενα τραπεζακι και το σκεφτομαι αν θα το κανω.Εσυ χριστινα τι βερνικι βαζεις;εμενα ηταν της TO-DO.

τελικα χριστινα αυτο το βερνικι σου πολυ φιρμα εγινε ..μαλλον θα πρεπει να ζητησεις ποσοστα διαφημισης

εγώ χρησιμοποίησα πρόσφατα ένα βερνίκι νεφτιού απο χρωματοπωλείο.Λέγεται VIVELACK διακοσμητικο και προστατευτικό βερνίκι ξύλου της ΒΙΒΕΧΡΩΜ διαφανές βέβαια, το οποίο γυαλίζει πολύ ωραία και δέν πήζει εύκολα για να θέλει διάλυμα με νέφτι και το κυριότερο είναι οικονομικό! 2,50 ευρώ τα 200ml!

Κοριτσια καταρχας χρησιμοποιησα βερνικι νερου.Δεν ηξερα για το βερνικι νεφτιου.Οσο για το χαρτι ηταν ριζοχαρτο.Χριστινα ποιο απο τα 2 βερνικια μου προτεινεις;Της VIVELACK η της ΒΙΒΕΧΡΩΜ;Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ,γιατι η αληθεια ειναι οτι ειχα απογοητευτει απο το αποτελεσμα.Θα δοκιμασω αμεσως το βερνικι νεφτιου.

Ο ήλιος θα φθείρει ότι κάνεις. Μπορείς να βγάζεις αντικείμεναν έξω, αλλά υπό σκιά.

Δυστυχώς αυτή είναι η μοναδική αλήθεια. Όλα τ' άλλα είναι απλή παρηγοριά.

Για να μην παρεξηγηθώ, έχω κάνει διάφορα έργα για εξωτερικο χώρο τα πέρασα όλα βερνίκι νεφτιού και μάλιστα από το πιο ακριβό που είναι για σκάφη . ότι είναι σε σκιά δεν έπαθε τίποτα. ότι εκτέθηκε σε ήλιο, ξεθώριασαν τα χρώματα.

SOFIA DHMOPOULOU είπε:

Μαρίνα μου γειά σου. Να πώ κι΄εγώ την ταπεινή μου άποψη και να συμφωνήσω με τα κορίτσια ως προς το βερνίκι. Κατ΄αρχάς δεν μας περιγράφεις τι χαρτί χρησιμοποίησες στο ντεκουπάρισμά σου.  Επιπλέον δεν μας λές τι βερνίκι χρησιμοποίησες??? Νερού??? ΄Οσα αντικείμενα εκτίθενται σε καιρικές συνθήκες θέλουν οπωσδήποτε 7 χέρια από βερνίκι νεφτιού και μόνον. Πάλι αν το χαρτί που χρησιμοποίησες είναι από εκτύπωση αμφίβολη (δηλαδή όχι από λέϊζερ εκτυπωτή) είναι πιθανή αυτή η ζημιά να συμβεί. Γενικά έχω τραπέζι σ΄εξωτερικό χώρο που για χρόνια τώρα δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα. Εύχομαι να μην έχεις ξανά τέτοιου ειδους εμπειρίες. Καλή δημιουργία λοιπον με επιτυχίες από εδώ και πέρα.

ΑΝ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΒΕΡΝΙΚΙ ΝΕΦΤΙΟΥ ΒΑΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥΟΥΡΕΘΑΝΗΣ ΝΕΡΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕ ΚΑΝΕΙ?

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Βίντεο

© 2020   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης