Αγαπητό Βάλε Φαντασία,

Σήμερα που ο τόπος μας περνάει τόσο δύσκολα, σήμερα παραμονή Χριστουγέννων που όλοι μας, άλλος λίγο και άλλος πολύ, καταλαβαίνουμε ότι συτά τα Χριστούγεννα είναι διαφορετικά, θέλω να σας στείλω ένα μήνυμα. ¨Ψυχή βαθειά". Όλα μπορούν να μας αφαιρεθούν, όχι όμως η ψυχή μας.

Σήμερα που όλοι μας φωνάζουν 'Ελληναράδες", ψυχή βαθειά, όρθιο κεφάλι, γιατί εμείς είμαστε Έλληνες, που τρέχουμε με σακκούλες τρόφιμα και ρούχα, και στειλώνουμε αυτούς που πέφτουν, όταν όλοι αυτοί οι Ευρωπαίοι, τους αφήνουν να πεθαίνουν σαν σκυλιά στους δρόμους.

Αύριο, όσοι μπορούμε, ας ανοίξουμε τα σπίτια μας σε αυτούς που δεν μπορούν, μα πάνω απ' όλα ας ανοίξουμε τις καρδιές μας. Κι εσείς που είστε σε ανάγκη, μην ντραπείτε, ανταποκριθείτε. Γιατί είναι από αγάπη και αλληλεγγύη.

Θα κλείσω με κάτι που είπε ένας σπουδαίος Έλληνας, ο Καζαντζάκης

"Μην καταδεχτείς να ρωτήσεις, Θα νικήσουμε; Θα ηττηθούμε;

ΜΟΝΟ ΠΟΛΕΜΑ."

Κι εγώ θα τολμήσω να συμπληρώσω ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Προβολές: 274

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Βασω μου πολυ ανθρωπινο και συγκινητικο αυτο που εγραψες!!!Για να αισθανθουμε την ψυχη μας πρεπει να την αναγνωρισουμε!!!Να δουμε οτι υπαρχει!!!!Οι Ελληνες ειμαστε ΦΩΣ και αυτο διδαξαμε και μεταλαμπαδευσαμε!!!Ελπιζω να μην το ξεχασουμε ποτε!!!Φιλια σε ολα τα μελη του Βαλε Φαντασια!Χρονια Πολλα με υγεια σε ολα μας τα σωματα!!!

Να συμπληρώσω κι εγώ,οτι μαζί μπορούμε. Μπορούμε να βοηθήσουμε. Καθημερινά συναντάμε ανθρώπους που τώρα δεν μπορούν,ανθρώπους που δεν θέλουν μόνο υλικά, αλλά λίγο στήριξη, να πάρουν λίγο κουράγιο.Και όπως λέει και η Κωνσταντίνα κι εγώ είμαι τυχερή που γνωρίζω ανθρώπους μέσα απο τη σελίδα. Νομίζω οτι λίγο-πολύ μοιάζουμε μεταξύ μας και συμπηρώνει η μια την άλλη.Χρόνια πολλά ,και του χρόνου να είμαστε όλες εδώ.

ΒΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ,ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΣΟΥ ΑΥΤΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΗΧΗΡΟ ΑΥΤΟ ΜΗΝΥΜΑ..ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ....ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΩΡΑΚΙΑ,ΦΑΓΗΤΟ,ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ....ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ ΖΕΣΤΑΣΙΑ ......ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥ ΜΑΣ.....ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΣ ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ,ΚΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΟ,ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΤΗ ΧΑΡΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ,ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ,ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ!!!!!!!ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΥΓΙΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ 2013 ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΩΣΕΙ ΠΑΛΙ..ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΠΑΦΗ!!!!!!!!!!!!ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΜΕ ΥΓΕΙΑ,ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ,ΧΑΜΟΓΕΛΟ..ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΕΣΤΑΣΙΑ!!!!!!!!!!!!

Π Ο Σ Ο δικιο εχεις...συμφωνο απολυτα μαζι σου...!ολοι σε αυτες τις εποχες πρεπει να στεκομαστε ΟΡΘΙΟΙ, ΔΥΝΑΤΟΙ και ΑΛΛΗΛΕΓΓΗΟΙ!

Πολλες ευχες κ απο μενα βασω ...σε σενα και ολα τα κοριτσια εδω στο βαλε φαντασια!Ευτυχως που ακομα υπαρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ σαν εσενα!!!!Ειναι στο χερι μας κ στην ψυχη μας,να προσφερουμε τον ηλιο στις καρδιες των συνανθρωπων μας,που αυτη την δυσκολη εποχη για ολους υποφερουν.....Οτι περισσευει,μα και οτι μπορουμε ας το μοιραστουμε!!Αλλωστε ο ΘΕΟΣ θα μας το ανταποδωσει διπλα....!!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!!!!!

Συμφωνω απολυτα με τη Σοφια μας!!!!!Εχουμε πανω απ ολα ΨΥΧΗ και ΠΝΕΥΜΑ!!!!!!!!!!Ειμαστε ΦΩΤΕΙΝΑ μυαλα και ΨΥΧΑΡΕΣ!!!!!Αυτο που μας λειπει ειναι η ενοτητα!!!Μην επιτρεψουμε να βασιστει κανεις στο Διαιρει και βασιλευε!!!ΚΑΝΕΙΣ!!!!!

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης