Κορίτσια καλημέρα.Είμαι νέα στο forum καθως και νεα στο άθλημα του ντεκουπάζ.Διάβασα πριν  λίγο ότι πρέπει να περνάμε με βερνίκι για προστασιά.Πρόσφατα έφτιαξα μια εικόνα και ένα πίνακα σε mdf και χρησιμοποίησα τη μέθοδο του κρακελε ενος συστατικού.Αστάρωσα για αρχη μετα πέρασα χρυσο χρώμα,το κρακελέ και τέλος ένα καφε.(αυτο όσον αφορα την εικόνα).Στον πίνακα το τελευταιο χρώμα ήταν ανοιχτοχρωμο όπως χρειαζεται για ντεκουπάζ.Δεν πέρασα με κάποιο βερνίκι.Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει φθορα?Αν ναι πείτε μου τί μάρκα βερνικι να χρησιμοποιησω.Ευχαριστω

Προβολές: 1059

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΦΩΤΕΙΝΗ ΣΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΧΟΜΠΥ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΕΓΙΝΕ ΛΑΤΡΕΙΑ!!!!!!!!!!!ΟΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΡΓΑ,ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΒΕΡΝΙΚΙ-ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΑΣΠΙΔΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ-ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ,ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΒΕΡΝΙΚΙ ΝΕΡΟΥ ΠΟΛΥΟΥΡΕΘΑΝΗΣ,ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΟΠΩΛΕΙΑ.....

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΠΟΛΥΟΥΡΕΘΑΝΗΣ ΝΕΡΟΥ ΤΗΣ KRAFT (WOOD CARE AQUA). ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ?

Παγωνα σε παρακαλω να γραψεις ποιο ακριβως βερνικι βαζεις [εταιρεια].

φωτεινη εγω χρησιμοποιω προιοντα της κραφτ,και καποια ακρυλικα που θελω μεγαλη ποσοτητα,και ασταρι της κραφτ!!!!!!!!ναι αυτο που αναφερει η φιλη ολυμπια,αυτο παιρνω!!!!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Μέχρι στιγμης χρησιμοποιω βερνίκι νερού.Υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καλή προστασία τουλάχιστον μέχρι να πάρω πολυουρεθάνης και για να μην πάει χαμένο αυτό που έχω ήδη?

ΦΩΤΕΙΝΗ ΜΟΥ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ....ΑΚΡΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΤΟ 2013!!!!ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ,ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ...ΚΑΙ ΝΕΦΤΙΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ,ΑΠΛΑ ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΡΓΑ,ΚΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΕΧΕΙ ΕΝΤΟΝΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ!!!!!!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ SOS!!!! ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΤΗΣ KRAFT ΤΟ WOOD CARE AQUA ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕΡΕΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΒΡΩΜΑΕΙ....... ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΛΩΣΕΙ ΣΕ ΚΕΡΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΡΑΦΑ. ΕΣΑΣ ΣΑΣ ΜΥΡΙΖΕΙ ΤΟΣΟ? ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΝΕΡΟΥ ΜΕ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΠΟΛΥΟΥΡΕΘΑΝΗΣ? ΜΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΟΟΟΟΟΣΟΟΟΟ ΠΟΛΥ? ΟΧΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΛΛΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ , ΚΑΙ ΠΙΑΤΑ ΤΙ ΒΕΡΝΙΚΙ ΒΑΖΟΥΜΕ;;;;;;;;ΩΣΤΕ ΣΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΤΑ ΕΡΓΑ ΜΑΣ;;;

Όλγα στις περιπτώσεις αυτές χρησιμοποιούμε βερνίκι νεφτιού.

Καλημέρα, προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτέ βερνίκι νεφτιού. Αργεί πολύ να στεγνώσει, μυρίζει, είναι βλαβερό και σε βάθος χρόνου πάντα κιτρινίζει. Το βάζω μόνο αν χρειαστεί σε αντικείμενα που αφήνω μονίμως έξω και υφίστανται βαριά χρήση. Σε κερί δεν βάζω ποτέ βερνίκι διότι μετά είναι εντελώς ανθυγιεινό αν το κάψεις και επιπλέον δεν νομίζω ότι έχει κάποια πρόσθετη χρησιμότητα, το κερί όντας μαλακό, αν χτυπηθεί δεν πρόκειται να το προστατέψει το βερνίκι.

Το βερνίκι πολυουρεθάνης ουσιαστικά μπορεί να αντικαταστήσει στις περισσότερες περιπτώσεις  το νεφτιού (και στο κρακελέ). Το μόνο μείον του για μένα είναι ότι επειδή δεν είναι τόσο παχύρρευστο  η στρώση είναι πιο λεπτή. 

Τώρα αν θες να τα πλένεις, εκεί είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Εγώ και σε τέτοιου είδους αντικείμενα χρησιμοποιώ βερνίκι πολυουρεθάνης αλλά είμαι πολύ προσεκτική όταν τα καθαρίζω για να μην τα ταλαιπωρώ.

ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΤΗΣ ΡΕΝΤΑR

Τ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ  ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΟλγαΠ. είπε:

ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΤΗΣ ΡΕΝΤΑR

Τ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ  ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;

Γεια σου και καλοσόρισες στην παρέα μας....κατά την ταπεινή μου άποψη το βερνίκι νερού μπορείς να το χρησημοποιήσης σε πολλά πράγματα π.χ. κουτιά (χάρτινα-ξύλινα)... σε επιφάνειες ξύλινες κλπ.

Πρόσφατα ρώτησα επιπλοποιό για το τι βερνικι  μπορώ να χρησημοποιήσω σε ξύλινη επιφάνεια όπου θα βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο.... μου είπε ότι μπορώ να βάλω και βερνίκι νερού απλά θα χρειαστεί να το ξαναπεράσω μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Βίντεο

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης