Μηπως καποια, γνωριζει αν μπορω να κανω τον Καμβα ντεκουπαζ?Ζωγραφισα το συγκεκριμενο σχεδιο κ θα ηθελα να το κανω ντεκουπαζ...Γινεται?Υπαρχει κινδυνος να αλλιωθουν τα χρωματα?

Προβολές: 383

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

kαλησπερα Σοφια....εννουσα,απευθειας τον καμβα ντεκουπαζ....αλλα πολυ καλη η ιδεα σου να το φωτοτυπησω.....ετσι ειμαι κ ησυχη οτι ωστε,δεν θα υπαρξει κ αλλοιωση ....σε ευχαριστω πολυ!!

Γεια σου Άννα, και βέβαια μπορείς να κάνεις decoupage σε καμβά. Καλό θα ήταν να περάσεις μια δόση αστάρη ή gesso πριν για να καλύψει τους πόρους.

αν καταλαβα καλα εννοεις τον ιδιο τον καμβα τον ζωγραφισμενο να τον κανεις ντεκουπαζ σαν να ειναι χαρτοπετσετα σε καποια επιφανεια κι εγω εχω δυο ζωγραφισμενους καμβαδες και δε τους εχω τελαρωσει και θα ηθελα να μαθω πως θα μπορουσα να το βαλω καπου ισως στο πανω μερος απο ενα κουτι η ενα μπαουλακι αν ξερει καποια να μας πει τη γνωμη της θα ηταν πολυ ωραια 

Γεια σου Άννα, εάν κατάλαβα και εγώ καλά την ερώτησή σου, εννοείς αυτό που γράφει η Αλίκη.Έχω κάνει τέτοιο decoupage.(Το κάδρο με τον Χριστό που έχω ανεβάσει είναι καμβάς).Αφαίρεσα το περιττό μέρος του καμβά από την πίσω πλευρά, για να είναι πιο λεπτός,στη συνέχεια τον έβρεξα ελαφρά, τον σκούπισα και τον  κόλλησα με βενζινόκολλα πάνω σε  τελαρωμένο καμβά.Από πάνω τον πέρασα αρκετές στρώσεις με αραιωμένη atlacol.Ελπίζω ν ακατάλαβα την ερώτησή σου και να σε βοήθησα με την απάντηση.

Ακριβως αυτο εννοουσα ΑΛικη...εζω και εγω διαφορες ζωγραφιες μου σε καμβα κ ηθελα να κανω καθαυτόν τον ιδιο καμβα ντεκουπαζ...αλλα παλι η Σοφια μου εδωσε καλη ιδεα..να τις φωτοτυπισω!//Ελευθερια μου ευχαριστω για την συμβουλη σου.!!/Ελενη μου,πως να αφαιρεσω τον καμβα να λεπτινει?δεν θα σχιστει?Τα υπολοιπα τα καταλαβα και σε ευχαριστω παρα πολυ!!!θα το προσπαθησω!!

Θα το κάνεις πολύ αργά και προσεκτικά..Έτσι δεν θα σχιστεί.

ok Ελενη...ευχαριστω και παλι ολες σας,,,!!

ευχαριστω κι εγω για τις ιδεες σας θα προσπαθησω να λεπτυνω τον καμβα αν και ακομη μου φαινεται δυσκολο ισως οταν ασχοληθω μαζι του ειναι πιο ευκολο απο οτι το φανταζομαι ..Αννα το δοκιμαζουμε σε μικροτερο κομματι και βλεπουμε χαχα

Ετσι Αλικη.Εμεις θα προσπαθησουμε παντως!!....ας ειναι καλα τα κοριτσια μας που μας βοηθουν!!

ναι και τις ευχαριστω ολες για τη βοηθεια !!!!!  

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης