κοριτσια,θελω να κανω εναν καμβα μιας φιλης,που εχει τις φωτο των παιδιων της....σκαναρισα τις φωτο-ωστε μη χαλασω τις υπαρχουσες-σε φωτογραφικο χαρτι,αλλα οταν το εβρεξα,για να το κολλησω στον καμβα.....εγινε μια καταστροφη!!!!!!!!!!!μπορει καποιος,αν γνωριζει να με βοηθησει,ωστε να τελειοποιησω επιτελους τον καμβα.........ευχαριστω πολυ...................

Προβολές: 1247

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

βεβαίως και διορθώνεται το θέμα του αντικατοπτρισμού με τον τρόπο που λέει η Λέτα.αλλά επίσης εάν θέλουμε μόνο γράμματα,χρησιμοποιώντας στον υπολογιστή μας το πρόγραμμα ζωγραφική.γράφουμε τη λέξη ή το κείμενο που θέλουμε  εκεί και μετά επιλέγουμε αναστροφή/περιστροφή και γυρίζει τις λέξεις σαν καθρέφτη. τουλάχιστον αυτό  τον τρόπο χρησιμοποιώ εγώ. .δεν ξέρω άν υπάρχει άλλος τρόπος.ας μας πει,κάποιος που ξέρει.γιατί μη νομίζετε δεν κατέχω και πολύ απο υπολογιστές.αλλά πάντως έτσι τη δουλειά μου την κάνω.

Σόφι,

όταν λες ριζοχαρτο σε ρολό τι εννοεις? Ριζοχαρτο σαν αυτο με τα μοτίβα? ή ριζοχαρτο σαν αυτο που χρησιμοποιουν οι πολιτικοι μηχανικοί?

SOFIA DHMOPOULOU είπε:

Παγώνα ελπίζω να σε φωτίσαμε και να μη σε μπερδέψαμε. Πάντως τα κορίτσια μας είναι ψαγμένα και οι πληροφορίες τους είναι πολύτιμες. Εγώ θα συμπληρώσω ότι υπάρχουν καταστήματα ειδικά στην Αθήνα (για την επαρχία δεν έχω πληροφορίες) στα οποία βρίσκει κανείς ριζόχαρτα σε ρολά και μπορεί να εκτυπώσει σε δικό του εκτυπωτή. Φωτοτυπάδικα που να τυπώνουν σε ριζόχαρτο δεν το έχω ψάξει. ΄Αλλωστε εμείς που δεν είμαστε επαγγελματίες δεν συμφέρουν όλες αυτές οι κινήσεις έχω την αίσθηση. Με τη Λέττα κάναμε το σεμινάριο αυτό και πραγματικά βγήκαν καταπληκτικές δημιουργίες με τον τρόπο που περιγράφει. Ευχαριστούμε τις φιλεναδίτσες μας για όλες τις πληροφορίες τους που πραγματικά είναι χρήσιμες σε όλες. Παραμείνετε έτσι δοτικές.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ!!!!!!!!!ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΟΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ  ΚΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΤΕ ΜΕ ΤΟΣΗ ΘΕΡΜΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΙΣ ΕΚΤΥΠΩΣΑ ΣΕ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ-ΚΑΘΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΚΤΥΠΩΤΗ-ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΙΔΑΝΙΚΕΣ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΩ ΣΤΟΝ ΚΑΜΒΑ....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ!!!ΚΑΛΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ....

Σε ευχαριστω Σόφι μου,

θα το εχω υπόψη μου .  :)

SOFIA DHMOPOULOU είπε:

Λέττα μου καλημέρα και καλή εβδομάδα. Ριζόχαρτο εννοώ αυτό με τις ίνες που χρησιμοποιούμε εμείς, καμμία σχέση με το ριζόχαρτο το λεπτό των μηχανικών, αλλά σε μεγάλα φύλλα Α3. Υπάρχουν αποθήκες χαρτιών στην Αθήνα (περιστασιακά της έχω δεί) γι΄αυτό δεν μπορώ να περιγράψω και την ακριβή διεύθυνση. Αν ψάξεις όμως θα τις βρείς είναι στα γνωστά γραφικά σοκάκια του κέντρου της Αθήνας πίσω από την πλατεία Κοραή.

Κωσταντίνα μου γεια σου και από μένα. Όταν χρησιμοποιούμε το υλικό αυτό για μεταφορά εικόνας στη πραγματικότητα δεν μας ενδιαφέρει το πάχος του χαρτιού διότι εν τέλει στο έργο σου μένει μόνο ένα "Φιλμ". Οπότε μπορείς άνετα να χρησιμοποιείς χαρτιά από εκτυπωτή (laser πάντα). Αφού λοιπόν εκτυπώνεις από τον υπολογιστή μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις την εικόνα κατοπτρική πριν την εκτύπωση οπότε όταν πας να το δουλέψεις, στο κουτί σου να βγει όπως θέλεις.

Μαρία θα ήθελα να ρωτήσω αυτό το υλικό είναι κάνει να το εφαρμόσουμε και σε κερί με χαρτί?

αυτο το θλικο σου δινει ενα λεπτο φιλμ.. δεν ξερω αν μπορεις να το καλλησεις πανω  σε κερι ,,περισοτερες πληροφοριες ομως θα μπορουν να σου δωσουν εκει οπου θα το αγορασεις

ευχαριστώ Μαρία.

Κων/να αν θέλεις να βγεί η εικόνα κανονικά θα πεις πριν την εκτυπώσεις -θέλω καθρέφτη εκτύπωση- και όλα καλά από κει και πέρα ...φιλάκια

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης