κοριτσια,θελω να κανω εναν καμβα μιας φιλης,που εχει τις φωτο των παιδιων της....σκαναρισα τις φωτο-ωστε μη χαλασω τις υπαρχουσες-σε φωτογραφικο χαρτι,αλλα οταν το εβρεξα,για να το κολλησω στον καμβα.....εγινε μια καταστροφη!!!!!!!!!!!μπορει καποιος,αν γνωριζει να με βοηθησει,ωστε να τελειοποιησω επιτελους τον καμβα.........ευχαριστω πολυ...................

Προβολές: 1303

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

ευχαριστω σοφακι μου,πρωτη φορα εκανα σκαναρισμα σε φωτογραφικο χαρτι με την παροτρυνση της υπαλληλου τυπογραφειου,επαθα μεγαλη λαχταρα.ευτυχως ημουν προνοητικη και δεν χρησιμοποιησα τις αυθεντικες!!!!!!!!!!!χιλια ευχαριστω....να σαι καλα!!!!!!!!!!!

Αγαπητη Παγώνα,

εγω θα ηθελα να σε ενημερωσω επίσης για ενα προιόν που υπαρχει για αυτον ακριβως τον σκοπο.Ονομάζεται powerprint και αυτήν την τεχνικη την διδασκει η κα. Μαριαννα Κοντοέ στο εργαστήρι της.

Επεξεργαζόμαστε τον καμβά με διάφορες τεχνικές σε συνδυασμό με Powertex, StoneArt, Powerprint, σκόνες Powercolor - Colortrix και ακρυλικά. Συνδυάζουμε επίσης την τεχνοτροπία Powerprint (υλικό μεταφοράς laser φωτοτυπίας σε διάφορες επιφάνειες) με Paperdecoration (σημύδα), χαρτιά, υφάσματα, φυσικά υλικά κ.α.

Νομίζω οτι κατι τετοιο σκεφτόσουν να φτιαξεις πανω στον πίνακα. Αυτο ονομαζεται μεταφορα φωτογραφιων επανω σε καμβα μαζί με μικτες τεχνικές.

Εαν επιτρεπεται απο το σιτε (γιατι δεν ξερω εαν επιτρεπεται τωρα αυτο που θα κανω)

http://www.powertex.gr/index.php?option=com_content&view=articl...

σου παραθέτω μια σελιδα απο το σιτε της κας Κοντοε οπου μπορεις να πας να παρακολουθήσεις τον τροπο της τεχνικης και να αγορασεις το ακριβες υλικο που θα σε   βοηθήσει στην πραγματοποιηση του εργου σου.

Καλη σου επιτυχία :)

ΕΓΩ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ,ΤΙΣ ΕΚΤΥΠΩΝΩ ΣΕ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΕΚΤΥΠΩΤΗ,LASER,ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΛΛΑΩ ΣΤΟΝ ΚΑΜΒΑ ΜΕ ΚΟΛΛΑ DECOUPAGE.ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΒΑΖΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΣΤΡΩΣΗ ΚΟΛΛΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΒΕΡΝΙΚΙ.ΜΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΕΣ!!!!!

Αυτό με τις φωτογραφίες αφού τις εκτυπώσεις στον υπολογιστή μπορείς βέβαια να τις κολλήσεις κανονικά με τον γνωστό τρόπο.η διαφορά με το υλικό μεταφοράς εικόνας,έτσι λέγεται το υλικό, και υπάρχουν διάφορες εταιρίες, στα είδη χόμπι,είναι ότι ενσωματώνεται το μοτίβο μας τέλεια στις επιφάνεις που θέλουμε σαν να ήταν χαρτοπετσέτα.ακόμα και χαρτί απο περιοδικά αλλά όχι φωτογραφίες.αυτές πρέπει να  τις βγάλουμε πρώτα φωτοτυπία.μπορούμε να  εφαρμόσουμε αυτή τη μέθοδο, σε ξύλο,ύφασμα,καμβά,κ.α.

αυτά  τα ολίγα για όσες ίσως δεν το γνωρίζουν.

ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΕΥΓΕΝΙΚΗ ΣΑΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ.......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ.....ΘΑ ΑΠΟΠΕΙΡΑΘΩ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ....ΕΛΠΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.............ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ.......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!

ναι κωνσταντίνα βγαίνει αντικατοπτρικά.

γιατί κρίμα κωνσταντίνα?

δεν υπάρχει αλλοίωση στο μοτίβο.μόνο όταν υπάρχουν γράμματα,απλά φαίνονται ανάποδα.

Σοφία θα μπορούσαμε μήπως τίς φωτογραφίες να τίς εκτυπώσουμε σε ριζόχαρτο? υπάρχει τέτοι προιόν στην

αγορά{φωτοτυπικά κέντρα , καταστήματα πού πουλάνε διάφορα χαρτιά για εκτυπωτές]?

Πάνω στο θεμα του αντικατοπτρισμου.Θα ηθελα να ενημερωσω ότι αυτο το θεμα διορθώνεται. Η δασκάλα μας ειπε οτι οταν παμε και ζηταμε στο μαγαζι την εκτύπωση Lazer να τους πουμε να μας το εκτυπώσουν καθρέπτη ετσι ωστε οταν γινει η εφαρμογή του επανω στο αντικείμενο μας να βγει κανονικα. Αυτο το θεμα αναφερθηκε οταν μιλησαμε για γραμματα. Εαν δεν ειχαν βρει λύση τοτε τα γραμματα θα βγαίνανε αναποδα επανω στα εργα μας.

Πάγωνα εαν τα εκτυπωνεις εσυ μονη σου , ψαξε στον εκτυπωτη υπαρχει η επιλογη καθρέπτης.

Αυτο δεν το γνωρίζω απλα ξέρω οτι το καθε χαρτι εχει ενα Α βάρος το οποιο το ζηταμε οταν παμε για τις εκτυπωσεις μας. Ομως δεν ξερω τα γραμμαρια, καλυτερα να αναφερθει σε αυτα μια κοπέλα με μεγαλύτερη εμπειρία απο εμενα.

Εαν βρειτε μαγαζι / ή προιόν που γινεται να το κανουμε  σε ριζοχαρτο ,παρακαλώ να μας ενημερωσετε γιατι ειναι πολυ ενδιαφέρον.

ΧΡΗΣΤΙΝΑ ΤΟΥΡΑΣΗ είπε:

Σοφία θα μπορούσαμε μήπως τίς φωτογραφίες να τίς εκτυπώσουμε σε ριζόχαρτο? υπάρχει τέτοι προιόν στην

αγορά{φωτοτυπικά κέντρα , καταστήματα πού πουλάνε διάφορα χαρτιά για εκτυπωτές]?

Το συνηθισμένο χαρτί (βλ. χαρτί φωτοτυπικού) έχεις βάρος 80 γρ. υπάρχει όμως και λεπτότερο των 60 γρ. το οποίο λέγεται χαρτί γραφής, είναι τόσο λεπτό όσο σχεδόν το ριζόχαρτο και δουλεύεται σαν ριζόχαρτο.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης