Κορίτσια καλησπέρα!!!Θα ήθελα την βοήθεια σας αν φυσικά  έχει χρησιμοποιήσει κάποια από εσάς το κρακελέ ενός συστατικού.Ακολούθησα την όλη διαδικασία κανονικά και το αποτέλεσμα για πρώτη φορά ήταν ικανοποιητικό.Μετά από δυο μήνες περίπου όμως η δεύτερη στρώση χρώματος άρχισε να ξεφλουδίζει.Τι έκανα λάθος;;;

Προβολές: 1050

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Γεια σου dimi , σε γαλβανιζε επιφανεια δεν ειναι απαραιτητο να περασεις  primer για να κανεις κρακελε, απλα σαν βαση (κατω απο το κρακελε ) θα φαινεται το γαλβανιζε χρωμα. Στα εργα μου εχω ενα τσαντακι μεταλλικο για να δεις πως περιπου θα φαινεται. Στο ξυλο της θαλασσας καλο θα ηταν να βαλεις primer  για να κλεισουν και οι ποροι και μετα να το βαψεις οπως θες. Αυτα απο την δικη μου εμπειρια. Καλη επιτυχια

dimitaim είπε:

Γεια σας και από μένα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κατι,είναι απαραίτητο το primer κατω από το κρακελέ 1συστατικού πάνω σε γαλβανιζέ επιφάνεια? Και κ'ατι ακόμα πρέπει οπωσδήποτε να περάσω primer σε ξύλο βγαλμένο από την θάλασσα?Ευχαριστώ για όλες τις

πληροφορίες που μου δώσατε.

Καλησπέρα Σοφία

Είμαι καινούργια στο φόρουμ και γενικός με την τεχνική του Decoupage, Θα ήθελα αν μπορείς να μου στείλεις και μένα προσωπικό μήνυμα με τις μάρκες για βερνίκι,τα οποία όπως αναφέρεις είναι ασφαλή για το περιβάλλον, έχω και μωράκι στο σπίτι και καταλαβαίνεις. Θα σου ήμουν ευγνώμον πολύ.  
.
SOFIA DHMOPOULOU είπε:

Ειρήνη μου οι ασφαλείς οδηγίες είναι οι εξής: Gesso στην επιφάνειά μας απαραίτητο στη συγκεκριμένη που ήταν πλαστική. Ακρυλικό χρώμα στη συνέχεια σκουρόχρωμο κατά προτίμηση προκειμένου να  βγαίνει από τα σκασίματα του κρακελέ. Αμέσως μετά το διαφανές υλικό κρακελέ που περνιέται στην επιφάνεια με πινέλο και τελευταίο το ζαχαρί ακρυλικό χρώμα ταμποναριστό με σφουγγάρι ή με πινέλο. Ντεκουπάρισμα με τη χαρτοπετσέτα μας ή το χαρτί μας στα σημεία που εχουμε επιλέξει και τέλος βερνικωμα με λούστρο πολυουρεθάνης νερού θα σου γράψω σε μήνυμα και τις μάρκες γιατί είναι ασφαλή υλικά χωρίς παρενέργειες αυτά που σου περιγράφω. Δεν πειράζει αν δεν χαλάσω δεν θα φτιάξω. Πάμε λοιπόν για τα καλύτερα.

κυρια Σοφια ειπατε κατι για βερνικωμα με λούστρο πολυουρεθάνης,, μπορειτε να μου πειτε τη μαρκα του βερνικιου? ευχαριστω

SOFIA DHMOPOULOU είπε:

Ειρήνη μου οι ασφαλείς οδηγίες είναι οι εξής: Gesso στην επιφάνειά μας απαραίτητο στη συγκεκριμένη που ήταν πλαστική. Ακρυλικό χρώμα στη συνέχεια σκουρόχρωμο κατά προτίμηση προκειμένου να  βγαίνει από τα σκασίματα του κρακελέ. Αμέσως μετά το διαφανές υλικό κρακελέ που περνιέται στην επιφάνεια με πινέλο και τελευταίο το ζαχαρί ακρυλικό χρώμα ταμποναριστό με σφουγγάρι ή με πινέλο. Ντεκουπάρισμα με τη χαρτοπετσέτα μας ή το χαρτί μας στα σημεία που εχουμε επιλέξει και τέλος βερνικωμα με λούστρο πολυουρεθάνης νερού θα σου γράψω σε μήνυμα και τις μάρκες γιατί είναι ασφαλή υλικά χωρίς παρενέργειες αυτά που σου περιγράφω. Δεν πειράζει αν δεν χαλάσω δεν θα φτιάξω. Πάμε λοιπόν για τα καλύτερα.

Εγώ βρήκα κρακελέ τις εταιρίας BERLiNG, είναι 500ml και το πήρα 13 ευρώ.

http://www.berling.gr/diakosmitika.html

Υπάρχει και άλλη εταιρία, Crackelados Jafep ζελέ κρακελαρίσματος, 750ml στα 19,90.

http://www.polychromo.gr/product.asp?catid=3491&refid=1

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΠΕΡΑΣΩ ΤΟ ΚΡΕΚΕΛΕ ΕΝΟΣ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟΥ ΑΠ ΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ   [ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΡΩΓΜΕΣ] ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟ ΑΚΡΥΛΙΚΟ;;;;;

Το κρακελέ ενός συστατικού μπορείς να το περάσεις με την ίδια λογική κατευθείαν και πάνω σε μεταλλικό αντικείμενο. Έχει επίσης πολύ ωραίο αποτέλεσμα.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης