Κορίτσια καλησπέρα!!!Θα ήθελα την βοήθεια σας αν φυσικά  έχει χρησιμοποιήσει κάποια από εσάς το κρακελέ ενός συστατικού.Ακολούθησα την όλη διαδικασία κανονικά και το αποτέλεσμα για πρώτη φορά ήταν ικανοποιητικό.Μετά από δυο μήνες περίπου όμως η δεύτερη στρώση χρώματος άρχισε να ξεφλουδίζει.Τι έκανα λάθος;;;

Προβολές: 1046

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Καλησπέρα Σοφία κι ευχαριστώ για την απάντηση.Η εφαρμογή έγινε σε πλαστική γλάστρα αφού όμως πρώτα πέρασα την επιφάνεια με gesso.Το πρώτο χρώμα που πέρασα έχει μείνει άθικτο,ξεφλούδισε το δεύτερο χέρι  χρώματος.Θα  στείλω το συντομότερο φωτογραφία γιατί το έχω δωρίσει.Σίγουρα δεν πέρασα λούστρο,το πινέλο δεν θυμάμαι αν ήταν βρεγμένο.Το δικό σου είναι σε σπρέι;Να είσαι καλά!!!

SOFIA DHMOPOULOU είπε:

Ειρήνη μου καλημέρα. ΄Εχω χρησιμοποιήσει κατά κώρον το κρακελέ του ενός συστατικού διότι μου αρέσει το ελαφρύ αποτέλεσμα που δίνει. Κατ΄αρχάς μιλάς για εφαρμογή σε ξύλινη επιφάνεια ή κάποια άλλη???Δεν μου έτυχε ποτέ να αλλοιωθεί ή να ξεφλουδίσει το χρώμα. Σίγουρα χρησιμοποίησες περισσότερη ποσότητα χρώματος απ΄αυτή που έπρεπε. Και φύσικά δεν το ασφάλισες από πάνω με λούστρο προκειμένου να μην ξεφλουδίσει. ΄Η υπάρχει και μιά λεπτομέρεια τώρα που το σκέπτομαι. Μήπως το πινέλο που χρησιμοποιήσες είχε επάνω του νερό??? Αυτά είναι τα πιθανά λάθη που μπορεί να έχουν γίνει.  Φωτογράφισέ το να το δούμε υπάρχει σχετική ομάδα με ημιτελή έργα μας και θα το σχολιάσουν και τα κορίτσια.

Το βερνίκι είναι απαραίτητο για να ασφαλίσεις τη δουλεία σου. Σε συνδυασμό δε με το ότι είναι πλαστικό άρα χωρίς πόρους, μάλλον σου έκανε τη ζημιά. Αλλά η Σοφία τα ξέρει καλύτερα αυτά...

Ευχαριστώ πολύ Σοφία μου.Σίγουρα θα ξαναπροσπαθήσω....

SOFIA DHMOPOULOU είπε:

Ειρήνη μου οι ασφαλείς οδηγίες είναι οι εξής: Gesso στην επιφάνειά μας απαραίτητο στη συγκεκριμένη που ήταν πλαστική. Ακρυλικό χρώμα στη συνέχεια σκουρόχρωμο κατά προτίμηση προκειμένου να  βγαίνει από τα σκασίματα του κρακελέ. Αμέσως μετά το διαφανές υλικό κρακελέ που περνιέται στην επιφάνεια με πινέλο και τελευταίο το ζαχαρί ακρυλικό χρώμα ταμποναριστό με σφουγγάρι ή με πινέλο. Ντεκουπάρισμα με τη χαρτοπετσέτα μας ή το χαρτί μας στα σημεία που εχουμε επιλέξει και τέλος βερνικωμα με λούστρο πολυουρεθάνης νερού θα σου γράψω σε μήνυμα και τις μάρκες γιατί είναι ασφαλή υλικά χωρίς παρενέργειες αυτά που σου περιγράφω. Δεν πειράζει αν δεν χαλάσω δεν θα φτιάξω. Πάμε λοιπόν για τα καλύτερα.

ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .. ΟΤΑΝ  ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΒΕΡΝΙΚΙ??? ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΕ .. ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ COUNTRY STYLE ΔΗΛ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΡΑΚΕΛΕ ΕΝΟΣ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΦΛΟΥΔΙΣΕ .. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ .. ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑ ΜΑΣ ΜΕ ΒΕΡΝΙΝΚΙ.

Ευχαριστώ...θα ξαναδοκιμάσω....

RIA AXELI είπε:

ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .. ΟΤΑΝ  ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΒΕΡΝΙΚΙ??? ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΕ .. ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ COUNTRY STYLE ΔΗΛ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΡΑΚΕΛΕ ΕΝΟΣ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΦΛΟΥΔΙΣΕ .. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ .. ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑ ΜΑΣ ΜΕ ΒΕΡΝΙΝΚΙ.

Το μέγεθος των ρωγμών,αν δηλαδή είναι έντονες ή πιο διακριτικές από τι εξαρτάται;

ειρήνη είπε:

Ευχαριστώ πολύ Σοφία μου.Σίγουρα θα ξαναπροσπαθήσω....

SOFIA DHMOPOULOU είπε:

Ειρήνη μου οι ασφαλείς οδηγίες είναι οι εξής: Gesso στην επιφάνειά μας απαραίτητο στη συγκεκριμένη που ήταν πλαστική. Ακρυλικό χρώμα στη συνέχεια σκουρόχρωμο κατά προτίμηση προκειμένου να  βγαίνει από τα σκασίματα του κρακελέ. Αμέσως μετά το διαφανές υλικό κρακελέ που περνιέται στην επιφάνεια με πινέλο και τελευταίο το ζαχαρί ακρυλικό χρώμα ταμποναριστό με σφουγγάρι ή με πινέλο. Ντεκουπάρισμα με τη χαρτοπετσέτα μας ή το χαρτί μας στα σημεία που εχουμε επιλέξει και τέλος βερνικωμα με λούστρο πολυουρεθάνης νερού θα σου γράψω σε μήνυμα και τις μάρκες γιατί είναι ασφαλή υλικά χωρίς παρενέργειες αυτά που σου περιγράφω. Δεν πειράζει αν δεν χαλάσω δεν θα φτιάξω. Πάμε λοιπόν για τα καλύτερα.

To μέγεθος των ρωγμών εξαρτάται από την ποσότητα του κρακελέ που έχεις βάλει και από την ώρα που το άφησες να στεγνώσει. Για μεγάλες ρωγμές βάζεις παχύ στρώμα και δεν το αφήνεις να στεγνώσει πολύ. Για λεπτές ρωγμές τα αντίθετα

Καλημέρα Λία και καλή εβδομάδα!!!Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!!

Λία είπε:

To μέγεθος των ρωγμών εξαρτάται από την ποσότητα του κρακελέ που έχεις βάλει και από την ώρα που το άφησες να στεγνώσει. Για μεγάλες ρωγμές βάζεις παχύ στρώμα και δεν το αφήνεις να στεγνώσει πολύ. Για λεπτές ρωγμές τα αντίθετα

Σοφια καλημερα , θα μπορουσες να μου συστησεις καποιο βερνικι νερου διαφανο ?  Αυτο που εχω παρει αφηνει καποια ροζ αποχρωση και μου χαλαει λιγο την οψη των εργων μου. Ευχαριστω

Κορίτσια, ασχολήθηκα με το κρακελέ της kraft,και έβγαλα άκρη. Δεν κυκλοφορεί πλέον γιατί δεν πήρε την έγκριση απο την ευρωπαΪκή ένωση. Όμως  μου είπαν,να μην το χρησιμοποιήσουμε και να το βρούμε κάπου.

Ίσως από του χρόνου να υπάρχει, χωρίς να δεσμεύονται.

Καλές δημιουργίες με ότι έχομε.

Φιλάκια.

Γεια σας και από μένα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κατι,είναι απαραίτητο το primer κατω από το κρακελέ 1συστατικού πάνω σε γαλβανιζέ επιφάνεια? Και κ'ατι ακόμα πρέπει οπωσδήποτε να περάσω primer σε ξύλο βγαλμένο από την θάλασσα?Ευχαριστώ για όλες τις

πληροφορίες που μου δώσατε.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης