Θα ηθελα να προσθέσω στο σχετικο θέμα συζήτησης "φθηνά υλικά" οτι ακομα και τα ακρυλικά χρώματα που χρησιμοποιούμε για να κάνουμε τις φωτοσκιάσεις, τα εφέ και την ζωγραφική στα decoupage μας μπορουμε να τα δημιουργήσουμε εμεις χωρις να χρειάζεται να αγοράζουμε συνέχεια σωληνάρια των 4-5€ απο τα μαγαζιά των Hobby.

Χρειαζόμαστε

1. Ειδικα μπουκαλάκια με μυτερή μύτη και ταπα που κλεινουν.

Μπορειτε να αγορασετε , ειτε μπουκαλακια οπως αυτα που βάζουν μεσα το οξυζενέ

ειτε μπουκαλάκια απο κατάστημα ειδων Hobby. Εγω ζητησα και αγορασα απο το Paco art Center κάτι μικρα διαφανα μπουκαλακια

2.Απο χρωματοπωλείο αγόρασα  σε ακρυλικη μπογιά τα 3 βασικα χρωματα . Κοκκινο , μπλε και κίτρινο καθως και ενα μαύρο. Τα πήρα σε ποσότητες τετάρτων αλλα αμα θελετε εσεις μπορειτε να τα αγοράσετε και κιλού.

3. ενα ποτήρι, ενα πινέλο, ενα μικρό πλαστικο χωνί και ενα κουταλι σουπας.

4. Εαν δεν γνωρίζουμε την δοσολογία δημιουργιας χρωματων τοτε προμηθευόμαστε απο το ιντερνετ εναν πίνακα δοσολογίας χρωμάτων που χρειαζονται για να δημιουργήσουμε καινουργια χρωματα.

Αρχείο:RYB color wheel.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=qtjvmmwEEyc&feature=related

Εκτέλεση

Με το κουταλι ρίχνουμε δόσεις χρωματων μεσα στο ποτήρι μας και ανακατεύουμε με το πινελο. Οταν το χρωμα μας αναμιχθει τελειως και παρει την αποχρωση που επιθυμουμε γεμιζουμε το σωληνάριο μας και κλεινουμε με το καπάκι.

Προσοχή δεν αραιώνουμε την μπογια με νερό.

Μετα την δημιουργία ενος χρωματος ξεπλένουμε καλα το ποτήρι και το πινέλο μας και προχωράμε στην δημιουργια του επομενου χρωματος.

.................................................................................................................

Στην αρχή θα γεμίσουμε 3 μπουκαλάκια με τα 3 πρωτογενή χρωματα κοκκινο , κίτρινο και μπλε.

Με συνδυασμό αυτών των χρωμάτων μπορούμε να δημιουργήσουμε τα δευτερεύοντα ή δευτερογενή χρωματα ως εξής:

Κιτρινο και κοκκινο = πορτοκαλι

μπλε και κιτρινο = πρασινο

κοκκινο και μπλε = μωβ

και με βάση τον πίνακα που θα εχουμε θα συνεχίσουμε για να παράγουμε τα τριτογενή χρωματα μας.

Προσοχη

Εαν ενα χρωμα μας εγινε πιο σκουρο απο αυτο που επιθυμούσαμε δεν το ανοιγουμε με ασπρο χρωμα αλλα προσθετουμε το αντιστοιχο χρωμα του δευτερογενους ανοιχτού.

Ακολουθωντας την κλιμακα των χρωματων μπορουμε να δημιουργήσουμε αμετρητους συνδυασμους χρωματων που θα τους χρησιμοποιησουμε στις δημιουργίες μας.

Προβολές: 5366

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Χρωματικός πίνακαςΚορίτσια βρήκα στο ιντερνετ ενα πινακακι με τους συνδυασμους χρωματων για την δημιουργια καινουργιων.

Ελπίζω να σας βοηθήσει.

Όλα τα χρώματα φτιάχνονται συνδυάζοντας τα τρία βασικά.

Έτσι ο συνδυασμός για να φτιάξουμε τα δευτερεύοντα (βλ. στην εικόνα εξωτερικά των βασικών) είναι:
Πράσινο = ένα μέρος μπλε + ένα μέρος κίτρινο
Μωβ = ένα μέρος μπλε + ένα μέρος κόκκινο
Πορτοκαλί = ένα μέρος κόκκινο + ένα μέρος κίτρινο

Για τις αποχρώσεις των πράσινο, μωβ και πορτοκαλί (τριτογενή χρώματα, τα οποία στην εικόνα εμφανίζονται στον εξωτερικό κύλινδρο) θα πρέπει, ανάλογα με το τι θέλουμε, να προσθέσουμε μεγαλύτερο μέρος του έντονου χρώματος για να επιτύχουμε έτσι πιο σκούρα απόχρωση του ή μεγαλύτερο μέρους του πιο ανοιχτού χρώματος για την πιο ανοιχτή απόχρωση.

Το καφέ φτιάχνεται συνδυάζοντας ίση ποσότητα ενός από τα βασικά χρώματα με το απέναντι από αυτό, στο διάγραμμα, δευτερεύον. Δηλαδή με έναν από τους πιο κάτω συνδυασμούς:
Κόκκινο + πράσινο ή Κίτρινο + μωβ ή Μπλε + πορτοκαλί .

Οι αναλογίες για μερικά από τα πιο συνήθως χρησιμοποιούμενα χρώματα είναι:

Βερικοκί = 2 μέρη πορτοκαλί + 1 μέρος Χρυσοκίτρινο (Golden Yellow)
Θαλασσί = 5 μέρη μπλε τ’ ουρανού  (Sky Blue) + 1 μέρος πράσινο του φύλλου (Leaf Green)
Burgundy =5 μέρη ροζ του τριαντάφυλλου (Rose Pink) + 1 μέρος μενεξεδί (Violet)
Παλ πράσινο = 5 μέρη κίτρινο λεμονί (Lemon Yellow) + 1 μέρος πράσινο του φύλλου (Leaf Green)
Χρώμα σκουριάς = 8 μέρη πορτοκαλί + 2  μέρη κόκκινο + 1 μέρος καφέ
Χάλκινο χρώμα = 1  μέρος Χρυσοκίτρινο (Golden Yellow) + 1 μέρος καφέ + 1 μέρος κόκκινο Χρισ/νων (Xmas-Red)
Κοραλλί = 3 μέρη ροζ του τριαντάφυλλου (Rose Pink) + 2 μέρη κίτρινο του λεμονιού (Lemon Yellow)
Λεβάντα = 5 μέρη ροζ (Pink) + 1 μέρος μενεξεδί (Violet)
Ασημί (γκρί) = 1 μέρος μαύρο (Black) + 1 μέρος μπλε (Blue)
Τυρκουάζ = 6 μέρη μπλε τ’ ουρανού (Sky Blue) + 1 μέρος κίτρινο του λεμονιού (Lemon Yellow)
Μωβ, λιλά ή μενεξεδί = 5 μέρη ροζ του τριαντάφυλλου (Rose Pink) + 2  μέρη πορτοκαλί + 2  μέρη κόκκινο + 2  μέρη μαύρο (Black)
Δαμασκηνί = 1 μέρος μενεξεδί (Violet) + μια ιδέα κόκκινο Χρισ/νων (Xmas-Red)
Χρυσό = 10 μέρη κίτρινο του λεμονιού (Lemon Yellow) + 3  μέρη πορτοκαλί + 1 μέρος κόκκινο
Ερυθροκαστανό = 4 μέρη κόκκινο (Red Red) + 2  μέρη Burgundy
Πράσινο βρύων = 2 μέρη μενεξεδί (Violet) + 3  μέρη κίτρινο του λεμονιού (Lemon Yellow)
Ναυτικό μπλε = 1 μέρος μπλε τ’ ουρανού (Sky Blue) + 1 μέρος μενεξεδί (Violet)
Πράσινο σταφυλιών = 1 μέρος μπλε τ’ ουρανού (Sky Blue) + 6 μέρη (Rose Pink)
Κόκκινο βατόμουρων = 3 μέρη ροζ του τριαντάφυλλου (Rose Pink) + 1 μέρος  κόκκινο Χρισ/νων (Xmas-Red)
Κόκκινο ρουμπινιού = 1 μέρος κόκκινο (Red Red) + μια ιδέα μαύρο

Ευχαριστούμε Λέτα,πολύ ενημερωτικό.

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις πολύτιμες συμβουλές σας!!!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.

Γειά σας. Ειμαι νεο μέλος. Ειδα αυτη την συζητηση με το χρώμα. Αν μπορουσατε να μου στειλετε ένα μυνημα που μπορώ να βρώ οδηγό για αναλογιές αποχρώσεων θα με βοηθουσατε πολυ. Ειχα βρεί καποια στιγμη μάλλον σε καποια συζητηση αλλα δεν θυμάμαι κ δεν μπορώ να το βρώ... Ευχαριστώ.

Μπράβο σου.Θα σε ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου, για τις πολύτιμες πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας.

Δυώ μου,

τι οδηγό εννοεις? Παραπάνω εχω αναρτήσει τον βασικο και μετα το κειμενο με τους συνδυασμους για να γίνουν προσμήξεις/ αποχρώσεις καινουργιων χρωμάτων.

Δυώ είπε:

Γειά σας. Ειμαι νεο μέλος. Ειδα αυτη την συζητηση με το χρώμα. Αν μπορουσατε να μου στειλετε ένα μυνημα που μπορώ να βρώ οδηγό για αναλογιές αποχρώσεων θα με βοηθουσατε πολυ. Ειχα βρεί καποια στιγμη μάλλον σε καποια συζητηση αλλα δεν θυμάμαι κ δεν μπορώ να το βρώ... Ευχαριστώ.

Τιποτα Σμαράγδα μου , χαρα μου.

Τι κάνεις? Χαθήκαμε?  ;)
Tζαναβαρη Σμαραγδα είπε:

Μπράβο σου.Θα σε ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου, για τις πολύτιμες πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2018   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης