Θα ηθελα να προσθέσω στο σχετικο θέμα συζήτησης "φθηνά υλικά" οτι ακομα και τα ακρυλικά χρώματα που χρησιμοποιούμε για να κάνουμε τις φωτοσκιάσεις, τα εφέ και την ζωγραφική στα decoupage μας μπορουμε να τα δημιουργήσουμε εμεις χωρις να χρειάζεται να αγοράζουμε συνέχεια σωληνάρια των 4-5€ απο τα μαγαζιά των Hobby.

Χρειαζόμαστε

1. Ειδικα μπουκαλάκια με μυτερή μύτη και ταπα που κλεινουν.

Μπορειτε να αγορασετε , ειτε μπουκαλακια οπως αυτα που βάζουν μεσα το οξυζενέ

ειτε μπουκαλάκια απο κατάστημα ειδων Hobby. Εγω ζητησα και αγορασα απο το Paco art Center κάτι μικρα διαφανα μπουκαλακια

2.Απο χρωματοπωλείο αγόρασα  σε ακρυλικη μπογιά τα 3 βασικα χρωματα . Κοκκινο , μπλε και κίτρινο καθως και ενα μαύρο. Τα πήρα σε ποσότητες τετάρτων αλλα αμα θελετε εσεις μπορειτε να τα αγοράσετε και κιλού.

3. ενα ποτήρι, ενα πινέλο, ενα μικρό πλαστικο χωνί και ενα κουταλι σουπας.

4. Εαν δεν γνωρίζουμε την δοσολογία δημιουργιας χρωματων τοτε προμηθευόμαστε απο το ιντερνετ εναν πίνακα δοσολογίας χρωμάτων που χρειαζονται για να δημιουργήσουμε καινουργια χρωματα.

Αρχείο:RYB color wheel.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=qtjvmmwEEyc&feature=related

Εκτέλεση

Με το κουταλι ρίχνουμε δόσεις χρωματων μεσα στο ποτήρι μας και ανακατεύουμε με το πινελο. Οταν το χρωμα μας αναμιχθει τελειως και παρει την αποχρωση που επιθυμουμε γεμιζουμε το σωληνάριο μας και κλεινουμε με το καπάκι.

Προσοχή δεν αραιώνουμε την μπογια με νερό.

Μετα την δημιουργία ενος χρωματος ξεπλένουμε καλα το ποτήρι και το πινέλο μας και προχωράμε στην δημιουργια του επομενου χρωματος.

.................................................................................................................

Στην αρχή θα γεμίσουμε 3 μπουκαλάκια με τα 3 πρωτογενή χρωματα κοκκινο , κίτρινο και μπλε.

Με συνδυασμό αυτών των χρωμάτων μπορούμε να δημιουργήσουμε τα δευτερεύοντα ή δευτερογενή χρωματα ως εξής:

Κιτρινο και κοκκινο = πορτοκαλι

μπλε και κιτρινο = πρασινο

κοκκινο και μπλε = μωβ

και με βάση τον πίνακα που θα εχουμε θα συνεχίσουμε για να παράγουμε τα τριτογενή χρωματα μας.

Προσοχη

Εαν ενα χρωμα μας εγινε πιο σκουρο απο αυτο που επιθυμούσαμε δεν το ανοιγουμε με ασπρο χρωμα αλλα προσθετουμε το αντιστοιχο χρωμα του δευτερογενους ανοιχτού.

Ακολουθωντας την κλιμακα των χρωματων μπορουμε να δημιουργήσουμε αμετρητους συνδυασμους χρωματων που θα τους χρησιμοποιησουμε στις δημιουργίες μας.

Προβολές: 5365

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου Λέττα. Κάπως έτσι προσπαθώ κι εγώ να εξυπηρετηθώ με τα χρώματα. Θα ήθελα να προσθέσω ότι καλό θα ήταν να προμηθευτούμε και ώχρα, την οποία δύσκολα μπορούμε να φτιάξουμε και την χρησιμοποιούμε επίσης για να φτιάξουμε χρώμα πράσινο-λαδί όταν αναμιγνύεται με μαύρο. Επίσης, χρήσιμη είναι και μια κεραμιδή απόχρωση που μας δίνει σε ανάμιξη με το μαύρο διάφορες αποχρώσεις του καφέ.

Εμένα πάλι καημός μου είναι ένα καφέ. Το ατόφιο καφέ όμως. Του κορμού του δέντρου. Όλα τα καφέ του εμπορίου είναι ή κεραμιδί ή σοκολά ή κοκκινίζουν κάπως...Λέττα μου τα φωτα σου θέλω.

Κωσταντίνα μου το καφέ φτιάχνεται απο κοκκινο + μπλε + πρασινο (μην βαλεις ομως πολύ κοκκινο γιατι μετα θα γινει μελιτζανί!). Ομως επειδη δεν μπορω να ξερω ακριβώς τι τονο εννοεις εαν το θελεις προς το ανοιχτο τοτε θα βαλεις λιγη ωχρα και αυτομάτος θα ανοίξει εαν πάλι ψάχνεις ενα σκουρο καφέ τοτε φτιαχνεις κανονικα το σοκολά και προσθετεις μεσα λίγο μαύρο. Για εναν κορμο του δενδρου εγω θα χρησιμοποιουσα 4 διαφορετικες αποχρωσεις . Αρχικα θα το εβαφα ολο σοκολά μετα απο την πλευρα που ορίζεται οτι ερχεται το φως στο σχέδιο μας  θα του προσθετα σε μερικα σημεια λιγη ωχρα και απο την αλλη πλευρα που ειναι το σκοτάδι θα προσθετα στην καφέ μπογιά  μου λίγο πράσινο και μετα πανω στο decoupage μου θα εβαφα την πλευρα που υποτίθεται οτι ειναι στο σκοταδι και μετα θα εβαζα επιλέον μεσα στο καφέ+πρασινο και μια σταλια μαυρο και θα εκανα το περίγραμα του δενδρου απο την πλευρα του σκοτεινου για να φανει περισσοτερο οτι απο εκει δεν εχει φως.

Επισης οπως γραφει σωστά  και η Καλλιρρόη υπαρχουν χρωματα που ειναι δύσκολο να φτιαξουμε γιαυτο και αναγκαστικα καλύτερα να τα αγοράσουμε απαραίτητα ειναι η ώχρα και το κεραμιδί ή μπρίκ γιατι μας βοηθουν κατα πολυ στη δημιουργια κλιμακας αλλων χρωματων.

Δυσκολα χρωματα που δεν φτιαχνονται και μαλλον καλυτερα να τα αγοράσουμε ειναι το τιρκουαζ της θαλασσας, το ματζέντα , το φωτεινο κοραλί, το φωτεινο καθαρό μωβ και γενικα ολα τα φωσφορούχα.

Επισης καλο θα ειναι να εχουμε ενα κόκκινο πορφυρό (Πορφύρα). Δεν εχω αγορασει απο χρωματοπωλειο αλλα νομίζω οτι υπάρχει γιατι το εχω δει βαμμένο σε τοίχο σπιτιου. Προσοχη εννοω το πορφυρό και οχι το σκουρο κόκκινο ντοματί.

Αμα πατε στο χρωματοπωλειο καλύτερα ζητήστε να δειτε το δειγματολόγιο και μην τους πειτε γενικα τα χρωματα. Εαν τα διαλεξετε εσεις ειναι σίγουρο οτι θα βγούνε καλύτερα.

Επίσης να προσθέσω οτι εχω κανει το πειραμα να αναμειξω σκονη αγιογραφιας με πλαστικο και δυστυχως δεν μου βγήκε πολύ πετυχημενο γιαυτο και εγραψα οτι καλύτερα να αγορασουμε ατοφιο ετοιμο πλαστικο χρωμα.

Επισης πιστευω οτι σίγουρα θα το ξερετε ποτε δεν αναμυγνύουμε πλαστικο με χρωματα λαδιού-νεφτιού γιατι πολύ απλα δεν θα εννοποιηθουν να κανουν μίξη. Νερο με λαδι δεν ενωνεται!

Αυτα προς το παρον.

Οτι αλλο θελετε ρωτήστεμε.   :)

Πραγματικά πολυ σημαντικό και ενδιαφέρον το θέμα σου Λέττα!!!!!Επειδή είμαι καινούργια ....έχω περάσει το βασικό σεμινάριο...πάω πολύ καλά σε όλες τις τεχνικές ...έχω αγοράσει όλα τα βασικά χρώματα αλλά δεν τολμάω να κάνω φωτοσκιάσεις.... τις φωτοσκιάσεις είναι καλύτερα να τις κάνουμε με σφουγγαράκι ή με πινέλο??????και όταν λες πλαστικό χρώμα εννοείς ακρυλικό??????γιατί εκτός απ αυτά που πήρα απ το hobby πήρα και ένα μπεζ κραφτ ακρυλικό από χρωματοπωλείο ....έχω και πλαστικό οικολογικό που έχει μείνει απο πέρυσι που βάψαμε το σπίτι....αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω ???Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γεια σου Κυριακή

καλως ηρθες και εσύ στην παρέα  μας :)

1.Σχετικα με τις φωτοσκιάσεις, εγω εχω διδαχθει οτι χρησιμοποιούμε πινέλο ή σφουγγάρι ανάλογα τι φτιαχνουμε. Π.Χ. εαν φτιαχνω ξυλινο αντικειμενο θα χρησιμοποιήσω πινέλο εαν παλι φτιαχνω γυαλί τοτε εκει θα χρησιμοποιήσω σφουγγαράκι.Καλύτερα ομως να σου απαντήσει και μια πιο εμπειρή απο εμενα κοπέλα γιατι και εγω ειμαι σχετικά καινουργια σε αυτο το χόμπυ. Αυτον τον καιρό εγώ παρακολουθώ "Μικτες τεχνικες μαζί με decoupage πάνω σε καμβά".Μάθημα περισσοτερο σχετικό με την ζωγραφική που εχω διδαχθεί στο παρελθόν απο εργαστήρι "σχολης καλών τεχνών".

2.Το τι ειδος μπογιας θα αποφασισει καποιος να χρησιμοποιήσει αποτελει καθαρά προσωπική του επιλογή.(και φυσικα της τσέπης του!!!!!!σε αυτους τους καιρους που ζουμε!!)

Εγω λογο ζωγραφικης εχω διδαχθει και χρησιμοποιώ σκονη αγιογραφίας διαλυμένη σε πρωτη βάση πλαστικου. Η Μαγια διδάσκει οτι μπορειτε να αγοράζετε και βαφες της Kraft απο την αλλη η Βαρβάρα λέει οτι τα χρωματα που δεν ειναι Hobby κιτρινίζουν πιο ευκολα.Εγω παλι εχω πίνακες 10ετιας με σκονη αγιογραφιας οπου η ποιότητα δεν εχει αλιωθεί στο ελάχιστο! Οπως καταλαβαίνεις εσύ θα αποφασίσεις. Πάντως τα περισσοτερα κορίτσια νομίζω ότι οπως και εσύ εχουν αγοράσει μια μιξη απο μικρά σωληνάρια μαζί με μεγαλα κουτια κιλού με χρωμα απο χρωματοπωλειο. Οτι παντως  και να χρησιμοποιήσεις ο κύριος κανονας ειναι :να εχει καλη ποιότητα ετσι ωστε το χρωμα να εχει καλη συνοχη και συνεπως καλή καλυπτικοτητα. Σε αυτο που με ρωτας σου απανταω οτι εαν το πλαστικο που εχεις ειναι ακόμα σε καλή κατάσταση και καλης ποιότητας πιστευω οτι κανει. Εγω προσωπικα χρησιμοποιώ οπως και εσύ σωληνάρια μαζί με χρωματα Kraft και επιπλέον σκονη αγιογραφιας, (ομως δεν συνιστω να αγορασετε γιατι ειναι δυσκολη στην μίξη).

Συγκεκριμένα να σας πω οτι το ακρυλικό/χρωμα στα κουτια του κιλού φτιάχνετε οπως σας εγραψα και πιο πανω απο σκονη αγιογραφιας που εχει δυαλυθει σε βάση ακρυλικου. Ακριβως το ιδιο ειναι και τα σωληνάρια απλα εχει διαφορα μονο στην πυκνοτητα της βαφής. Τα δύσκολα χρωματα που σας εγραψα οτι καλυτερα να τα αγοράσετε ετοιμα περιλαμβάνουν ακρυλικο μαζί με ποσότητα υδραργύρου οπου εχει μπει για να δημιουργηθει η συγκεκριμένη φωτεινοτητα/τονος του χρωματος.

Συνεπως : οτι πλαστικο χρωμα ειναι καλής ποιότητας = Μας κανει.

Γεια σου Λέττα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μας δίνεις, είναι καταπληκτικές, πες μου όμως αυτή η πρώτη βάση πλαστικού τί είναι και από που θα την πάρω;

καλησπερα ,κοριτσια .Και εγω χρησιμοποιω ακρυλικα και τα ασπρο παντα με το κιλο απο χρωματοπωλειο.Ακρυλικα παιρνω μεγαλα σωληναρια και εχω χρησιμοποιησει και χρωματοπωλειου οταν ξεμενω απο λεφτα (εχω στην αποθηκη καποια που ειχαν περισεψει απο την ανακαινηση που καναμε ) μια χαρα ηταν .Μαλιστα εχω παρει και κρακελε απο χρωματοπωλειο μου φανηκε πιο καλο απο το μικρα βαζακια που χρυσοπληρωνουμε (ειδικα εδω στα χανια )

Ρούλα,

την πρωτη βάση πλαστικου την αγοράζουμε ειτε απο χρωματοπωλειο ειτε απο τα καταστήματα των ζωγράφων (οχι hobby stores!!! αλλα ζωγράφων) κατω στην αθήνά πίσω απο το Πολυτεχνειο.Η πρωτη βάση πλαστικου πωλειται σε συσκευασια του κιλου μέσα σε συσκευασια πλαστικη οπως πούλανε την ατλακολ κόλλα και μαλιστα στην υφή μοιάζει με ατλακολ.  Αλλα γιατί θέλεις να την παρεις? Θα αγοράσεις σκόνες αγιογραφίας? Εγω για πιο μεγάλη ευκολία προτεινα να αγοράσετε μικρά τεταρτα πλαστικου . Πάρτε τα βασικα χρωματα κοκκινο, μπλε και κίτρινο. Αυτα συνδυάστετα και φτιαξτε απο αυτά αλλα εξτρα. Επισης οπως γράφω και παραπάνω αγοραστε ασπρο, μαυρο, ωχρα και κεραμιδι κοκκινο που θα σας βοηθήσουν σε αλλες εξτρα συνδυασμους χρωματων.

Ρούλα Καρασούλα είπε:

Γεια σου Λέττα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μας δίνεις, είναι καταπληκτικές, πες μου όμως αυτή η πρώτη βάση πλαστικού τί είναι και από που θα την πάρω;

Μπραβο Κατερίνα ,

και εγω εχω αγοράσει κρακελέ κιλού.Το εχω πάρει απο την εταιρεια kraft. To κιλο το αγόρασα 22€ ομως η ποσότητα του ειναι 1000γρ. Δηλαδη εχω γλιτώσει 80 ευρω που θα έδινα εαν αγόραζα συνέχεια την μικρή συσκευασια των 100γρ. απο τα χομπυ καταστήματα.

Επ'ευκαιρίας θα ηθελα να ρωτήσω εσας που γνωρίζετε εαν καποια απο εσας εχει βρει σε συσκευασία του κιλού το κρακελε 2 συστατικων. Εχω ρωτησει πολλα χρωματοπωλεια αλλα ακομα δεν το εχω βρει. Καποιος μου ειχε πει οτι η Berling εχει αλλα δυστυχως στα μαγαζια που ρωτησα δεν το ειχαν .

Γνωρίζετε κάτι ?

katerina είπε:

καλησπερα ,κοριτσια .Και εγω χρησιμοποιω ακρυλικα και τα ασπρο παντα με το κιλο απο χρωματοπωλειο.Ακρυλικα παιρνω μεγαλα σωληναρια και εχω χρησιμοποιησει και χρωματοπωλειου οταν ξεμενω απο λεφτα (εχω στην αποθηκη καποια που ειχαν περισεψει απο την ανακαινηση που καναμε ) μια χαρα ηταν .Μαλιστα εχω παρει και κρακελε απο χρωματοπωλειο μου φανηκε πιο καλο απο το μικρα βαζακια που χρυσοπληρωνουμε (ειδικα εδω στα χανια )

Λέτα ευχαριστώ...ρωτάω γιατί κάποτε πήγα να μάθω αγιογραφία δεν μου άρεσε και έτσι εχω τις σκόνες!!!!!!!!!

ΑΑ! Ε! τοτε εαν εχεις τις σκονες δεν χανεις τιποτα, ισα ισα θα της χρησιμοποιήσεις να μην πανε και χαμενες. Στην αγιογραφια με τι τις δυαλύατε? με αυγό?

Ρούλα Καρασούλα είπε:

Λέτα ευχαριστώ...ρωτάω γιατί κάποτε πήγα να μάθω αγιογραφία δεν μου άρεσε και έτσι εχω τις σκόνες!!!!!!!!!

Ναι με αυγό.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2018   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης