Με αφορμή τα χειροτεχνικά σκέφτηκα να φτιάξουμε αυτή τη συζήτηση όπου μπορούμε να αναρτούμε ότι εκδήλωση σχετική με χειροτεχνία μάθουμε, ώστε να ενημερωνόμαστε όλες!

Προβολές: 3967

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Σοφία μου έχεις δίκιο για το ΓΑΙΑ πήγα και εγώ χθές για να δώ τί παίζει και ξενέρωσα τελείως έως απογοητεύτηκα!Που θα χωρέσουν τα δικά μου τα πράγματα σε τόσο μικρό μέρος?Οι περισσότεροι εκεί έχουν
κοσμήματα που πιάνουν λίγο χώρο!προσπαθώ να εφεύρω τρόπους να τα χωρέσω.Ειπαν βέβαια ότι αυτοί που
έχουν ογκώδη αντικείμενα θα είναι οπωσδήποτε σε τοίχο.Για να δούμε πως θ αντέξω τόσες ώρες.Ολοι πάντως ηταν δυσαρεστημένοι απο τήν εταιρία.Οσον αφορά το άλλο μπαζάρ πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω και αυτοί δίνουν τον ίδιο χώρο! τέλος πάντων ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά.Οσο για το μαγαζί είναι

πολύ εύκολο αν μπείς απέναντι απο το ΜΕΝΤΙΤΕΡΑΝΕ το ξενοδοχείο.

λοιπον πηγα σημερα στην αριστοτελους 8 και ειδα τα εργα των κοριτσιων...ντεκουπαζ εχουν 5 κοριτσια εκει ..τα εργα τους πολυ ωραια αλλα οι τιμες εξωφρενικες..

συγκεκριμενα ενα μαξιλαρι ντεκουπαζ που  η ιωαννα το πουλόυσε στο παζαρι 20 ε εκει ειχε το ιδιο κ δικο της τιμη 37ε

μαλλον το μαγαζι  βαζει  ψηλες τιμες...

Εγω κορίτσια πηγα την περασμένη εβδομαδα στο γερμανικο κολλέγιο και  εκει ακριβως εκαναν το ιδιο. Οι τιμες δεν ηταν απλα απλησιαστες αλλα ούτε καν σκεφτοσουν να παρεις κατι. Κατι στεφάνια (ο ΘΕΟΣ να τα κανει χριστουγεννιατικα!!) μιλάμε για πολυ χάλια τα πουλούσανε 25 και 35 ευρω!!!! Και απορω με τον κοσμο που πηγαινε και τα αγοραζε τετοιο μαυρο χάλι που ηταν. Εφυγα εχωντας ψωνισει 2-3 γλυκα και ενα πανι κουζίνας που και αυτο το πηρα θεωρητικα πολυ ακριβά 5 ευρω .

Γιατι τα εχουν τοσο ακριβα στα γερμανικα σχολεία???!!!

Και να θελεις να βοηθησεις με τετοιες τιμες που να μπορείς??!!

αντιθετα στις κουμπαραδες που συμμετειχα οι τιμες σε αρκετα ηταν παρα πολυ χαμηλες..μιλαμε οτι πανω απο τους μισους κουμπαραδες που ταν 940 ηταν με 1ε κ 2ε...τοσο που  πολλοι αδικηθηκαν .ακουσα κοπελα  να λεει που εκανε εναν κουμπαρα  κ τον εβαλαν 6ε οτι μονο  5ε ειχε παρει την δαντελα...

η δικη μου βαλιτσα που την δουλευα καπου 10-12 ωρες την εβαλαν 8ε κ πηγα την αλλαξα την τιμη την εκανα 10ε κ ειπα αν δεν πουληθει θα την αγορασω εγω.. τοσο  κοπο εκανα περα απο τα υλικα...πουληθηκε στα εγκαινεια...οπως κ το μπουκαλι μου...κ γενικα ξεπουλησα.

γενικα πουληθηκε πολυ πραγμα...αλλα σκεφτομαι τι πηρε το παιδικο χωριο μια που τα περισσοτερα ηταν πολυ υποτιμημενα εκτος απο οτι ηταν ζωγραφισμενο η με γυψο κ γυψογαζα..εκεινα ειχαν κανονικες τιμες...το ντεκουπαζ ηταν πολυ υποτιμημενο σε τιμες κατα την αποψη μου..

τελος παντων ελπιζω να μαζευτηκε σεβαστο ποσο να βοηθησει τα παιδακια....αλλα εγω αλλη φορα τοσο κοπο  και χρονο δεν ξανακανω ...για παζαρι....τουλαχιστον με ντεκουπαζ..

εγω συμμετείχα σε bazaar , κσι μια μέρα πιο μπροστά η υπευθυνη του bazaar,μαζεψε τους συμμετέχοντες και μας είπε  να βάλουμε τιμές ,χωρίς να υποτιμούμε την δουλειά μας, αλλα ουτε και να γδάρουμε το καταναλωτικό κοινο.

.Συμφωνησαμε λοιπόν να αξιολογήσουμε τα κομμάτια ,σύμφωνα με το κόστος των υλικών ,τις ώρες που αναλώσαμε και να βγάλουμε ένα μέσο όρο.Τελικά πουλήθηκαν όλα τα κομμάτια και ήταν κάτι που μας εξέπληξε λόγω των δυσκολων στιγμών που διανύουμε όλοι.

Σήμερα έμαθα ότι : το Σάββατο και την Κυριακή 19-20 Ιανουαρίου στις 10πμ.-10μμ. η Χειροτέχνικα στο κτίριο The Hub, Αλκμήνης 5 (στο Γκάζι)  έχει έκθεση και παρουσιάσεις. Νομίζω οτι θα έχει ενδιαφέρων.

και εγώ πιστεύω ότι θα έχει ενδιαφέρον εδώ μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα των παρουσιάσεων

http://www.xeirotexnika.gr/%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%...

Tζαναβαρη Σμαραγδα είπε:

Σήμερα έμαθα ότι : το Σάββατο και την Κυριακή 19-20 Ιανουαρίου στις 10πμ.-10μμ. η Χειροτέχνικα στο κτίριο The Hub, Αλκμήνης 5 (στο Γκάζι)  έχει έκθεση και παρουσιάσεις. Νομίζω οτι θα έχει ενδιαφέρων.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΛΟΓΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΧΘΕΣΙΝΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ.ΑΝ ΠΗΓΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΣ ΜΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ....

Κορίτσια δεν ξέρω αν κάποιες μένουν προς Νίκαια, Κορυδαλλό μεριά, αλλά έλαβα ένα μέιλ από το Δήμο Κορυδαλλού που έχει κάποια δωρεάν σεμινάρια στο πνευματικό του κέντρο. Αφορούν κάποια ιστορικά γεγονότα αλλά και δύο που αφορούν κατασκευές. Συγκεκριμένα παραθέτω το απόσπασμα όπως το έλαβα:

Σεμινάρια Τέχνης, από την εικαστικό κ. Κάλλια Παπαθεοδώρου.

Σάββατο 16/2/2013 κατασκευή βενετσιάνικης μάσκας, ώρες 10.00 – 12.00 π.μ.

Σάββατο 30/3/2013 κατασκευή υφαντού, ώρες 10.00 – 12.00 π.μ.

Απ' ότι μου γράφουν είναι εντελώς δωρεάν και για όσους παρακολουθήσουν δίδονται βεβαιώσεις παρακολούθησης όποιον θα μπορούσε να ενδιαφέρει μια τέτοια βεβαίωση.

Η διεύθυνση του πνευματικού κέντρου όπου θα τελεστούν τα σεμινάρια είναι:

Γρ. Λαμπράκη και Καρυταίνης, Κορυδαλλός, 3ος όροφος

Πληροφορίες – Εγγραφές

Αρχοντία Παπαδοπούλου: 693  10 86 458

Δήμος Κορυδαλλού: 210 4990410

Μπορούμε και εμεις εαν δεν ειμαστε απο τον ιδιο δήμο?

Νομίζω πως ναι. Κι εγώ ανήκω σε άλλο δήμο (Νίκαιας) και μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα στις εκδηλώσεις του Κορυδαλλού. Θα πάρω, όμως, ένα τηλέφωνο να κλείσω θέση για μένα έτσι κι αλλιώς για τις βενετσιάνικες μάσκες και θα σας ενημερώσω

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

© 2019   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης