Καλησπέρα σε όλες,

τις εβδομάδες που πέρασαν όπως σας είχαμε ενημερώσει και προ καιρού έφαγα αρκετό χρόνο στο κομμάτι των φωτογραφιών σε μια προσπάθεια να τις καθαρίσω αφαιρώντας τις πολλαπλές επαναλήψεις του ίδιου έργου. Καθώς λοιπόν τριγυρνούσα ανάμεσα σε παλιές και νεότερες φωτογραφίες είδα και θυμήθηκα παλιές και αγαπημένες μου δημιουργίες άλλων μελών, αλλά είδα και ξανά και αρκετές που το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα μόλις τις είδα ήταν: "Μας πως είναι δυνατόν να ανέβασε τέτοια φωτογραφία;;;"  Βέβαια δεν αναφέρομαι στο έργο αυτό καθ' αυτό που απεικονιζόταν, αλλά στη ποιότητα της φωτογραφίας. Είδα φωτογραφίες που κάθε άλλο παρά αναδείκνυαν και διαφήμιζαν τα έργα που εικονίζονταν.  Φωτογραφίες θαμπές, κουνημένες, σκοτεινές και άλλα πολλά. Καλώς ή κακώς οι φωτογραφίες που ανεβάζουμε, όχι μόνο εδώ αλλά οπουδήποτε παίζουν μεγάλο ρόλο διότι μέσω αυτών διαφημίζουμε τη δουλειά μας. Αν οι φωτογραφίες μας δεν είναι προσεγμένες τότε δύσκολα θα σταθεί κανείς αρκετά για να θαυμάσει ένα έργο.

Γι'αυτό και πήρα την απόφαση να καταγράψω όλα τα στραβά που είδα και μάλιστα με ένα πιο κωμικό τόνο, όχι για να κοροϊδέψω ή να ειρωνευτώ κάποιον (άλλωστε δεν εξαιρώ τον εαυτό που από την ομάδα και εννοείτε πως δεν αναφέρομαι σε κανένα προσωπικα) αλλά πιο πολύ διότι πιστεύω ότι έτσι τα λάθη που θα διαβάσετε θα σας μείνουν πιο έντονα στη μνήμη σας και έτσι θα τα αποφεύγετε από εδώ και πέρα. Να σημειώσω επίσης ότι οι φωτογραφίες που χρησιμοποιώ για παραδείγματα είναι δικές μου και απεικονίζουν δικά μου έργα. Πάμε λοιπόν!

Λάθος #1: "Τα γυαλιά για να βλέπω κοντά που τα έβαλα;"

Τα βασικότερο και ίσως πιο κοινό λάθος όλων. Η εστίαση. Το Α και το Ω σε μια φωτογραφία είναι να έχει εστιάσει σωστά ο φακός και να μην είναι θαμπή η φωτογραφία. Άμα βγει θαμπό ή κουνημένο το έργο, πως θα το δείξουμε στους άλλους;;;

Προσέχουμε λοιπόν πάντα να είμαστε στη σωστή απόσταση και η μηχανή να έχει εστιάσει. Είναι πολύ χρήσιμο για αυτό το λόγο να έχουμε ένα μικρό τρίποδο.

Λάθος 2#: "Ποιός έσβησε πάλι τα φώτα;"

Ο λάθος φωτισμός είναι μαζί με την εστίαση οι πρωτοπόροι των λαθών. Νομίζω ότι ένας από τους βασικούς λόγους που συμβαίνει αυτό είναι η ανυπομονησία. Μόλις τελειώσουμε ένα έργο θέλουμε να το φωτογραφίσουμε επί τόπου. Αυτό σημαίνει τη λήψη φωτογραφιών με πολύ κακό φωτισμό (πχ. νύχτα στο σπίτι μας κάτω από ένα πολύ αμυδρό φως) που έχει ως αποτέλεσμα σκοτεινές φωτογραφίες που στερούν από το έργο μας  τη μισή του και παραπάνω αξία και αφήνουν το θεατή παγερά αδιάφορο.

Φροντίστε όταν φωτογραφίζετε τα έργα σας να έχετε άπλετο και ομοιόμορφο φως στο χώρο. Ο καλύτερος τρόπος για να ξεπεράσετε αυτό το πρόβλημα είναι να φωτογραφίζεται τα έργα σας έξω στο μπαλκόνι στο φως της ημέρας και μάλιστα όχι απευθείας στον ήλιο αλλά στη σκιά

Λάθος #3: "Ο 'Ήλιος λάμπει μες τα μάτια σου..."

Αυτό το λάθος είναι τις περισσότερες φορές απότοκο του λάθους Νο2. Όταν χρησιμοποιούμε φλας προσέχουμε να μην αντανακλά πάνω στο έργο διότι η αντανάκλαση ουσιαστικά κρύβει εν τέλει το μοτίβο και τελικά μόνο το έργο μας δεν μπορεί να δει κάποιος. Αυτός είναι άλλος ένας λόγος γιατί είναι καλύτερα να φωτογραφίζουμε στο φως της ημέρας.

Λάθος #4: "Ο εκτός τόπου και χώρου..."

Άλλο ένα πολύ σύνηθες λάθος, είναι ότι δεν δίνουμε βάση που τοποθετούμε το έργο μας για να το φωτογραφήσουμε. Το 'πολύβουο' υπόβαθρο κάνει τη φωτογραφία πολύ πιο κουραστική και στερεί από το έργο μας το κεντρικό ρόλο που το αξίζει θέτοντάς το απλώς ως ένα αντικείμενο ανάμεσα σε άλλα. Οπότε, δεν φωτογραφίζουμε ποτέ ξανά έργο μας πάνω στο εμπριμέ καρεδάκι και μπροστά από το βάζο με τα λουλούδια που έχει δίπλα του το τασάκι και ένα πακέτο τσιγάρα και στα αριστερά το μπιμπελό που μας έκαναν δώρο πέρυσι στη γιορτή μας και παραπίσω φαίνεται ο ωραίος μας καναπές και η τηλεόραση δίπλα στο σκρίνιο την ώρα που έχει ειδήσεις η ΝΕΤ!

Φροντίζουμε να βάζουμε το έργο μας πάνω ένα μεγάλο κομμάτι πανί μονόχρωμο και κατά προτίμηση σε χρώμα αντίθετο από το βασικό χρώμα του έργου, έτσι ώστε το μοναδικό αντικείμενο που θα απεικονίζεται να είναι το έργο μας.

(Ναι, γίνεται ο κακός χαμός αυτή τη στιγμή στο τραπέζι του σαλονιού μου...δημιουργία χωρίς χάος δε γίνεται! Μη μου πείτε ότι δεν σας τράβηξε το μάτι ο χαμός από πίσω!)

Λάθος #5: "Πάρ' το λίγο δεξιά"

Φροντίζουμε να τραβάμε φωτογραφία από τη σωστή οπτική γωνία και στην εικόνα να φαίνεται ολόκληρο το έργο μας. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση κουτιών που επειδή η φωτογραφία έχει τραβηχτεί κάθετα από πάνω νόμιζα ότι ήταν κάδρα μέχρι που διάβασα τα σχόλια.

Λάθος #5+1: "Ο γιαλός είναι στραβός ή στραβά αρμενίζουμε;"

Αυτό νομίζω ότι ίσως είναι το λάθος που με ενοχλεί πιο πολύ από όλα και ας μην είναι το μεγάλο όσο άλλα... η στραβές φωτογραφίες. Έχω δει αρκετές φορές να ανεβαίνουν φωτογραφίες όπου το έργο εμφανίζεται κάθετα σε σχέση με το κανονικό του προσανατολισμό. Δηλαδή αλήθεια τώρα, πείτε μου, πόσες θα κρατούσατε αυτό το κεραμίδι κάθετα αν θέλατε να το παρουσιάσετε σε κάποιον;

Προβολές: 1098

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

πολυ σωστες παρατηρησεις

σευχαριστουμε 

OΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΗ....ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ.....ΠΑΝΤΑ ΧΡΗΣΙΜΕΣ....

Να εισαι καλα ,Ελευθερια ! Καιριες παρατηρησεις με καλο χιουμορ..!

Σιγουρα θα μας βοηθησουν.

Ευχαριστουμε !

Σας ευχαριστώ κορίτσια, χαίρομαι που σας άρεσαν τα αστεία σχολιάκια! Μια διόρθωση Ιωάννα μου, η επιλογή με το λουλουδάκι λέγεται "Macro" και όχι "Micro" και χρησιμοποιείτε για να τραβήξουμε κάτι από πάρα πολύ κοντινή απόσταση.

Υπάρχουν πολλά απλά προγράμματα που μπορούν να βοηθήσουν να βελτιώσουμε τις φωτογραφίες μας όπως αυτό που λέει η Ιωάννα για παράδειγμα ή το γνωστό και αγαπημένο (και δωρεάν) picasa, super εύκολο ειδικά για αρχάριους. (http://picasa.google.com/)

Και για να φρεσκάρω λίγο τη μνήμη σας, δείτε εδώ και εδώ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑς ΚΑΝΕΙς ΚΑΛΥΤΕΡΟΥς!!!

;)

Να σε καλά!!! Με τις συμβουλές σου μας βοηθάς να γίνουμε καλύτερες, στο αγαπημένο μας χόμπι και γιατί όχι στην δουλειά μας, γιατί κάποιες από εμάς το έχουμε σαν επάγγελμα. Η σωστή προβολή των έργων μας, είναι το εισιτήριο στην εργασία μας και στο ταμείο του σπιτιού μας. Ευχαριστώ πολύ, εγώ προσωπικά για όλα, γιατί μέσα από το "Βάλε Φαντασία" έμαθα πάρα πολλά. Χωρίς σεμινάρια και παρουσίαση των τεχνικών του decoupage από κανέναν, έμαθα να κάνω πράγματα και να διακοσμώ αντικείμενα, και να μπορώ έτσι να βοηθώ τον οικογενειακό εισόδημα, τώρα που οι καιροί είναι δύσκολοι!!!! 

Το picasa το εχω κι εγω εγκαταστησει,ομως μηπως θα μπορουσε καποια να μου πει την διαδικασια του να τοποθετω δυο ή περισσοτερες φωτογραφιες,σε μια???  Το εχω προσπαθησει,αλλα δεν μπορω να το πετυχω! Σας ευχαριστω.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΕΝΗ.Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ  ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΟ PICASA ΓΙΝΕΤΑΙ ΩΣ ΕΞΗΣ.

ΠΑΣ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ, ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟ , ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΙΣ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ[ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΩΝ ΑΝΤΙΚΙΜΕΝΩΝ]. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΜΠΑΡΑ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΑΤΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ,ΚΟΛΑΖ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ,ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕΣ ΚΑΙ 7 ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ.ΕΠΕΙΤΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΤΟ ΦΟΝΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΣΕΛΙΔΑΣ.ΑΦΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΠΑΤΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΟΛΑΖ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ.ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ,ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! 

ELENI SAMPSON είπε:

Το picasa το εχω κι εγω εγκαταστησει,ομως μηπως θα μπορουσε καποια να μου πει την διαδικασια του να τοποθετω δυο ή περισσοτερες φωτογραφιες,σε μια???  Το εχω προσπαθησει,αλλα δεν μπορω να το πετυχω! Σας ευχαριστω.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ,ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ!!!

Thank you  Άννα! Πολύ χρήσιμο!

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Βίντεο

© 2020   Created by Eleftheria.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης